Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rowerami po „żółtym” wiadukcie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 18 stycznia 2012 11:21

altModernizacja wiaduktu drogowego Brama Oliwska nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Jana z Kolna w Gdańsku, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje częściową rozbiórkę i modernizację celem niezbędnego zabezpieczenia. Roboty objęły wszystkie czynności związane z demontażem elementów stalowych i betonowych konstrukcji pomostu wiaduktu.Wykonawcą remontu, w ramach rozstrzygniętego w połowie 2011 roku przetargu, jest firma SKANSKA S.A., która podjęła się realizacji tego trudnego zadania za ustaloną kwotę 6,4 mln zł. Na początek zerwano nawierzchnię asfaltową i podbudowę betonową jezdni na wiadukcie. Zdejmowanie nawierzchni jezdni prowadzone było nocą ze względu na mniejszy ruch pociągów. Przygotowane też zostały podpory, na których została posadowiona kratowa konstrukcja remontowanego wiaduktu. Wcześniej ją osłonięto i oczyszczono mechanicznie, po czym położono warstwę podkładową oraz dwie warstwy farby nawierzchniowej. Ostatnia warstwa farby, prawdopodobnie jak dotychczas koloru żółtego, zostanie położona po ułożeniu nowej nawierzchni jezdni i chodników.


alt


W ramach pierwszego etapu remontu, umieszczono pod uniesionym przęsłem wiaduktu przygotowane wcześniej stalowe belki dwuteowe. Są to podłużnice rusztowania tymczasowego, po których już w styczniu 2012 r., na rolkach w kierunku Placu Zebrań Ludowych przemieszczono odcięte fragmenty pomostu. Są tak bardzo skorodowane, że zostaną one złomowane. W ten sposób został usunięty cały pomost, a w jego miejsce podobną technologią będzie umieszczona na poprzednim miejscu przygotowana przez wykonawcę nowa konstrukcja.


Celem II etapu jest przebudowa wiaduktu oraz zmiana jego funkcji, tj. przeznaczenie głównie dla uchu pieszego i rowerowego wraz z możliwością ruchu samochodowego do 3,5 tony, a także samochodów uprzywilejowanych. Zakres robót obejmować będzie m.in. budowę wjazdu i zjazdu dla rowerów, zamontowanie windy dla niepełnosprawnych i oświetlenia iluminacyjnego. Termin zakończenia II etapu ustalono na 30 kwietnia 2012.


alt


Wiadukt usytuowany jest nad torami kolejowymi w Gdańsku i stanowi połączenie drogowe ul. Jana z Kolna z Al. Zwycięstwa. Przez kilka ostatnich lat był zamknięty ze względu na bardzo zły stan techniczny. Obiekt ten wybudowany został prawdopodobnie w 1913 roku. Konstrukcję nośną stanowią dwa stalowe łuki kratowe ze ściągami, pomiędzy którymi zawieszona jest jezdnia. W roku 1968 przęsło wiaduktu zostało podniesione o około 20 cm w ramach elektryfikacji linii kolejowej. Kratowa konstrukcja łukowa została też pomalowana farbą żółtego koloru, i stąd przylgnęła do wiaduktu nazwa „żółtego”.


Przypomnijmy również, że podczas Euro 2012 wiadukt nad torami znajdzie się na trasie między strefą dla kibiców, która powstanie na Placu Zebrań Ludowych, a stadionem piłkarskim w Letnicy.
Wła-49
Zdjęcia: Maja Bieńkowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież