Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rowerami po „żółtym” wiadukcie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 18 stycznia 2012 11:21

altModernizacja wiaduktu drogowego Brama Oliwska nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Jana z Kolna w Gdańsku, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje częściową rozbiórkę i modernizację celem niezbędnego zabezpieczenia. Roboty objęły wszystkie czynności związane z demontażem elementów stalowych i betonowych konstrukcji pomostu wiaduktu.Wykonawcą remontu, w ramach rozstrzygniętego w połowie 2011 roku przetargu, jest firma SKANSKA S.A., która podjęła się realizacji tego trudnego zadania za ustaloną kwotę 6,4 mln zł. Na początek zerwano nawierzchnię asfaltową i podbudowę betonową jezdni na wiadukcie. Zdejmowanie nawierzchni jezdni prowadzone było nocą ze względu na mniejszy ruch pociągów. Przygotowane też zostały podpory, na których została posadowiona kratowa konstrukcja remontowanego wiaduktu. Wcześniej ją osłonięto i oczyszczono mechanicznie, po czym położono warstwę podkładową oraz dwie warstwy farby nawierzchniowej. Ostatnia warstwa farby, prawdopodobnie jak dotychczas koloru żółtego, zostanie położona po ułożeniu nowej nawierzchni jezdni i chodników.


alt


W ramach pierwszego etapu remontu, umieszczono pod uniesionym przęsłem wiaduktu przygotowane wcześniej stalowe belki dwuteowe. Są to podłużnice rusztowania tymczasowego, po których już w styczniu 2012 r., na rolkach w kierunku Placu Zebrań Ludowych przemieszczono odcięte fragmenty pomostu. Są tak bardzo skorodowane, że zostaną one złomowane. W ten sposób został usunięty cały pomost, a w jego miejsce podobną technologią będzie umieszczona na poprzednim miejscu przygotowana przez wykonawcę nowa konstrukcja.


Celem II etapu jest przebudowa wiaduktu oraz zmiana jego funkcji, tj. przeznaczenie głównie dla uchu pieszego i rowerowego wraz z możliwością ruchu samochodowego do 3,5 tony, a także samochodów uprzywilejowanych. Zakres robót obejmować będzie m.in. budowę wjazdu i zjazdu dla rowerów, zamontowanie windy dla niepełnosprawnych i oświetlenia iluminacyjnego. Termin zakończenia II etapu ustalono na 30 kwietnia 2012.


alt


Wiadukt usytuowany jest nad torami kolejowymi w Gdańsku i stanowi połączenie drogowe ul. Jana z Kolna z Al. Zwycięstwa. Przez kilka ostatnich lat był zamknięty ze względu na bardzo zły stan techniczny. Obiekt ten wybudowany został prawdopodobnie w 1913 roku. Konstrukcję nośną stanowią dwa stalowe łuki kratowe ze ściągami, pomiędzy którymi zawieszona jest jezdnia. W roku 1968 przęsło wiaduktu zostało podniesione o około 20 cm w ramach elektryfikacji linii kolejowej. Kratowa konstrukcja łukowa została też pomalowana farbą żółtego koloru, i stąd przylgnęła do wiaduktu nazwa „żółtego”.


Przypomnijmy również, że podczas Euro 2012 wiadukt nad torami znajdzie się na trasie między strefą dla kibiców, która powstanie na Placu Zebrań Ludowych, a stadionem piłkarskim w Letnicy.
Wła-49
Zdjęcia: Maja Bieńkowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież