Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rowerami po „żółtym” wiadukcie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 18 stycznia 2012 11:21

altModernizacja wiaduktu drogowego Brama Oliwska nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Jana z Kolna w Gdańsku, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje częściową rozbiórkę i modernizację celem niezbędnego zabezpieczenia. Roboty objęły wszystkie czynności związane z demontażem elementów stalowych i betonowych konstrukcji pomostu wiaduktu.Wykonawcą remontu, w ramach rozstrzygniętego w połowie 2011 roku przetargu, jest firma SKANSKA S.A., która podjęła się realizacji tego trudnego zadania za ustaloną kwotę 6,4 mln zł. Na początek zerwano nawierzchnię asfaltową i podbudowę betonową jezdni na wiadukcie. Zdejmowanie nawierzchni jezdni prowadzone było nocą ze względu na mniejszy ruch pociągów. Przygotowane też zostały podpory, na których została posadowiona kratowa konstrukcja remontowanego wiaduktu. Wcześniej ją osłonięto i oczyszczono mechanicznie, po czym położono warstwę podkładową oraz dwie warstwy farby nawierzchniowej. Ostatnia warstwa farby, prawdopodobnie jak dotychczas koloru żółtego, zostanie położona po ułożeniu nowej nawierzchni jezdni i chodników.


alt


W ramach pierwszego etapu remontu, umieszczono pod uniesionym przęsłem wiaduktu przygotowane wcześniej stalowe belki dwuteowe. Są to podłużnice rusztowania tymczasowego, po których już w styczniu 2012 r., na rolkach w kierunku Placu Zebrań Ludowych przemieszczono odcięte fragmenty pomostu. Są tak bardzo skorodowane, że zostaną one złomowane. W ten sposób został usunięty cały pomost, a w jego miejsce podobną technologią będzie umieszczona na poprzednim miejscu przygotowana przez wykonawcę nowa konstrukcja.


Celem II etapu jest przebudowa wiaduktu oraz zmiana jego funkcji, tj. przeznaczenie głównie dla uchu pieszego i rowerowego wraz z możliwością ruchu samochodowego do 3,5 tony, a także samochodów uprzywilejowanych. Zakres robót obejmować będzie m.in. budowę wjazdu i zjazdu dla rowerów, zamontowanie windy dla niepełnosprawnych i oświetlenia iluminacyjnego. Termin zakończenia II etapu ustalono na 30 kwietnia 2012.


alt


Wiadukt usytuowany jest nad torami kolejowymi w Gdańsku i stanowi połączenie drogowe ul. Jana z Kolna z Al. Zwycięstwa. Przez kilka ostatnich lat był zamknięty ze względu na bardzo zły stan techniczny. Obiekt ten wybudowany został prawdopodobnie w 1913 roku. Konstrukcję nośną stanowią dwa stalowe łuki kratowe ze ściągami, pomiędzy którymi zawieszona jest jezdnia. W roku 1968 przęsło wiaduktu zostało podniesione o około 20 cm w ramach elektryfikacji linii kolejowej. Kratowa konstrukcja łukowa została też pomalowana farbą żółtego koloru, i stąd przylgnęła do wiaduktu nazwa „żółtego”.


Przypomnijmy również, że podczas Euro 2012 wiadukt nad torami znajdzie się na trasie między strefą dla kibiców, która powstanie na Placu Zebrań Ludowych, a stadionem piłkarskim w Letnicy.
Wła-49
Zdjęcia: Maja Bieńkowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież