Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parada żaglowców zwieńczyła XVIII Baltic Sail Gdańsk 2014 - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 lipca 2014 19:38

Parada na Motławie 12 dużych żaglowców oraz kilkudziesięciu mniejszych jachtów i motorówek, zwieńczyła w niedzielę 6 lipca czterodniowe święto żeglarskie, już XVIII Zlot Żaglowców i Festiwal Morski Baltic Sail Gdańsk 2014. Dzień wcześniej również na Motławie odbyła się Bitwa Morska, która również przyciągnęła na nabrzeża wielu widzów. Równie dużą frekwencja cieszyły się dwudniowe koncerty w ramach XV Festiwalu Szanty pod Żurawiem.


GALERIA

Garnizon Gdańsk, w dawnych strojach przeprowadził na Długim Pobrzeżu i na Targu Rybnym różne scenki kupiecko handlowe oraz paradę oddziałów historycznych. Przepływające większe jednostki pozdrawiał salwami honorowymi, na które odpowiedzieli jedynie posiadający armaty marynarze z Libavy.


altDzięki życzliwości Michała Brandta z biura prasowego Baltic Sail mieliśmy okazję płynąć podczas parady na szwedzkim żaglowcu Baltic Beauty. Na jego pokładzie zagościło międzynarodowe towarzystwo, m.in. z Belgii, Chin, Czech, Kanady, Włoch i USA. Wszyscy posiadacze aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych uwieczniali przepiękne widoki przepływających obok nas innych jednostek, gdańskich kamieniczek i rzeszy widzów zgromadzonych na nabrzeżach.   


Mieliśmy na tyle farta, że tuz po paradzie nasze miejsce przy kei musiał zająć katamaran Opal, aby wysadzić w Gdańsku pasażerów i zabrać nowych w rejs na Hel. W tym czasie, kiedy keja była zajęta, myśmy jako jedyni jeszcze raz popłynęli w stronę główek portu gdańskiego. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jakie wielkie kolosy statków są poddawane naprawom w Gdańskiej Stoczni Remontowej i jak ładnie jest odrestaurowywana Twierdza Wisłoujście.


Po powrocie na miejsce startu, podczas rozmowy zgodził się z naszą opinią zawiadujący całą imprezą Michał Brand, że na przyszłoroczny zlot trzeba skłonić armatorów, zwłaszcza tych zagranicznych, aby dla swoich przewożonych licznych gości i turystów przygotowali jakieś drobne pamiątki, charakterystyczne dla jednostek z danych państw. Uznał też, że podczas takich portowych rejsów zagraniczni armatorzy powinni się pokusić o odpłatną promocję produktów ze swojej rodzimej żywności i charakterystycznych dla danych regionów trunków oraz napoi.


altDobrze by też się stało, aby parada odbywała się w czasie najmniej kolizyjnym na Motławie. Byliśmy bowiem świadkami, jak pomiędzy paradującymi żaglowcami i jachtami z trudem przebijały się statki Żeglugi Gdańskiej. Gdyby katamaran Opal nie miał dwóch silników, to niewiele brakowało, aby doszło do zderzenia z inną wolniej się poruszającą i tarasującą drogę wodną jednostką.


Po czterech dniach (3-6 lipca) żeglarskiego świętowania stalowy wielki klucz od bram miasta powrócił do rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ponownie zostanie on użyty w sierpniu, kiedy władanie w mieście przejmą gdańscy kupcy w ramach dorocznego Jarmarku św. Dominika.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież