Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada żaglowców zwieńczyła XVIII Baltic Sail Gdańsk 2014 - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 lipca 2014 19:38

Parada na Motławie 12 dużych żaglowców oraz kilkudziesięciu mniejszych jachtów i motorówek, zwieńczyła w niedzielę 6 lipca czterodniowe święto żeglarskie, już XVIII Zlot Żaglowców i Festiwal Morski Baltic Sail Gdańsk 2014. Dzień wcześniej również na Motławie odbyła się Bitwa Morska, która również przyciągnęła na nabrzeża wielu widzów. Równie dużą frekwencja cieszyły się dwudniowe koncerty w ramach XV Festiwalu Szanty pod Żurawiem.


GALERIA

Garnizon Gdańsk, w dawnych strojach przeprowadził na Długim Pobrzeżu i na Targu Rybnym różne scenki kupiecko handlowe oraz paradę oddziałów historycznych. Przepływające większe jednostki pozdrawiał salwami honorowymi, na które odpowiedzieli jedynie posiadający armaty marynarze z Libavy.


altDzięki życzliwości Michała Brandta z biura prasowego Baltic Sail mieliśmy okazję płynąć podczas parady na szwedzkim żaglowcu Baltic Beauty. Na jego pokładzie zagościło międzynarodowe towarzystwo, m.in. z Belgii, Chin, Czech, Kanady, Włoch i USA. Wszyscy posiadacze aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych uwieczniali przepiękne widoki przepływających obok nas innych jednostek, gdańskich kamieniczek i rzeszy widzów zgromadzonych na nabrzeżach.   


Mieliśmy na tyle farta, że tuz po paradzie nasze miejsce przy kei musiał zająć katamaran Opal, aby wysadzić w Gdańsku pasażerów i zabrać nowych w rejs na Hel. W tym czasie, kiedy keja była zajęta, myśmy jako jedyni jeszcze raz popłynęli w stronę główek portu gdańskiego. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jakie wielkie kolosy statków są poddawane naprawom w Gdańskiej Stoczni Remontowej i jak ładnie jest odrestaurowywana Twierdza Wisłoujście.


Po powrocie na miejsce startu, podczas rozmowy zgodził się z naszą opinią zawiadujący całą imprezą Michał Brand, że na przyszłoroczny zlot trzeba skłonić armatorów, zwłaszcza tych zagranicznych, aby dla swoich przewożonych licznych gości i turystów przygotowali jakieś drobne pamiątki, charakterystyczne dla jednostek z danych państw. Uznał też, że podczas takich portowych rejsów zagraniczni armatorzy powinni się pokusić o odpłatną promocję produktów ze swojej rodzimej żywności i charakterystycznych dla danych regionów trunków oraz napoi.


altDobrze by też się stało, aby parada odbywała się w czasie najmniej kolizyjnym na Motławie. Byliśmy bowiem świadkami, jak pomiędzy paradującymi żaglowcami i jachtami z trudem przebijały się statki Żeglugi Gdańskiej. Gdyby katamaran Opal nie miał dwóch silników, to niewiele brakowało, aby doszło do zderzenia z inną wolniej się poruszającą i tarasującą drogę wodną jednostką.


Po czterech dniach (3-6 lipca) żeglarskiego świętowania stalowy wielki klucz od bram miasta powrócił do rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ponownie zostanie on użyty w sierpniu, kiedy władanie w mieście przejmą gdańscy kupcy w ramach dorocznego Jarmarku św. Dominika.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież