Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parafialna instrukcja: Kolędy w wizytowym obuwiu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 stycznia 2012 10:40

altNa domowe kolędy nastał czas po świętach Bożego Narodzenia. W ogłoszeniach parafialnych zamieszczonych na stronie internetowej parafii w Pruszczu Gdańskim znalazła się niezwykle szczegółowa instrukcja, jak przygotować się do wizyty duszpasterzy.
W ogłoszeniu parafialnym parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 37, można się m.in. dowiedzieć, że na kolędę, czyli wizytę duszpasterską, należy przygotować na stole przykrytym białym obrusem: krzyż, świece, wodę święconą, kropidło i Pismo Święte. Telewizor ma być wyłączony, a na stole mają też leżeć zeszyty od religii i indeksy uczniowskie. Ponieważ kolęda jest wizytą oficjalną, błogosławieństwem osób i mieszkań, dlatego nie powinno się gościa przyjmować w kapciach, bamboszach.


Parafialna "instrukcja obsługi" kolędy przewiduje dokładny scenariusz wydarzenia. Gdy kapłan wchodzi do domu, pozdrawia wszystkich słowami: "Pokój temu domowi", parafianie odpowiadają: "I wszystkim jego mieszkańcom". Następnie ktoś z domowników czyta krótki fragment z Pisma Św., nie więcej niż 2-3 zdania wcześniej przygotowane i prosimy, by nie był to już opis Bożego Narodzenia. Gdy kapłan wychodzi z domu, mówi: "Zostańcie z Bogiem". Odpowiadamy: "Idźcie z Bogiem". Ministranci dzień wcześniej zawiadamiają, o której mniej więcej godzinie kapłan przybędzie.


alt


Proboszcz parafii ks. Prałat Stanisław Łada powiedział nam, że dlatego umieszczone są w ogłoszeniach parafialnych takie informacje, gdyż jest to parafia powiększająca się o nowych mieszkańców. Wierni mają różne doświadczenia w przyjmowaniu wizyty duszpasterskiej podczas kolędy i intencją kościoła jest ich ujednolicenie, a jednocześnie pomoc w przygotowaniu takiej wizyty.


Z kolei w ogłoszeniu parafialnym sąsiedniej parafii pw. Bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim, nie wspomina się o obuwiu. Jest natomiast zapis, że „tematem, który budzi najwięcej kontrowersji i komentarzy są oczywiście ofiary składane przy okazji kolędy. Powiedzmy sobie wyraźnie - ksiądz nie przychodzi po pieniądze! Ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Wiadomo, jaka jest sytuacja materialna wielu rodzin. Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się z tego powodu tłumaczyć, ani czuć się nieswojo. Natomiast, jeżeli kogoś stać na to, może złożyć ofiarę. Na co są przeznaczone te pieniądze? Zazwyczaj sami ofiarodawcy określają cel. Większa część przeznaczana jest na wiele celów: na utrzymanie seminarium duchownego, na działalność charytatywną, na utrzymanie kościoła, na remonty lub budowę, część zebranych pieniędzy jest przeznaczona dla księdza. Potrzeb jest wiele i wielu ludzi to rozumie i okazuje wielką hojność. Przy tej okazji, aby uniknąć niepotrzebnych domysłów, najlepiej zastosować biblijną zasadę: niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa. To znaczy, jeżeli dajesz ofiarę, to nie komentuj potem tego, albo nie dawaj wcale”.
Wła-49


Inne artykuły związane z:
 

Komentarze  

 
+4 #3 Max 2012-01-17 18:01
A moze by tego chamstwa we wlasnym domu nie tolerowac!
Brakuje jeszcze wiadomosci kiedy zona ostatnio miala miesiaczke, i wytlumaczenie czemu nie wciazy jesli z mezem obcuje!!!!!
Co za KUPA durnia!!!!!!
Cytować
 
 
+4 #2 RY5ZARD 2012-01-17 14:53
można się z tego śmiać, jednak nie wszyscy, którzy chcą przyjąć księdza wiedzą jak ma się odbyć wizyta. jest to zupełnie zrozumiała wiadomość.
Cytować
 
 
-4 #1 Piter1 2012-01-17 12:08
jaja. czy wszystko trzeba tak na siłę ludowi w łeb?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież