Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 czerwca 2022 16:54

Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran II” (pierwszy z serii pełni już zaszczytną służbę w MW RP), jesienią br. roku nasza bandera załopocze na ORP „Mewa”. 26 czerwca br., podczas obchodów Dni Morza i święta Marynarki Wojennej wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Porcie Wojennym w Świnoujściu umowę na dostarczenie MW trzech kolejnych „Kormoranów”, niszczycieli min. Jednostki, budowane w latach 2026-2027, wejdą do służby w 12 Dywizjonie Trałowców 8 FOW.


- Miałem sposobność podpisać umowę w sprawie wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. Okręty wyprodukowane przez polską stocznię trafią do Marynarki Wojennej już jako okręty produkowane seryjnie. To ważne, żeby Marynarka Wojenna dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni marynarze mogą strzec polskiego wybrzeża - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu „Kormoran II” dla Marynarki Wojennej RP.


Mowa o budowie kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran będą one wchodziły w system obrony przeciwminowej MW RP.  Okręty zostaną dostarczone i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).


Serię niszczycieli min buduje Konsorcjum złożone ze Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. (jako lider), Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. Do głównych zadań okrętów należą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Kadłuby jednostek skonstruowane zostały z amagnetycznej stali. Pierwszy z Kormoranów posiada 23 mm armatę Wróbel, nowsze wyposażone zostaną w 35 mm armatę OSU-35. Okręty dysponują zestawami pojazdów podwodnych. Załoga ORP „Kormoran” korzysta np. z Morświna, urządzenia Double Eagle III, Hugina oraz tzw. Głuptaków do niszczenia min. Na „Albatrosie” i „Mewie” będzie sonar holowany Kraken Katfish, system Gavia i pojazd Double Eagle Sarov.


„Kormorany” zaliczane są do najnowocześniejszych niszczycieli min. Na razie jeden tego typu okręt ORP „Kormoran” wszedł do służby w listopadzie 2017 r. Brał on udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Northern Coasts” u wybrzeży Szwecji i w operacji „Solidarna Belona” z udziałem okrętów stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1). Załoga każdego z okrętów to 45 oficerów, podoficerów i marynarzy.


mowa na dostarczenie MW RP trzech kolejnych tego typu jednostek została podpisana na nabrzeżu portu wojennego, przy którym zacumowały dwa okręty projektu 258 – „Kormoran” i „Mewa”. Pierwszy przyszedł do Świnoujścia z Gdyni, gdzie na co dzień stacjonuje, drugi z Gdańska, ze stoczni Remontowa Shipbuilding. „Mewa” przechodzi próby morskie prowadzone przez gdańskich stoczniowców. Oficerowie MW śledzą uważnie procedury.


Przypomnijmy, że polska marynarka wojenna jako pierwszy rodzaj sił zbrojnych realizowała zadania z flotami NATO w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.


ORP "Kormoran" ma 58,5 metra długości, 10,3 metra szerokości i 830 ton wyporności. Okręt może płynąć z prędkością 15 węzłów, czyli 28 km/h i ma zasięg 2500 mil morskich, tj. około 4500 kilometrów. Załogę "Kormorana" stanowi 45 oficerów i marynarzy. To pierwszy nowy polski okręt od 20 lat.

ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież