Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W tygodniku „Sieci”: Brudna wojna w TVN

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 marca 2021 17:50

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki pisze o kulisach publikowanego w ubiegłym tygodniu w mediach listu pracowników TVN przesłanego do 142 adresatów w Polsce i na świecie zatytułowanego „TVN Grupa Discovery – destrukcja”.


W artykule „Cała prawda całą dobę” Stanisław Janecki komentuje ostatnie wydarzenia związane z TVN i wystosowaniem listu „pracowników TVN”: Wszystko, co się dzieje wokół TVN, nie jest sprawą między firmą a jej pracownikami, nie jest wewnętrznym problemem korporacji, chodzi bowiem o nadawcę nie tylko mającego wpływ na rynek telewizyjny, lecz także na polskie życie społeczne, polityczne, kulturalne […]. Pod pozorem dbałości o standardy, w tym etyczne, w całej tej batalii chodzi o strach, czy telewizja TVN będzie mogła odgrywać swoją dotychczasową rolę: nie tylko obserwatora i korektora politycznej, społecznej czy kulturowej rzeczywistości, lecz również jej kreatora.

Autor wskazuje również, że… obiektywnie TVN jest zasobem określonej opcji politycznej, społecznej czy kulturowej niezależnie od deklaracji czy nawet intencji ludzi kierujących tą stacją i w niej zatrudnionych […]. To się nie zmieniało mimo zmian właścicielskich oraz w obrębie ciał zarządczych i nadzorczych […]. Zmieniały się tylko metody zarządzania. Ale czy faktycznie aż tak bardzo, jak to sugerują „pracownicy TVN” i operator Kamil Różalski? A może po prostu każda ekipa była „dobra” dla swoich, a „niedobra” dla tych, którzy swoimi być nie mogli? Janecki stwierdza też: Formalny powód „wojny w rodzinie” jest stary jak świat – pieniądze […]. I ten trywialny w gruncie rzeczy cel miałby pogrzebać tak wspaniałe dzieło jak TVN. Wspaniałe dlatego, że – jak napisali „pracownicy TVN”: „Wszyscy chcieli pracować w TVN, a Mariusz Walter chciał pracować ze wszystkimi, którzy mogli pomóc mu w tworzeniu i rozwoju stacji […] Sielankowy obraz malowany przez „pracowników TVN” służy pokazaniu różnicy po przejęciu TVN przez Discovery, a szczególnie po pozbyciu się zasłużonych dla stacji menedżerów i nastaniu ery Katarzyny Kieli.


Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Najemnik Gowina” analizują rozmowy polityczne, jakie toczyły się wokół oferty słowackiej firmy SkyToll. Jak dowiadujemy się z tekstu, Robert Anacki chętnie reklamował to przedsiębiorstwo politykom Zjednoczonej Prawicy. Autorzy zamieszczają stanowisko Adama Bielana w tej kwestii. Raz mówił mi o firmie SkyToll. Ta rozmowa wyglądała tak, że już więcej nie chciałem tego tematu podejmować. Wyglądało na to, że pan Anacki ma jakieś niezdrowe relacje z tą spółką. Zachwalał ją jak zawodowy akwizytor. Ja tej firmy nie znałem, bo nie zajmuję się tą tematyką. Z jakiej racji radny z Gorzowa, wiceprezes współrządzącej partii spotyka się z różnymi politykami i lobbuje na rzecz jakiejś firmy ws. tak gigantycznego kontraktu? Już samo to jest bulwersujące. Czułem, że to śmierdząca sprawa. Absolutnie nie przekazywałem nic na ten temat Jarosławowi Kaczyńskiemu, to jest kompletna bzdura – twierdzi Bielan.

Marek Pyza i Marcin Wikło zwracają również uwagę na konkretny czas, kiedy o SkyToll zaczęło się robić głośno. Zaznaczmy, że zainteresowanie słowacką firmą Anacki zaczął zdradzać zaraz po tym, gdy 25 kwietnia 2020 r. do Sejmu wpłynęła ustawa przekazująca budowę systemu e-TOLL z resortu infrastruktury do finansów. Wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina nic nie wskórał, za to zainteresowały się nim służby.

Dziennikarze wyjaśniają także dlaczego służby specjalne miały podstawy zainteresować się tym tematem. Pojawia się tu wątek rosyjski. Dotarliśmy do jednego z analityków, który w CAS zajmował się sprawą. Zastrzega anonimowość i opowiada:
– Prześledziliśmy strukturę właścicielską firmy SkyToll i jej powiązania. Szlaki wiodą poprzez Holandię na Cypr, a ostatecznie do Olega Dieripaski, który jest jednym z „putinowskich ambasadorów”. Rosyjski prezydent używa ich do budowania relacji, które mogą być pożyteczne w dużych operacjach polityczno-biznesowych prowadzonych przez Moskwę. Sprawdziliśmy te informacje. Rzeczywiście łańcuch właścicielski nad firmą SkyToll prowadzi od jej szefa Petra Syrovátki do należących do niego spółek rejestrowanych na Cyprze.


Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Jackiem Karnowskim („Polskie firmy wyjdą z kryzysu obronną ręką”) zapewnia, że Polska już wkrótce ma szansę być państwem, w którym produkuje się szczepionkę przeciwko COVID-19. Zwiększy się także ich dostępność. To dzięki współpracy koncernu Novavax i polskiej firmy Mabion, w którą zainwestował PFR.
− Zgodnie z porozumieniem między Mabionem a Novavaxem transfer technologii nastąpi w drugim kwartale tego roku. To pozwoliłoby rozpocząć produkcję szczepionki na skalę przemysłową w połowie roku. Polska dołączyłaby do dość elitarnego grona producentów szczepionek przeciw COVID-19. Paweł Borys dodaje, że nasz kraj na pewno na tym skorzysta i cieszy się z sukcesu Mabionu. Rząd i PFR wsparły go w negocjacjach z Amerykanami. Przyznaje też, że inne możliwości były mocno ograniczone. (…) Novavax ma szczepionkę białkową, czyli w takiej technologii, jaką dysponujemy. Nie mamy firm, które poradziłyby sobie ze szczepionką mRNA. Konkretnie mówiąc: już nie mamy. Osiem lat temu tę technologię opracowała polska firma, która została jednak sprzedana niemieckiej. Szkoda.

Jako, że PFR dysponuje sporymi środkami finansowymi, istotne są także kwestie związane z bezpieczeństwem i walka z nadużyciami.
− Od pierwszych dni współpracujemy z Krajową Administracją Skarbową, z ZUS, ze służbami specjalnymi, z prokuraturą, mamy opracowane kanały wymiany informacji. Osobiście poprosiłem ministra Mariusza Kamińskiego o objęcie całego programu tarczą antykorupcyjną. Sami identyfikujemy firmy, w których przypadku ryzyko wyłudzenia subwencji jest podwyższone. Opracowaliśmy z CBA specjalne algorytmy. Chodzi o zawyżanie kwot subwencji lub np. o firmy, które są w rejestrach karuzeli vatowskich. Nasz system blokuje wówczas pomoc. Każdy może się odwołać i wówczas sprawdzamy indywidualnie konkretną firmę - czytamy.


W artykule „Trzecia fala i co dalej?” Konrad Kołodziejski omawia bieżącą sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Informuje: Po niespełna dwóch miesiącach od ustąpienia jesiennej fali pandemii statystyki zakażeń w Polsce znów zaczynają rosnąć […]. Nie ma więc chyba wątpliwości, że trzecia fala pandemii już do nas dotarła […]. Wzrosty zakażeń dotyczą nie tylko Polski […]. To wszystko oznacza, że mamy do czynienia z szeroką falą, a nie z odizolowanym przypadkiem. Jak wysoka będzie ta fala, tego jeszcze nie wiemy.

Autor wskazuje też na możliwe przyczyny wzrostu zakażeń: Przede wszystkim mutowanie wirusa i pojawienie się nowych, bardziej zakaźnych odmian. Ale również zmęczenie pandemicznymi rygorami i osłabienie dyscypliny. Sprzyjającym czynnikiem jest również zmiana pogody, która w połączeniu z sezonową obniżką odporności wśród ludzi pozwala koronawirusowi atakować ze wzmożoną siłą. Przypomina: W Polsce pierwsze przypadki zakażeń zostały odnotowane w marcu ub.r. Twardy lockdown i dość powszechny strach przed nieznanym zagrożeniem uchroniły nas wtedy od tragicznego scenariusza, który stał się udziałem Włoch. Zauważa również, że bilans drugiej fali, której szczyt przypadł w listopadzie, okazał się znacznie gorszy niż pierwszej. Polska przeskoczyła aż o 30 miejsc naprzód w światowym rankingu państw najbardziej dotkniętych pandemią, zatrzymując się ostatecznie na 14. pozycji i przekraczając na początku grudnia milion udokumentowanych zakażeń.


Piotr Filipczyk w artykule „Nic wielkiego się nie stało?” omawia sprawę lekarza skazanego za wykorzystanie seksualne dziecka:
Ania miała 14 lat. W jej życiu zmieniło się dosłownie wszystko. W życiu Macieja T. przez długi czas nie zmieniło się nic. Ona – próbowała popełnić samobójstwo. On – mimo prokuratorskich zarzutów opiekował się noworodkami w szpitalu, organizował kolejny finał WOŚP i brylował na salonach. A jak jest dzisiaj? Maciej T. mimo prawomocnego wyroku nie trafił za kraty. Przyjmuje w przychodni w Międzyrzecu Podlaskim. Dziennikarz przybliża kulisy sprawy: Za wielokrotne nakłanianie Ani do poddania się „innej czynności seksualnej” oraz trzykrotne doprowadzenie dziewczynki do „poddania się innym czynnościom seksualnym” Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej skazał lekarza na dwa lata więzienia, nie zawieszając wykonania kary. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał wyrok. Dodatkowymi sankcjami były zakaz kontaktów i zbliżania się do ofiary oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza. Ale, co ważne, tylko w zakresie specjalizacji pediatry i neonatologa. Filipczyk zaznacza jednak: Maciej T. nie trafił do więzienia. Niespodziewanie 8 grudnia zeszłego roku Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej przychylił się do jego wniosku o odroczenie kary.


W tygodniku także ciekawe komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Jerzego Jachowicza, Doroty Łosiewicz, Macieja Pawlickiego czy Katarzyny i Andrzeja Zybertowiczów.


Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, w sprzedaży od 8 marca br., także w formie e-wydania

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież