Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tydzień protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lipca 2017 13:37

W niedzielę minął tydzień od rozpoczęcia protestów przeciwko uchwaleniu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, a przede wszystkim o Sądzie Najwyższym, która w błyskawiczny sposób została przyjęta najpierw przez Sejm, a następnie przez Senat.Podobnie jak w poprzednich dniach, protestujący zbierali się pod budynkami sądów w większości miast zarówno na terytorium województwa pomorskiego, jak i na terenie całego kraju. W Gdańsku manifestacja została zorganizowana pod gmachem Sądu Okręgowego. Organizatorem ponownie były pomorskie struktury Komitetu Obrony Demokracji. Akcja protestacyjna, która odbyła się w ramach ogólnokrajowego „Łańcucha Światła”, rozpoczęła się – zgodnie z zapowiedzią – o godz. 21. Już wówczas liczba zebranych mogła przekroczyć 1000 osób, a w kulminacyjnym momencie w protestu była co najmniej dwukrotnie, a może nawet trzykrotnie wyższa.

Regularnie wysoka frekwencja stanowi niewątpliwie duży sukces organizatorów, zwłaszcza, że w niedzielę nie dopisała pogoda. Protestujących nie odstraszyły przelotne opady deszczu. Grupę zabranych cechowało przede wszystkim duże zróżnicowanie wiekowe, począwszy od osób młodych, które od niedawna posiadają prawo wyborcze lub dopiero takie uzyskają, poprzez osoby we wczesnym i średnim wieku dojrzałości, a skończywszy na osobach w wieku podeszłym. Liczni uczestnicy przynieśli ze sobą flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Tym razem, w przeciwieństwie do wcześniejszych dni protestów, trudno było doszukać się symboli partyjnych. Nie zabrakło natomiast świeczek, które stały się już symbolem protestów w tej sprawie.

W trakcie niedzielnego protestu, poza przedstawicielami pomorskich władz KOD, głos zabrał również były prezydent Lech Wałęsa. – Dzisiaj to Wy, szczególnie młodzi ludzie, nie możecie pozwolić, by w Polsce zniszczono trójpodział władzy. Wiem, że poszczególne elementy można poprawić. Należy poprawić. Ale nie wolno burzyć całego systemu trójpodziału. Obrońcie go! – zagrzewał były prezydent, który następnie wyraził negatywne opinie na temat obecnego rządu. Zarówno przywitanie Wałęsy, jak i późniejsze okrzyki na jego cześć, a także wyrazy poparcia wypowiadanych przez niego, zdradziły polityczne sympatie większości zebranych.

Głos zabierali również przedstawiciele środowisk sędziowskich i prawniczych, którzy przekonywali protestujących do swoich racji, omawiając szkodliwe ich zdaniem konsekwencje realizacji zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie, ponieważ bardziej niż środowisko sędziowskie mają one dotykać samych obywateli.

Wystąpienia przerywały wykrzykiwane spontanicznie lub z inspiracji organizatorów hasła, które od początku towarzyszą protestom przeciwko trzem wywołującym kontrowersje i emocje ustawom. Były wśród nich sztandarowe „Chcemy veta!”, „Wolne sądy!”, „Wolność! Równość! Demokracja!”, ale chwilami pojawiały się również znacznie bardziej agresywne nawoływania, takie, jak chociażby „Będą siedzieć!”, a nawet „Będą wisieć!”, co nie spodobało się części zebranych. W reakcji na takie zachowania organizatorzy starali się tonować nastroje, apelując o szacunek wobec demokratycznie wybranych władz.

W poniedziałek o godz. 10 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował, że podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych, natomiast zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Patryk Bukowski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież