Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banery "S" zgodnie z prawem - ignorancja Grzelaka?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 marca 2021 19:54

– Nigdy byśmy nie przypuszczali, że za promocję 40-lecia Solidarności, promocję historii i miasta Gdańska, i to z naszych składkowych pieniędzy, będziemy karani przez władze miasta karą w wysokości 50 tys. zł – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas konferencji prasowej poświęconej nałożeniu na Solidarność kary za rozwieszenie banerów z okazji 40-lecia pierwszego w bloku wschodnim niezależnego od partii związku zawodowego.


Miasto Gdańsk odpowiada, że “prawo jest równe dla wszystkich”, a nałożenie kary jest wynikiem obowiązywania Uchwały Krajobrazowej. Czy aby na pewno? NSZZ „Solidarność” odwołał się. Werdykt Samorządowego Kolegium Odwoławczego wskaże kto ma rację. Symbole „Solidarności” na wodospadzie Niagara, Łuku Triumfalnym, Statui Wolności czy „głowach cukru” takich emocji, skutkujących mandatami, nie budził.
– Reklama wielkopowierzchniowa, mówiąca o uroczystościach 40-lecia Solidarności jest niezgodna z uchwałą krajobrazową – powiedział o przyczynach nałożenia kary na związek zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak na konferencji prasowej 2 marca.


Nie podejrzewamy gdańskich włodarzy i dyrektorów o nieznajomość nie tylko ducha (zrównując walkę o demokrację do reklamy telefonów, cukierków, środków na potencję czy podpasek), co i litery prawa. Dla pewności przypominamy, także pani prezydent Gdańska, której rodzice wadzili się z realnym socjalizmem na dominikańskiej „Górce” w Ruchu Młodej Polski, że zapisy ustawy przewiduje wyłączenia. Miasto Gdańsk powiada, że “prawo jest równe dla wszystkich”, a nałożenie kary jest wynikiem obowiązywania Uchwały Krajobrazowej. Czy aby na pewno nałożenie kary było zasadne? Odpowiedzi szukaliśmy w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Oddajmy zatem głos ustawie:
Z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Art. 37c.) dowiadujemy się, że są wyłączenia stosowania przepisów dotyczących reklam. I tak przepisów dotyczących reklam nie stosuje się do upowszechniania informacji wyłącznie:
1) trwale upamiętniającej osoby, instytucje lub wydarzenia;
2) o charakterze religijnym, związanym z działalnością kościołów lub innych związków wyznaniowych, jeżeli tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe sytuowane są w granicach terenów użytkowanych jako miejsca kultu i działalności religijnej oraz cmentarzy. (za: Dz.U.2020.293; Akt obowiązujący; wersja od 19 stycznia 2021 r.)

Wnioski? Banery zawieszone przez NSZZ „Solidarność” na związkowym budynku “upamiętniały osoby, instytucje, lub wydarzenia”, zatem zgodnie z Art. 37c. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nie powinno się stosować przepisów dotyczących reklam.


Końca konfliktu nie widać. Stąd i stanowisko Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z 8 marca br. w sprawie kary finansowej nałożonej za rocznicowe banery.
- Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” uznaje za skandaliczną decyzję władz miasta Gdańska o nałożeniu na nasz Związek wysokiej kary finansowej za uhonorowanie na banerach umieszczonych na budynku NSZZ „S” czterdziestej rocznicy Sierpnia ’80, których w żaden sposób nie można uznać za reklamy o charakterze komercyjnym.


Nie wiemy jakie lekcje i gdzie odrabiał urzędnik jednostki budżetowej gminy, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” karę 50 tys. zł za banery z cytatami ze św. Jana Pawła II i strajkowego motto z 1980 roku. Na banerach były cytaty "Człowiek rodzi się i żyje wolnym" z jednego z haseł ze strajku 1980 r. i ze słowami papieża Jana Pawła II “Nie ma wolności bez solidarności”. Dla Miasta Gdańska to była li tylko reklama, jak każda inna. Zdaniem urzędu ich wywieszenie zasługuje na karę administracyjną. Za umieszczenie tablicy reklamowej jakoby niezgodnie z zasadami i warunkami Uchwały Krajobrazowej Gdańska wystawiono decyzje wymierzające kary: 29.600,40 PLN oraz 17.160,34 zł. Kary dotyczyły „dwóch tablic reklamowych w formie banera na elewacji budynku przy ulicy Wały Piastowskie”. W uzasadnieniu kary uzasadniano, że „strona miała czerpać z tego korzyści reklamując swoją działalność”.


Przypominamy, że w 2020 roku władze Gdańska postanowiły urządzić własne obchody rocznicowe, zleciły wykonanie swego logo tych obchodów, które za pieniądze podatników było umieszczone także na banerach na fasadach budynków. Tak właśnie wygląda dziś „miasto wolności i solidarności”. Pani Prezydent Gdańska fotografuje się na tle zniszczonych ścian podczas „zadymy” tzw. strajku kobiet, ale jej urzędnicy nakładają kary na tych, którzy w normalny i cywilizowany sposób pragną przypomnieć o historycznych wydarzeniach sprzed 40 lat. To dla Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jest sytuacją niedopuszczalną – napisał w stanowisku Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
Gdańsk, reklamujący się jako Miasto Wolności i Solidarności, wybrał drogę permanentnych waśni z organizacją do której tradycji i dziedzictwa odwołuje się niejednokrotnie.
– Promujemy historię, promujemy „Solidarność”. Dzięki niej żyjemy w wolnym kraju. Tutaj, w Gdańsku, w 1987 roku na Zaspie, Ojciec Święty mówił, że praca, że człowiek dla człowieka nie może być towarem („Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem” – dop. red.). Co roku na budynku własności Komisji Krajowej i Zarządu Regionu Gdańskiego z okazji naszych uroczystości i rocznic grudniowych wywieszane są bilbordy. Wywiesiliśmy banery cytując Ojca Świętego „Nie ma wolności bez Solidarności” i motto strajkowe "Człowiek rodzi się i żyje wolnym”, spisane ze stoczniowego muru, którego już nie ma. Nie przypuszczaliśmy, że za taką promocję za związkowe, składkowe pieniądze, będziemy karani – mówił 2 marca br. Piotr Duda, lider „Solidarności” i przypomniał, że gmina Gdańsk wystawia też faktury za gaz zużyty w trakcie uroczystości do zapalenia znicza przy pomniku Poległych Stoczniowców.


Jakie były powody tego niepotrzebnego konfliktu i dziwnego zachowania jednostki Miasta Gdańska? Przypomnijmy, że Miasto Gdańsk w sierpniu ub. r. urzędniczą decyzją chciało zablokować wystawę na placu Solidarności ”Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa odwiedziła kilkadziesiąt miast. Wówczas sprawa rozmyła się, a jako odpowiedzialnego wskazano szeregowego urzędnika. Rok wcześniej, w 2019 roku, iskrzyło między Miastem i ECS z jednej strony a związkiem zawodowym przy okazji 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.


Tym bardziej zasadne to pytanie, że w czerwcu ub. r. po audiencji przedstawicieli związku u Ojca Świętego Franciszka na placu św. Piotra prezydent Aleksandra Dulkiewicz próbowała wręczyć papieżowi zaproszenie na 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież