Jurek, dziękujemy! » Nie żyje Jurek Hall.Skromny, spokojny, przyzwoity.Ponad miarę prostolinijny, uczciwy architekt lokal... Test Dulkiewicz na Morenie - gdańskie zielone bajki? » Na Morenie czuć grubą awanturę związaną - tradycyjnie - z planami deweloperów i przewidywana wycinką... Pytania o tytuły MBA gdańskich urzędników. Co ukrywają? » Portal wbijamszpile.pl wraca do kwestii związanych z wykształceniem wysokich urzędników w gdańskim m... Studio Prasowe 1 grudnia » W niedzielę, 1 grudnia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowski... Niemcy i uczą nas "praworządności" a my ich odznaczamy » W dniu 26.11.2024 r minister sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał panu Haraldowi Krause Prokuratorow... Prof. Berendt, prof. Czauderna, Gwiazda - w komitecie Nawrockiego » Obywatelski Komitet Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego1. Jacek Adamus,... Stowarzyszenie „Godność” popiera kandydaturę Karola Nawrockiego » Pan Karol Nawrocki, patriota rozumiejący i kochający PolskęStowarzyszenie „Godność”, zrzeszające wię... Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę! » - Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego zwycięstwa. Wierzę w to zwycięstwo i ... Nowa odsłona Merco - polski czyli lepszy » Po wielu udanych miesiącach negocjacji z oliwską spółdzielnią mieszkaniową mieszczącą się przy ulicy... Pożegnanie Jerzego Rusika » Nie żyje Jerzy Rusik.Być może najwybitniejszy prezes w historii GKS Wybrzeże Gdańsk. Zbudował drużyn...
Reklama
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

6. Monumental Art 2014 na gdańskiej Zaspie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 lipca 2014 16:28

Na gdańskim osiedlu mieszkaniowym Zaspa Młyniec, trwa 6. edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art 2014. Od początków lipca przez 11 dni na szczytowych ścianach kolejnych czterech budynków malowane są niezmywalnymi farbami prace, których wykonawcy zostali zainspirowani tegorocznym hasłem festiwalu „Droga jest szczęściem”.



Prace malarskie wykonywane są od rana do zmierzchu, nawet podczas weekendu, gdyż zajmują bardzo duże powierzchnie, a termin wernisażu wyznaczono na najbliższy piątek 11 lipca, na godzinę 18.00. Oglądanie i ocenianie czterech realizowanych prac rozpocznie się od tej o nazwie „Eternia” wykonywanej przy ulicy Skorżyńskiego 10 A.  


alt



Jej autorem jest Pablo Harymbat z Argentyny, znany również pod pseudonimem Gualicho, który w swojej sztuce kreuje nowy świat przez łączenie zwierząt, roślin, maszyn oraz retro-futurystycznych miast, dwuznacznych postaci, które odzwierciedlają archetypy i konflikty pomiędzy ludźmi.
- Mój mural „Eternia” pokazuje świat w świecie, mikro i makrokosmosu, odwieczny cykl dnia i nocy, narodzin i śmierci, powstania i upadku. Oddech, który daje życie, jaj również śmierć. Szczęście jest drogą do osiągnięcia wewnętrznego stanu umysłu, w którym widzimy rzeczy, takimi, jakie są bez żadnych dodatków. Życie według cyklów natury może w końcu dać nam radość, która wykracza poza jakiekolwiek emocje lub myśli – mówi Gualicho.


alt



Argentyńczykowi Gualicho w malowaniu pomaga studentka po pierwszym roku Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP, która powiedziała nam jedynie, że ta współpraca wiele jej praktycznie daje, bo choćby poznania sposobu ekonomicznego kładzenia farby. Była tak speszona naszą wizytą, że nie chciała nawet ujawnić swego nazwiska. Dobrze chociaż, że nie zaprotestowała jak zrobiliśmy jej powyższe zdjęcie.


Od Barbary Sroki z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku dowiedzieliśmy się, że wykonywaniu każdej z czterech prac przypisany jest asystent (trzy kobiety i jeden mężczyzna). Zarówno oni jak i sami malarze artyści są wynagradzani finansowo, otrzymują do dyspozycji wiele puszek dobrych jakościowo różnobarwnych farb. Mankamenty jakie ich spotykają, to praca na dużych wysokościach, gdzie bardziej wieje stojąc na specjalnie wzniesionych rusztowaniach. Ponadto wiele metrów kwadratowych do starannego i precyzyjnego przykrycia farbami głównie przy użyciu wałków i pędzli, a także wspólne zakwaterowanie w jednym z mieszkań przy ulicy Pilotów na Zaspie Młyniec.


Festiwal został zapoczątkowany sześć lat temu, kiedy Gdańsk zaczął się starać o uznanie go w 2016 roku za europejską stolicę kultury. Jak wiemy nie udało się to na rzecz Wrocławia, ale nasze muralowe malowanie będzie trwało jeszcze dwa lata.


Na tegoroczną edycję 6. Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art udało się pozyskać od Miasta Gdańska ponad sto tysięcy złotych. Nowe murale, w liczącej już 45 realizacji gdańskiej kolekcji, tworzą artyści ze wspomnianej Argentyny, a także Opiemme z Włoch, hiszpańsko – japoński kolektyw Zosen Bandido, który swój mural namaluje wraz z Miną Hamadą z Japonii. Czwarty mural też z pomocą realizuje Maciej Salamon z Grupy Krecha (Polska).


alt



Maciej Salamon (zdjęcie powyżej) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i jak twierdzi maluje po czym się da. Zajmuje się również sitodrukiem i grafiką projektową. Jest współzałożycielem i członkiem grupy artystycznej “Krecha”, twórcą instalacji artystycznych oraz murali. Poza tym – wokalista, gitarzysta i autor tekstów w zespole muzycznym Nagrobki.


Nawiązując do hasła tegorocznego festiwalu „Droga jest szczęściem” tak powiedział: -. Powtarzam sobie to hasło za każdym razem gdy gdzieś się przemieszczam. Gdy jestem zmęczony, w pociągu jest za gorąco, muszę wąchać zapach kiełbasy i jajek na twardo pana z prawej, czy słuchać o problemach rodzinnych gadającej przez telefon pani po lewej. I wtedy właśnie zanurzam się w myślach i przypominam sobie że droga jest przecież szczęściem. Mój mural przedstawia konstrukcje, za pomocą których możemy wyruszyć w podróż ponad codzienność. Zapomnieć o celu i skupić się na tym, że sama droga może być ciekawsza od tego co czeka nas na końcu. Dlatego na ścianie przedstawiam drogę i nie pokazuje tego, dokąd ona prowadzi, bo to w ogóle nie jest ważne – mówi Salamon, którego mural powstaje przy ul. Nagórskiego 5 C.


To jedynie przy tej pracy na jednym z drzew doczepiona była ostrzegawcza kartka, aby w pobliżu malowanego domu nie parkować samochodów (zdjęcie poniżej).


alt



Jak twierdzi kurator Monumental Art 2014, Piotr Szwabe, szczytowe ściany bloków, na których zobaczymy nowe realizacje, znajdują się także przy ul. Dywizjonu 303 9D oraz ul. Pilotów 18E.  Zagraniczni goście jak przyjechali na Zaspę Młyniec zdziwili się, że mamy tak liczną i wielkogabarytową kolekcję murali, a jeszcze bardziej byli zaskoczeni tym, że ich autorami są znani im osobiście inni sławni w świecie muraliści.
- W tym roku zaprosiłem takich pomysłowych artystów, których realizacje są barwne, pokazujące energię i siłę do tworzenia i działania, takie które tę energię wpisują w całość otoczenia, tworzą pozytywne wrażenie na blokach. Tegoroczne realizacje mają skłaniać mieszkańców i przechodniów do pokornego spojrzenia na to, czego doświadczamy, pokazać że nasza droga - mimo przeszkód - jest szczęściem - mówi Piotr Szwabe.


alt



Tym którzy przyjechali najbardziej spodobała się praca wykonana przez Klausa Klingera w 2012 roku przy ulicy Bajana 5, a przedstawiająca typową Polskę z lat siedemdziesiątych, dokonującą przy użyciu wózka na kółkach zakupów w supersamie, placówek handlowych powstających wtedy u nas masowo (zdjęcie powyżej).


alt


Największą w Polsce kolekcję Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie, docenioną również przez amerykański portal The Huffington Post wśród 26 miast na świecie wartych zobaczenia ze względu na ich murale, można zwiedzać już od 17 czerwca. Spacery z lokalnymi przewodnikami, którzy opowiadają o historii i architekturze osiedla oraz artystach malarzach i ich wielkoformatowych realizacjach, odbywają się kilka razy w tygodniu. Szczegółowy plan spacerów znajduje się na stronie internetowej. Spacery szlakiem murali są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.


Obecnie kolekcja Malarstwa Monumentalnego, to 45 murali o różnorodnej tematyce oraz 10 wiatrołapów (wejść do klatek schodowych). Realizacje przedstawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys oraz w tym roku - drogę do szczęścia. Po zakończeniu 6. edycji festiwalu na Zaspie Młyniec znajdować się będzie łącznie 49 murali.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież