Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rowerami po „żółtym” wiadukcie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 18 stycznia 2012 11:21

altModernizacja wiaduktu drogowego Brama Oliwska nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Jana z Kolna w Gdańsku, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje częściową rozbiórkę i modernizację celem niezbędnego zabezpieczenia. Roboty objęły wszystkie czynności związane z demontażem elementów stalowych i betonowych konstrukcji pomostu wiaduktu.Wykonawcą remontu, w ramach rozstrzygniętego w połowie 2011 roku przetargu, jest firma SKANSKA S.A., która podjęła się realizacji tego trudnego zadania za ustaloną kwotę 6,4 mln zł. Na początek zerwano nawierzchnię asfaltową i podbudowę betonową jezdni na wiadukcie. Zdejmowanie nawierzchni jezdni prowadzone było nocą ze względu na mniejszy ruch pociągów. Przygotowane też zostały podpory, na których została posadowiona kratowa konstrukcja remontowanego wiaduktu. Wcześniej ją osłonięto i oczyszczono mechanicznie, po czym położono warstwę podkładową oraz dwie warstwy farby nawierzchniowej. Ostatnia warstwa farby, prawdopodobnie jak dotychczas koloru żółtego, zostanie położona po ułożeniu nowej nawierzchni jezdni i chodników.


alt


W ramach pierwszego etapu remontu, umieszczono pod uniesionym przęsłem wiaduktu przygotowane wcześniej stalowe belki dwuteowe. Są to podłużnice rusztowania tymczasowego, po których już w styczniu 2012 r., na rolkach w kierunku Placu Zebrań Ludowych przemieszczono odcięte fragmenty pomostu. Są tak bardzo skorodowane, że zostaną one złomowane. W ten sposób został usunięty cały pomost, a w jego miejsce podobną technologią będzie umieszczona na poprzednim miejscu przygotowana przez wykonawcę nowa konstrukcja.


Celem II etapu jest przebudowa wiaduktu oraz zmiana jego funkcji, tj. przeznaczenie głównie dla uchu pieszego i rowerowego wraz z możliwością ruchu samochodowego do 3,5 tony, a także samochodów uprzywilejowanych. Zakres robót obejmować będzie m.in. budowę wjazdu i zjazdu dla rowerów, zamontowanie windy dla niepełnosprawnych i oświetlenia iluminacyjnego. Termin zakończenia II etapu ustalono na 30 kwietnia 2012.


alt


Wiadukt usytuowany jest nad torami kolejowymi w Gdańsku i stanowi połączenie drogowe ul. Jana z Kolna z Al. Zwycięstwa. Przez kilka ostatnich lat był zamknięty ze względu na bardzo zły stan techniczny. Obiekt ten wybudowany został prawdopodobnie w 1913 roku. Konstrukcję nośną stanowią dwa stalowe łuki kratowe ze ściągami, pomiędzy którymi zawieszona jest jezdnia. W roku 1968 przęsło wiaduktu zostało podniesione o około 20 cm w ramach elektryfikacji linii kolejowej. Kratowa konstrukcja łukowa została też pomalowana farbą żółtego koloru, i stąd przylgnęła do wiaduktu nazwa „żółtego”.


Przypomnijmy również, że podczas Euro 2012 wiadukt nad torami znajdzie się na trasie między strefą dla kibiców, która powstanie na Placu Zebrań Ludowych, a stadionem piłkarskim w Letnicy.
Wła-49
Zdjęcia: Maja Bieńkowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież