Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tydzień protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lipca 2017 13:37

W niedzielę minął tydzień od rozpoczęcia protestów przeciwko uchwaleniu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, a przede wszystkim o Sądzie Najwyższym, która w błyskawiczny sposób została przyjęta najpierw przez Sejm, a następnie przez Senat.Podobnie jak w poprzednich dniach, protestujący zbierali się pod budynkami sądów w większości miast zarówno na terytorium województwa pomorskiego, jak i na terenie całego kraju. W Gdańsku manifestacja została zorganizowana pod gmachem Sądu Okręgowego. Organizatorem ponownie były pomorskie struktury Komitetu Obrony Demokracji. Akcja protestacyjna, która odbyła się w ramach ogólnokrajowego „Łańcucha Światła”, rozpoczęła się – zgodnie z zapowiedzią – o godz. 21. Już wówczas liczba zebranych mogła przekroczyć 1000 osób, a w kulminacyjnym momencie w protestu była co najmniej dwukrotnie, a może nawet trzykrotnie wyższa.

Regularnie wysoka frekwencja stanowi niewątpliwie duży sukces organizatorów, zwłaszcza, że w niedzielę nie dopisała pogoda. Protestujących nie odstraszyły przelotne opady deszczu. Grupę zabranych cechowało przede wszystkim duże zróżnicowanie wiekowe, począwszy od osób młodych, które od niedawna posiadają prawo wyborcze lub dopiero takie uzyskają, poprzez osoby we wczesnym i średnim wieku dojrzałości, a skończywszy na osobach w wieku podeszłym. Liczni uczestnicy przynieśli ze sobą flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Tym razem, w przeciwieństwie do wcześniejszych dni protestów, trudno było doszukać się symboli partyjnych. Nie zabrakło natomiast świeczek, które stały się już symbolem protestów w tej sprawie.

W trakcie niedzielnego protestu, poza przedstawicielami pomorskich władz KOD, głos zabrał również były prezydent Lech Wałęsa. – Dzisiaj to Wy, szczególnie młodzi ludzie, nie możecie pozwolić, by w Polsce zniszczono trójpodział władzy. Wiem, że poszczególne elementy można poprawić. Należy poprawić. Ale nie wolno burzyć całego systemu trójpodziału. Obrońcie go! – zagrzewał były prezydent, który następnie wyraził negatywne opinie na temat obecnego rządu. Zarówno przywitanie Wałęsy, jak i późniejsze okrzyki na jego cześć, a także wyrazy poparcia wypowiadanych przez niego, zdradziły polityczne sympatie większości zebranych.

Głos zabierali również przedstawiciele środowisk sędziowskich i prawniczych, którzy przekonywali protestujących do swoich racji, omawiając szkodliwe ich zdaniem konsekwencje realizacji zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie, ponieważ bardziej niż środowisko sędziowskie mają one dotykać samych obywateli.

Wystąpienia przerywały wykrzykiwane spontanicznie lub z inspiracji organizatorów hasła, które od początku towarzyszą protestom przeciwko trzem wywołującym kontrowersje i emocje ustawom. Były wśród nich sztandarowe „Chcemy veta!”, „Wolne sądy!”, „Wolność! Równość! Demokracja!”, ale chwilami pojawiały się również znacznie bardziej agresywne nawoływania, takie, jak chociażby „Będą siedzieć!”, a nawet „Będą wisieć!”, co nie spodobało się części zebranych. W reakcji na takie zachowania organizatorzy starali się tonować nastroje, apelując o szacunek wobec demokratycznie wybranych władz.

W poniedziałek o godz. 10 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował, że podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych, natomiast zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Patryk Bukowski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież