W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tydzień protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lipca 2017 13:37

W niedzielę minął tydzień od rozpoczęcia protestów przeciwko uchwaleniu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, a przede wszystkim o Sądzie Najwyższym, która w błyskawiczny sposób została przyjęta najpierw przez Sejm, a następnie przez Senat.Podobnie jak w poprzednich dniach, protestujący zbierali się pod budynkami sądów w większości miast zarówno na terytorium województwa pomorskiego, jak i na terenie całego kraju. W Gdańsku manifestacja została zorganizowana pod gmachem Sądu Okręgowego. Organizatorem ponownie były pomorskie struktury Komitetu Obrony Demokracji. Akcja protestacyjna, która odbyła się w ramach ogólnokrajowego „Łańcucha Światła”, rozpoczęła się – zgodnie z zapowiedzią – o godz. 21. Już wówczas liczba zebranych mogła przekroczyć 1000 osób, a w kulminacyjnym momencie w protestu była co najmniej dwukrotnie, a może nawet trzykrotnie wyższa.

Regularnie wysoka frekwencja stanowi niewątpliwie duży sukces organizatorów, zwłaszcza, że w niedzielę nie dopisała pogoda. Protestujących nie odstraszyły przelotne opady deszczu. Grupę zabranych cechowało przede wszystkim duże zróżnicowanie wiekowe, począwszy od osób młodych, które od niedawna posiadają prawo wyborcze lub dopiero takie uzyskają, poprzez osoby we wczesnym i średnim wieku dojrzałości, a skończywszy na osobach w wieku podeszłym. Liczni uczestnicy przynieśli ze sobą flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Tym razem, w przeciwieństwie do wcześniejszych dni protestów, trudno było doszukać się symboli partyjnych. Nie zabrakło natomiast świeczek, które stały się już symbolem protestów w tej sprawie.

W trakcie niedzielnego protestu, poza przedstawicielami pomorskich władz KOD, głos zabrał również były prezydent Lech Wałęsa. – Dzisiaj to Wy, szczególnie młodzi ludzie, nie możecie pozwolić, by w Polsce zniszczono trójpodział władzy. Wiem, że poszczególne elementy można poprawić. Należy poprawić. Ale nie wolno burzyć całego systemu trójpodziału. Obrońcie go! – zagrzewał były prezydent, który następnie wyraził negatywne opinie na temat obecnego rządu. Zarówno przywitanie Wałęsy, jak i późniejsze okrzyki na jego cześć, a także wyrazy poparcia wypowiadanych przez niego, zdradziły polityczne sympatie większości zebranych.

Głos zabierali również przedstawiciele środowisk sędziowskich i prawniczych, którzy przekonywali protestujących do swoich racji, omawiając szkodliwe ich zdaniem konsekwencje realizacji zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie, ponieważ bardziej niż środowisko sędziowskie mają one dotykać samych obywateli.

Wystąpienia przerywały wykrzykiwane spontanicznie lub z inspiracji organizatorów hasła, które od początku towarzyszą protestom przeciwko trzem wywołującym kontrowersje i emocje ustawom. Były wśród nich sztandarowe „Chcemy veta!”, „Wolne sądy!”, „Wolność! Równość! Demokracja!”, ale chwilami pojawiały się również znacznie bardziej agresywne nawoływania, takie, jak chociażby „Będą siedzieć!”, a nawet „Będą wisieć!”, co nie spodobało się części zebranych. W reakcji na takie zachowania organizatorzy starali się tonować nastroje, apelując o szacunek wobec demokratycznie wybranych władz.

W poniedziałek o godz. 10 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował, że podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych, natomiast zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Patryk Bukowski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież