Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 05 marca 2021 15:15

Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz oraz Radosław Gruk zostali odznaczeni Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.


5 marca Andrzej Papierz oraz Radosław Gruk zostali odznaczeni Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadawanym przez Prezydenta RP na podstawie ustawy z dn. 15 czerwca 2018 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 865), będącym polskim państwowym odznaczeniem cywilnym ustanowionym jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

Inicjatorem przyznania odznaczeń był dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, podkreślający aktywne zaangażowanie panów Andrzeja Papierza oraz Radosława Gruka w realizację wyjątkowego międzynarodowego projektu wystawienniczego „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, będącego owocem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ekspozycja przygotowana z okazji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej, stanowiła opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem było przybliżenie zagranicznym widzom postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.  Projekt został zaprezentowany w 66 krajach. Swoim zasięgiem objął większość państw europejskich oraz m.in. Stany Zjednoczone, Australię, Japonię, Peru, Nową Zelandię czy RPA. Wystawa była prezentowana w 151 miejscach na całym świecie: uniwersytetach, muzeach, bibliotekach, a także na placach miast oraz w innych miejscach użyteczności publicznej m.in.: w Waszyngtonie, Brasílii, Meksyku, Edynburgu, Wiedniu, Bangkoku czy Canberze. Dzięki współpracy Muzeum z Ministerstwem Spraw Zagranicznych teksty wystawy zostały przetłumaczone na 35 języków, a miliony ludzi na sześciu kontynentach mogły, często po raz pierwszy, zapoznać się z polskim doświadczeniem II wojny światowej. Inicjatorem projektu był pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dr Karol Nawrocki. Projekt został wsparty przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana Jarosława Sellina, koordynowany z ramienia Muzeum przez Bartłomieja Garbę, a z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Łukasza Lutostańskiego. Koordynatorami prac nad projektem z ramienia placówek zagranicznych były: Ambasady, Konsulaty lub Stałe Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej, które wybrały do prezentacji ekspozycji interesujące i znane w przestrzeni publicznej miejsca.

Link do SPOTU: https://www.youtube.com/watch?v=JR6kHIj2d38&feature=emb_title

Projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” jest jednym z wielu przykładów owocnej współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, jak i działań instytucji w przestrzeni międzynarodowej. W ciągu kilku lat działalności Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nawiązało długofalową współpracę z kilkudziesięcioma instytucjami, archiwami oraz muzeami na całym świecie. W czerwcu 2018 r. odbyło się spotkanie Dyrektorów Instytutów Polskich oraz przedstawicieli Ambasad i Konsulatów Generalnych Rzeczypospolitej Polskiej na świecie z Dyrekcją Muzeum, podczas którego rozmawiano na temat perspektyw współpracy. W listopadzie tego samego roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku gościło szefów oraz przedstawicieli misji dyplomatycznych. Jednym z wielu przykładów dobrej współpracy Muzeum z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest także obecnie realizowany wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze projekt wystawienniczy, w ramach którego wystawa główna Muzeum Wojskowości w El-Alamein zostanie uzupełniona o wątki związane z udziałem polskich żołnierzy w walkach w Afryce Północnej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przedsięwzięcie to ma innowacyjny wymiar w budowaniu pamięci o polskich żołnierzach poza granicami kraju. Wszystkie wyżej wymienione projekty nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie oraz doskonale przebiegająca współpraca pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

alt

Od lewej: Andrzej Papierz, dr Karol Nawrocki dyrektor MIIWŚ, Radosław Gruk


Andrzej Papierz - absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów działał w podziemiu Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizował kolportaż wydawnictw podziemnych oraz jawną sprzedaż wydawnictw niezależnych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 90. pracował jako dziennikarz m.in. w Tygodniku Solidarność, Polskim Radiu, Telewizji Polsat oraz Telewizji Polskiej. Był również korespondentem zagranicznym w Rosji i na Kaukazie. W swojej karierze zawodowej sprawował funkcję Zastępcy, a następnie dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu. W latach 2001-2006 pełnił urząd dyrektora Instytutu Polskiego w Sofii, natomiast po powrocie do kraju został mianowany dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2007-2018 pełnił służbę dyplomatyczną na stanowisku ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Bułgarii, następnie w Kabulu oraz konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty i w Stambule. 3 kwietnia 2018 r. powołany został na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a następnie objął urząd dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej. W trakcie swojej wieloletniej pracy w szeregach polskiej służby dyplomatycznej i konsularnej przyczynił się do upowszechnienia polskiej narracji historycznej, biorąc udział w licznych patriotycznych projektach, które inicjował, wspierał oraz realizował w celu upamiętnienia prawdy historycznej i promocji Polski na arenie międzynarodowej. Za swoją działalność odznaczony został m.in. Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medalami: „Za zasługi dla obronności kraju”, Gwiazda Afganistanu, „Pro Patria” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej aktywnie wspierał międzynarodowy projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, od samego początku, czyli od momentu pojawienia się idei upamiętnienia w ten sposób 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, aż do finalnej realizacji, łącznie zaprezentowanej w ponad 150 miejscach na świecie.


Radosław Gruk - absolwent politologii i prawa administracyjnego na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zawodową w służbie publicznej rozpoczął w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2000 r. został specjalistą w Urzędzie do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, odpowiadając za program powrotu Polaków do historycznej Ojczyzny. W latach 2003-2019 pełnił służbę dyplomatyczną jako wicekonsul w Sankt Petersburgu, konsul w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy, następnie kierował Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty. W czerwcu 2020 r. pozytywnie zaopiniowany przez Sejmową Komisję Spraw Zagranicznych na ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie.
Zaangażowany w działania służące nawiązaniu współpracy naukowej między Instytutem Pamięci Narodowej a Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu, jak również w działania na rzecz identyfikacji polskich pochówków na terytorium Kazachstanu i opieki nad cmentarzami wojennymi żołnierzy Armii Generała Andersa. Konsekwentnie i od wielu lat działający na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar i szkód poniesionych przez Naród Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, czego przykładem jest m.in. wystawa „Armia Generała Andersa-Szlak Nadziei" prezentowana w Centralnym Państwowym Muzeum Republiki Kazachstanu. Wyróżniony m.in. Medalem „Za Zasługi dla Polaków w Kazachstanie”, Medalem „Pro Patria” i Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Aktywnie przyczynił się do powstania publikacji „Deportacje Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu w latach 1936–1941. Dokumenty ze zbiorów Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W książce zaprezentowano w większości nieznane dotąd w Polsce dokumenty dotyczące sowieckich deportacji do Kazachstanu. Silnie zaangażowany w przygotowany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej międzynarodowy projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej", będący owocem współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież