Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Umowa Gdańska z Niemcami na EURO 2012

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 18 stycznia 2012 09:44

altPorozumienie o ścisłej współpracy  pomiędzy Miastem Gdańsk, a Niemiecką Federacją Piłkarską podpisano 17 stycznia w Dworze Oliwskim.Polską stronę miał reprezentować Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, ale jak oświadczono gościom i zebranym licznie dziennikarzom po pół godzinie oczekiwania, zepsuł mu się samochód i nie jest w stanie dojechać nawet taksówką.


alt


W jego imieniu umowę podpisał Andrzej Trojanowski, z Biura Prezydenta Gdańska ds. EURO 2012, który powiedział, że jest to ważny moment i pierwszy sukces Gdańska na EURO 2012. Złożył życzenia, aby niemieccy goście czuli się tutaj znakomicie. Zapewnił, że treningi będą się odbywały na stadionie MOSiR w Gdańsku Wrzeszczu. Wyraził też radość z faktu podpisania tej umowy. Niemiecka Federacja Piłki Nożnej jako pierwsza jeszcze nie wiedząc, gdzie będzie rozgrywała swoje mecze, czy w Polsce czy w Ukrainie, wybrała Dwór Oliwski jako swoją bazę pobytową.


alt


Reprezentujący stronę niemiecką Wolfgang Wirthmann powiedział: - Zawsze czuliśmy się dobrze w Gdańsku, niemal jak u siebie w domu. Gorąco nas tutaj witają. Nasz związek był pierwszy, który podczas mistrzostw świata w Argentynie zastosował taką formułę, że drużyna nie musi bazować w miejscu rozgrywek. Jest szereg innych warunków, które muszą zostać spełnione. Ten hotel je spełnia i dlatego go wybraliśmy. Według wymogów UEFA zespół ma obowiązek stawić się na 5 dni przed swoim pierwszym meczem. Ponieważ my taki mecz rozgrywamy 10 czerwca, tutaj w Oliwie zameldujemy się 5 czerwca. Oprócz boiska treningowego MOSiR Gdańsk, tutaj obok hotelu zostanie wybudowane boisko do rozgrzewki i gimnastyki fitness. Na swoje mecze do Lwowa czy Charkowa będziemy podróżować jeszcze przed lunchem samolotem czarterowym. Tam odbędziemy trening, następnego dnia mecz i zaraz po nim powrót do bazy w Gdańsku Oliwie. Dwa lata temu na mistrzostwach świata w RPA też gdzie indziej mieszkaliśmy, a na mecze dolatywaliśmy samolotem. Podobnie było na mistrzostwach w Japonii i Korei Południowej. W nasze ślady poszły inne drużyny i teraz stało się to normą.


alt


Krzysztof Guzowski z Biura Prezydenta Gdańska ds. EURO 2012: - Aby doszło do podpisania umowy, Gdańsk miał zadanie znaleźć blisko hotelu działkę na drugie boisko treningowe, i to uczynił. Koszt jego budowy pokryje strona niemiecka. Zostanie ono użyczone dyrektorowi hotelu Januszowi Baranowi na 5 lat. Ponieważ działka należąca do miasta jest zbyt wąska, boisko nie będzie pełnowymiarowe. Jej wymiary wynoszą 130 m długości na 58 m szerokości, tj. o 10 m za mało. Wykładzinę boiska będzie stanowiła naturalna trawa. Po mistrzostwach boisko będzie służyło głównie amatorom futbolówki. Planuje się dużą uroczystość na otarcie tego boiska jak również na otwarcie drugiego zadania, jakie podjęło się Miasto Gdańsk, mianowicie wzniesienia centrum prasowego. Otóż w pobliżu Dworu Oliwskiego, na parkingu Instytutu Budownictwa Wodnego PAN przy ulicy Kościerskiej 7, zostaną rozstawione dwa duże namioty klimatyzowane na 350 i 150 osób, w których będą się odbywały konferencje prasowe i dziennikarze będą opracowywali materiały informacyjne. W myśl zawartej umowy mają być organizowane spotkania członków reprezentacji niemieckiej z mieszkańcami Trójmiasta.


alt


Dyrektor hotelu Dwór Oliwski Janusz Baran powiedział nam, że obiekt w całości zajmie około 65-osobowa ekipa niemiecka. Piłkarze będę mieszkali w pokojach pojedynczo. Przyjedzie też kucharz niemiecki, według którego menu będą przygotowane wszystkie posiłki. Hotel oferuje SPA i małą pływalnię z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz. O hotel ten ubiegało się jedenaście ekip, a najbardziej Francuzi. Niestety, Niemcy jako pierwsi wybrali ten obiekt na swoją bazę. Dla nich dyrektor hotelu planuje zakup 30 rowerów. Centrum prasowe i drugie boisko treningowe będą gotowe już na 1 czerwca, z funkcjonowaniem do 1 lipca 2012. Na otwarcie tych obiektów przewiduje się wielką galę na prawie tysiąc osób, głównie ze świata sportu. Strona niemiecka na okres swego pobytu w Trójmieście zamówiła łącznie 700 pokoi. Przewiduje się, że przyjedzie kilkuset dziennikarzy niemieckich, same dwie ekipy telewizji niemieckich będą liczyły po ponad sto osób.


Życzeniem gospodarzy jest, aby Niemcy po przejściu eliminacji zagrali na PGE Arena Gdańsk mecz ćwierćfinałowy, najlepiej z drużyną polską, 22 czerwca (piątek), godz. 20.45, zagrają zdobywca pierwszego miejsca z grupy B ze zdobywcą drugiego miejsca w grupie A.

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież