Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Urzędowi milionerzy Adamowicza

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
środa, 22 lutego 2017 11:02

Należą do kręgu zaufanych współpracowników Pawła Adamowicza. Dwaj wiceprezydenci i skarbnik. Andrzej Bojanowski, Wiesław Bielawski i Teresa Blacharska. Pracują w urzędzie i dwóch radach nadzorczych. W ciągu dekady mogli zarobić - lub dorobić - niemal milion złotych. Przy wynagrodzeniu w magistracie na poziomie 185 tys. zł, przychód z rad nadzorczych na poziomie 110 tys. zł, oznacza dostęp do bonusu na poziomie do 50 proc. pensji rocznej. Żeby dorobić, wystarczy zaufanie i jednoosobowa decyzja prezydenta miasta...Decyzją Pawła Adamowicza z funkcji jego zastępcy wkrótce ustąpi jeden z najbardziej zaufanych - i dobrze przygotowanych współpracowników, Andrzej Bojanowski. Kiedy pojawił się w urzędzie przed dekadą objął funkcje skarbnika miasta i w ciągu dwóch dni, 23 i 24 października 2007 roku, podjął od razu obowiązki w 2 radach nadzorczych spółek komunalnych. Przez dwa miesiące wykonywania mandatu powierzonego przez prezydenta zarobił 15,8 tys. zł. Kolejne lata był już lepsze bo do 173-175 tys. zł wynagrodzenia w urzędzie, dochodziło po ok. 75 tys. zł z pracy w dwóch radach nadzorczych. Od 2010 roku średnie przychody A. Bojanowskiego z dwóch rad nadzorczych - MTG SA i Biura Inwestycji Euro 2012 - ustabilizowały się na poziomie nieco powyżej 100 tys. zł, a pensja prezydencka wahała się między 174 tys. a 203 tys. zł.


Przez minione 10 lat wykonując wyłącznie obowiązki publiczne związane z funkcją wykonywaną w polityce miejskiej A. Bojanowski odebrał ok. 0,9 mln złotych dodatkowego uposażenia do 1,8 mln zł pensji zastępcy prezydenta. Gwoli ścisłości, także jego poprzednik na tym stanowisku, Marcin Szpak, uczestniczył w pracach dwóch rad nadzorczych.


alt

Wiesław Bielawski (drugi od lewej), Teresa Blacharska (czwarta od lewej) i Andrzej Bojanowski (pierwszy z prawej) to wierni i dobrze wynagradzani współpracownicy prezydenta Pawła Adamowicza (trzeci od prawej)


Od czerwca 2004 roku członkiem rady nadzorczej TBS Motława jest Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. planowania przestrzennego. W 2007 roku zarobił w niej dodatkowo - pensja w urzędzie 172 tys. zł - 27 tys. zł. Rok później, w sierpniu 2008, doszedł mu obowiązek nadzoru w komunalnej spółce inwestycyjnej GIK. Do 181 tys. zł przychodu w urzędzie doszło 44,7 tys. zł z rad nadzorczych. Kolejne lata w TBS Motława i GIK ustabilizowały wynagrodzenie W. Bielawskiego na poziomie ok. 110 tys. zł rocznie, co razem z ok. 188 tys. pensji prezydenckiej dawało roczne poczucie stabilizacji na poziomie 300 tys. zł. Łącznie zastępca prezydenta kosztował spółki miejskie też ponad 0,9 mln złotych, a urząd ok. 1,85 mln złotych.


Teresa Blacharska, dziś skarbnik miasta, już jako dyrektor wydziału zasiadała w radzie nadzorczej gdańskiego ZKM. W 2007 jej praca kosztowała spółkę 29 tys. zł, a podstawowe wynagrodzenie w urzędzie sięgnęło 159 tys. zł. Przez kolejne trzy lata przychody z rady nadzorczej ZKM  wahały się w granicach 32-35 tys. zł rocznie, a pensja z urzędu przekroczyła 180 tys. zł rocznie.


W czerwcu 2011 prezydent zarządza wydelegowanie T. Blacharskiej do rady BIEG 2012. Łącznie z radą ZKM daje to już przychód na poziomie 70 tys. zł. Kolejne lata są już zupełnie znośne. Przychody z obu rad nadzorczych oscylują wokół 100 tys. zł rocznie, pensja w graniach 190 tys. zł, choć w 2012 T. Blacharska pobiera rekordowe wynagrodzenie w kwocie 300 tys. zł. W sumie minione 10 lat to 0,7 mln z tytułu reprezentowania gminy Gdańsk w jej spółkach i ok 1,9 mln zł z pracy w urzędzie.


Paweł Adamowicz obarczając siebie osobiście obowiązkiem dodatkowej świetnie płatnej pracy w spółce GPEC, swoim najbliższym współpracownikom też zapewnia dobrze wynagradzane dodatkowe zajęcia. Tak powstaje lojalny zespół, który co cztery lata ma wspólny wyborczy interes. Skandując po ulicach "wolność równość demokracja" Paweł Adamowicz ma swój rozum i rozum swoich sojuszników.

(gag, mr)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież