Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Reklama
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tydzień protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lipca 2017 13:37

W niedzielę minął tydzień od rozpoczęcia protestów przeciwko uchwaleniu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, a przede wszystkim o Sądzie Najwyższym, która w błyskawiczny sposób została przyjęta najpierw przez Sejm, a następnie przez Senat.Podobnie jak w poprzednich dniach, protestujący zbierali się pod budynkami sądów w większości miast zarówno na terytorium województwa pomorskiego, jak i na terenie całego kraju. W Gdańsku manifestacja została zorganizowana pod gmachem Sądu Okręgowego. Organizatorem ponownie były pomorskie struktury Komitetu Obrony Demokracji. Akcja protestacyjna, która odbyła się w ramach ogólnokrajowego „Łańcucha Światła”, rozpoczęła się – zgodnie z zapowiedzią – o godz. 21. Już wówczas liczba zebranych mogła przekroczyć 1000 osób, a w kulminacyjnym momencie w protestu była co najmniej dwukrotnie, a może nawet trzykrotnie wyższa.

Regularnie wysoka frekwencja stanowi niewątpliwie duży sukces organizatorów, zwłaszcza, że w niedzielę nie dopisała pogoda. Protestujących nie odstraszyły przelotne opady deszczu. Grupę zabranych cechowało przede wszystkim duże zróżnicowanie wiekowe, począwszy od osób młodych, które od niedawna posiadają prawo wyborcze lub dopiero takie uzyskają, poprzez osoby we wczesnym i średnim wieku dojrzałości, a skończywszy na osobach w wieku podeszłym. Liczni uczestnicy przynieśli ze sobą flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Tym razem, w przeciwieństwie do wcześniejszych dni protestów, trudno było doszukać się symboli partyjnych. Nie zabrakło natomiast świeczek, które stały się już symbolem protestów w tej sprawie.

W trakcie niedzielnego protestu, poza przedstawicielami pomorskich władz KOD, głos zabrał również były prezydent Lech Wałęsa. – Dzisiaj to Wy, szczególnie młodzi ludzie, nie możecie pozwolić, by w Polsce zniszczono trójpodział władzy. Wiem, że poszczególne elementy można poprawić. Należy poprawić. Ale nie wolno burzyć całego systemu trójpodziału. Obrońcie go! – zagrzewał były prezydent, który następnie wyraził negatywne opinie na temat obecnego rządu. Zarówno przywitanie Wałęsy, jak i późniejsze okrzyki na jego cześć, a także wyrazy poparcia wypowiadanych przez niego, zdradziły polityczne sympatie większości zebranych.

Głos zabierali również przedstawiciele środowisk sędziowskich i prawniczych, którzy przekonywali protestujących do swoich racji, omawiając szkodliwe ich zdaniem konsekwencje realizacji zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie, ponieważ bardziej niż środowisko sędziowskie mają one dotykać samych obywateli.

Wystąpienia przerywały wykrzykiwane spontanicznie lub z inspiracji organizatorów hasła, które od początku towarzyszą protestom przeciwko trzem wywołującym kontrowersje i emocje ustawom. Były wśród nich sztandarowe „Chcemy veta!”, „Wolne sądy!”, „Wolność! Równość! Demokracja!”, ale chwilami pojawiały się również znacznie bardziej agresywne nawoływania, takie, jak chociażby „Będą siedzieć!”, a nawet „Będą wisieć!”, co nie spodobało się części zebranych. W reakcji na takie zachowania organizatorzy starali się tonować nastroje, apelując o szacunek wobec demokratycznie wybranych władz.

W poniedziałek o godz. 10 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował, że podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych, natomiast zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Patryk Bukowski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież