Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

6. Monumental Art 2014 na gdańskiej Zaspie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 lipca 2014 16:28

Na gdańskim osiedlu mieszkaniowym Zaspa Młyniec, trwa 6. edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art 2014. Od początków lipca przez 11 dni na szczytowych ścianach kolejnych czterech budynków malowane są niezmywalnymi farbami prace, których wykonawcy zostali zainspirowani tegorocznym hasłem festiwalu „Droga jest szczęściem”.Prace malarskie wykonywane są od rana do zmierzchu, nawet podczas weekendu, gdyż zajmują bardzo duże powierzchnie, a termin wernisażu wyznaczono na najbliższy piątek 11 lipca, na godzinę 18.00. Oglądanie i ocenianie czterech realizowanych prac rozpocznie się od tej o nazwie „Eternia” wykonywanej przy ulicy Skorżyńskiego 10 A.  


altJej autorem jest Pablo Harymbat z Argentyny, znany również pod pseudonimem Gualicho, który w swojej sztuce kreuje nowy świat przez łączenie zwierząt, roślin, maszyn oraz retro-futurystycznych miast, dwuznacznych postaci, które odzwierciedlają archetypy i konflikty pomiędzy ludźmi.
- Mój mural „Eternia” pokazuje świat w świecie, mikro i makrokosmosu, odwieczny cykl dnia i nocy, narodzin i śmierci, powstania i upadku. Oddech, który daje życie, jaj również śmierć. Szczęście jest drogą do osiągnięcia wewnętrznego stanu umysłu, w którym widzimy rzeczy, takimi, jakie są bez żadnych dodatków. Życie według cyklów natury może w końcu dać nam radość, która wykracza poza jakiekolwiek emocje lub myśli – mówi Gualicho.


altArgentyńczykowi Gualicho w malowaniu pomaga studentka po pierwszym roku Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP, która powiedziała nam jedynie, że ta współpraca wiele jej praktycznie daje, bo choćby poznania sposobu ekonomicznego kładzenia farby. Była tak speszona naszą wizytą, że nie chciała nawet ujawnić swego nazwiska. Dobrze chociaż, że nie zaprotestowała jak zrobiliśmy jej powyższe zdjęcie.


Od Barbary Sroki z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku dowiedzieliśmy się, że wykonywaniu każdej z czterech prac przypisany jest asystent (trzy kobiety i jeden mężczyzna). Zarówno oni jak i sami malarze artyści są wynagradzani finansowo, otrzymują do dyspozycji wiele puszek dobrych jakościowo różnobarwnych farb. Mankamenty jakie ich spotykają, to praca na dużych wysokościach, gdzie bardziej wieje stojąc na specjalnie wzniesionych rusztowaniach. Ponadto wiele metrów kwadratowych do starannego i precyzyjnego przykrycia farbami głównie przy użyciu wałków i pędzli, a także wspólne zakwaterowanie w jednym z mieszkań przy ulicy Pilotów na Zaspie Młyniec.


Festiwal został zapoczątkowany sześć lat temu, kiedy Gdańsk zaczął się starać o uznanie go w 2016 roku za europejską stolicę kultury. Jak wiemy nie udało się to na rzecz Wrocławia, ale nasze muralowe malowanie będzie trwało jeszcze dwa lata.


Na tegoroczną edycję 6. Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art udało się pozyskać od Miasta Gdańska ponad sto tysięcy złotych. Nowe murale, w liczącej już 45 realizacji gdańskiej kolekcji, tworzą artyści ze wspomnianej Argentyny, a także Opiemme z Włoch, hiszpańsko – japoński kolektyw Zosen Bandido, który swój mural namaluje wraz z Miną Hamadą z Japonii. Czwarty mural też z pomocą realizuje Maciej Salamon z Grupy Krecha (Polska).


altMaciej Salamon (zdjęcie powyżej) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i jak twierdzi maluje po czym się da. Zajmuje się również sitodrukiem i grafiką projektową. Jest współzałożycielem i członkiem grupy artystycznej “Krecha”, twórcą instalacji artystycznych oraz murali. Poza tym – wokalista, gitarzysta i autor tekstów w zespole muzycznym Nagrobki.


Nawiązując do hasła tegorocznego festiwalu „Droga jest szczęściem” tak powiedział: -. Powtarzam sobie to hasło za każdym razem gdy gdzieś się przemieszczam. Gdy jestem zmęczony, w pociągu jest za gorąco, muszę wąchać zapach kiełbasy i jajek na twardo pana z prawej, czy słuchać o problemach rodzinnych gadającej przez telefon pani po lewej. I wtedy właśnie zanurzam się w myślach i przypominam sobie że droga jest przecież szczęściem. Mój mural przedstawia konstrukcje, za pomocą których możemy wyruszyć w podróż ponad codzienność. Zapomnieć o celu i skupić się na tym, że sama droga może być ciekawsza od tego co czeka nas na końcu. Dlatego na ścianie przedstawiam drogę i nie pokazuje tego, dokąd ona prowadzi, bo to w ogóle nie jest ważne – mówi Salamon, którego mural powstaje przy ul. Nagórskiego 5 C.


To jedynie przy tej pracy na jednym z drzew doczepiona była ostrzegawcza kartka, aby w pobliżu malowanego domu nie parkować samochodów (zdjęcie poniżej).


altJak twierdzi kurator Monumental Art 2014, Piotr Szwabe, szczytowe ściany bloków, na których zobaczymy nowe realizacje, znajdują się także przy ul. Dywizjonu 303 9D oraz ul. Pilotów 18E.  Zagraniczni goście jak przyjechali na Zaspę Młyniec zdziwili się, że mamy tak liczną i wielkogabarytową kolekcję murali, a jeszcze bardziej byli zaskoczeni tym, że ich autorami są znani im osobiście inni sławni w świecie muraliści.
- W tym roku zaprosiłem takich pomysłowych artystów, których realizacje są barwne, pokazujące energię i siłę do tworzenia i działania, takie które tę energię wpisują w całość otoczenia, tworzą pozytywne wrażenie na blokach. Tegoroczne realizacje mają skłaniać mieszkańców i przechodniów do pokornego spojrzenia na to, czego doświadczamy, pokazać że nasza droga - mimo przeszkód - jest szczęściem - mówi Piotr Szwabe.


altTym którzy przyjechali najbardziej spodobała się praca wykonana przez Klausa Klingera w 2012 roku przy ulicy Bajana 5, a przedstawiająca typową Polskę z lat siedemdziesiątych, dokonującą przy użyciu wózka na kółkach zakupów w supersamie, placówek handlowych powstających wtedy u nas masowo (zdjęcie powyżej).


alt


Największą w Polsce kolekcję Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie, docenioną również przez amerykański portal The Huffington Post wśród 26 miast na świecie wartych zobaczenia ze względu na ich murale, można zwiedzać już od 17 czerwca. Spacery z lokalnymi przewodnikami, którzy opowiadają o historii i architekturze osiedla oraz artystach malarzach i ich wielkoformatowych realizacjach, odbywają się kilka razy w tygodniu. Szczegółowy plan spacerów znajduje się na stronie internetowej. Spacery szlakiem murali są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.


Obecnie kolekcja Malarstwa Monumentalnego, to 45 murali o różnorodnej tematyce oraz 10 wiatrołapów (wejść do klatek schodowych). Realizacje przedstawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys oraz w tym roku - drogę do szczęścia. Po zakończeniu 6. edycji festiwalu na Zaspie Młyniec znajdować się będzie łącznie 49 murali.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież