Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 czerwca 2022 16:54

Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran II” (pierwszy z serii pełni już zaszczytną służbę w MW RP), jesienią br. roku nasza bandera załopocze na ORP „Mewa”. 26 czerwca br., podczas obchodów Dni Morza i święta Marynarki Wojennej wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Porcie Wojennym w Świnoujściu umowę na dostarczenie MW trzech kolejnych „Kormoranów”, niszczycieli min. Jednostki, budowane w latach 2026-2027, wejdą do służby w 12 Dywizjonie Trałowców 8 FOW.


- Miałem sposobność podpisać umowę w sprawie wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. Okręty wyprodukowane przez polską stocznię trafią do Marynarki Wojennej już jako okręty produkowane seryjnie. To ważne, żeby Marynarka Wojenna dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni marynarze mogą strzec polskiego wybrzeża - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu „Kormoran II” dla Marynarki Wojennej RP.


Mowa o budowie kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran będą one wchodziły w system obrony przeciwminowej MW RP.  Okręty zostaną dostarczone i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).


Serię niszczycieli min buduje Konsorcjum złożone ze Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. (jako lider), Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. Do głównych zadań okrętów należą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Kadłuby jednostek skonstruowane zostały z amagnetycznej stali. Pierwszy z Kormoranów posiada 23 mm armatę Wróbel, nowsze wyposażone zostaną w 35 mm armatę OSU-35. Okręty dysponują zestawami pojazdów podwodnych. Załoga ORP „Kormoran” korzysta np. z Morświna, urządzenia Double Eagle III, Hugina oraz tzw. Głuptaków do niszczenia min. Na „Albatrosie” i „Mewie” będzie sonar holowany Kraken Katfish, system Gavia i pojazd Double Eagle Sarov.


„Kormorany” zaliczane są do najnowocześniejszych niszczycieli min. Na razie jeden tego typu okręt ORP „Kormoran” wszedł do służby w listopadzie 2017 r. Brał on udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Northern Coasts” u wybrzeży Szwecji i w operacji „Solidarna Belona” z udziałem okrętów stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1). Załoga każdego z okrętów to 45 oficerów, podoficerów i marynarzy.


mowa na dostarczenie MW RP trzech kolejnych tego typu jednostek została podpisana na nabrzeżu portu wojennego, przy którym zacumowały dwa okręty projektu 258 – „Kormoran” i „Mewa”. Pierwszy przyszedł do Świnoujścia z Gdyni, gdzie na co dzień stacjonuje, drugi z Gdańska, ze stoczni Remontowa Shipbuilding. „Mewa” przechodzi próby morskie prowadzone przez gdańskich stoczniowców. Oficerowie MW śledzą uważnie procedury.


Przypomnijmy, że polska marynarka wojenna jako pierwszy rodzaj sił zbrojnych realizowała zadania z flotami NATO w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.


ORP "Kormoran" ma 58,5 metra długości, 10,3 metra szerokości i 830 ton wyporności. Okręt może płynąć z prędkością 15 węzłów, czyli 28 km/h i ma zasięg 2500 mil morskich, tj. około 4500 kilometrów. Załogę "Kormorana" stanowi 45 oficerów i marynarzy. To pierwszy nowy polski okręt od 20 lat.

ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież