Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Umowa Gdańska z Niemcami na EURO 2012

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 18 stycznia 2012 09:44

altPorozumienie o ścisłej współpracy  pomiędzy Miastem Gdańsk, a Niemiecką Federacją Piłkarską podpisano 17 stycznia w Dworze Oliwskim.Polską stronę miał reprezentować Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, ale jak oświadczono gościom i zebranym licznie dziennikarzom po pół godzinie oczekiwania, zepsuł mu się samochód i nie jest w stanie dojechać nawet taksówką.


alt


W jego imieniu umowę podpisał Andrzej Trojanowski, z Biura Prezydenta Gdańska ds. EURO 2012, który powiedział, że jest to ważny moment i pierwszy sukces Gdańska na EURO 2012. Złożył życzenia, aby niemieccy goście czuli się tutaj znakomicie. Zapewnił, że treningi będą się odbywały na stadionie MOSiR w Gdańsku Wrzeszczu. Wyraził też radość z faktu podpisania tej umowy. Niemiecka Federacja Piłki Nożnej jako pierwsza jeszcze nie wiedząc, gdzie będzie rozgrywała swoje mecze, czy w Polsce czy w Ukrainie, wybrała Dwór Oliwski jako swoją bazę pobytową.


alt


Reprezentujący stronę niemiecką Wolfgang Wirthmann powiedział: - Zawsze czuliśmy się dobrze w Gdańsku, niemal jak u siebie w domu. Gorąco nas tutaj witają. Nasz związek był pierwszy, który podczas mistrzostw świata w Argentynie zastosował taką formułę, że drużyna nie musi bazować w miejscu rozgrywek. Jest szereg innych warunków, które muszą zostać spełnione. Ten hotel je spełnia i dlatego go wybraliśmy. Według wymogów UEFA zespół ma obowiązek stawić się na 5 dni przed swoim pierwszym meczem. Ponieważ my taki mecz rozgrywamy 10 czerwca, tutaj w Oliwie zameldujemy się 5 czerwca. Oprócz boiska treningowego MOSiR Gdańsk, tutaj obok hotelu zostanie wybudowane boisko do rozgrzewki i gimnastyki fitness. Na swoje mecze do Lwowa czy Charkowa będziemy podróżować jeszcze przed lunchem samolotem czarterowym. Tam odbędziemy trening, następnego dnia mecz i zaraz po nim powrót do bazy w Gdańsku Oliwie. Dwa lata temu na mistrzostwach świata w RPA też gdzie indziej mieszkaliśmy, a na mecze dolatywaliśmy samolotem. Podobnie było na mistrzostwach w Japonii i Korei Południowej. W nasze ślady poszły inne drużyny i teraz stało się to normą.


alt


Krzysztof Guzowski z Biura Prezydenta Gdańska ds. EURO 2012: - Aby doszło do podpisania umowy, Gdańsk miał zadanie znaleźć blisko hotelu działkę na drugie boisko treningowe, i to uczynił. Koszt jego budowy pokryje strona niemiecka. Zostanie ono użyczone dyrektorowi hotelu Januszowi Baranowi na 5 lat. Ponieważ działka należąca do miasta jest zbyt wąska, boisko nie będzie pełnowymiarowe. Jej wymiary wynoszą 130 m długości na 58 m szerokości, tj. o 10 m za mało. Wykładzinę boiska będzie stanowiła naturalna trawa. Po mistrzostwach boisko będzie służyło głównie amatorom futbolówki. Planuje się dużą uroczystość na otarcie tego boiska jak również na otwarcie drugiego zadania, jakie podjęło się Miasto Gdańsk, mianowicie wzniesienia centrum prasowego. Otóż w pobliżu Dworu Oliwskiego, na parkingu Instytutu Budownictwa Wodnego PAN przy ulicy Kościerskiej 7, zostaną rozstawione dwa duże namioty klimatyzowane na 350 i 150 osób, w których będą się odbywały konferencje prasowe i dziennikarze będą opracowywali materiały informacyjne. W myśl zawartej umowy mają być organizowane spotkania członków reprezentacji niemieckiej z mieszkańcami Trójmiasta.


alt


Dyrektor hotelu Dwór Oliwski Janusz Baran powiedział nam, że obiekt w całości zajmie około 65-osobowa ekipa niemiecka. Piłkarze będę mieszkali w pokojach pojedynczo. Przyjedzie też kucharz niemiecki, według którego menu będą przygotowane wszystkie posiłki. Hotel oferuje SPA i małą pływalnię z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz. O hotel ten ubiegało się jedenaście ekip, a najbardziej Francuzi. Niestety, Niemcy jako pierwsi wybrali ten obiekt na swoją bazę. Dla nich dyrektor hotelu planuje zakup 30 rowerów. Centrum prasowe i drugie boisko treningowe będą gotowe już na 1 czerwca, z funkcjonowaniem do 1 lipca 2012. Na otwarcie tych obiektów przewiduje się wielką galę na prawie tysiąc osób, głównie ze świata sportu. Strona niemiecka na okres swego pobytu w Trójmieście zamówiła łącznie 700 pokoi. Przewiduje się, że przyjedzie kilkuset dziennikarzy niemieckich, same dwie ekipy telewizji niemieckich będą liczyły po ponad sto osób.


Życzeniem gospodarzy jest, aby Niemcy po przejściu eliminacji zagrali na PGE Arena Gdańsk mecz ćwierćfinałowy, najlepiej z drużyną polską, 22 czerwca (piątek), godz. 20.45, zagrają zdobywca pierwszego miejsca z grupy B ze zdobywcą drugiego miejsca w grupie A.

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież