Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 czerwca 2022 16:54

Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran II” (pierwszy z serii pełni już zaszczytną służbę w MW RP), jesienią br. roku nasza bandera załopocze na ORP „Mewa”. 26 czerwca br., podczas obchodów Dni Morza i święta Marynarki Wojennej wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Porcie Wojennym w Świnoujściu umowę na dostarczenie MW trzech kolejnych „Kormoranów”, niszczycieli min. Jednostki, budowane w latach 2026-2027, wejdą do służby w 12 Dywizjonie Trałowców 8 FOW.


- Miałem sposobność podpisać umowę w sprawie wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. Okręty wyprodukowane przez polską stocznię trafią do Marynarki Wojennej już jako okręty produkowane seryjnie. To ważne, żeby Marynarka Wojenna dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni marynarze mogą strzec polskiego wybrzeża - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu „Kormoran II” dla Marynarki Wojennej RP.


Mowa o budowie kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran będą one wchodziły w system obrony przeciwminowej MW RP.  Okręty zostaną dostarczone i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).


Serię niszczycieli min buduje Konsorcjum złożone ze Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. (jako lider), Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. Do głównych zadań okrętów należą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Kadłuby jednostek skonstruowane zostały z amagnetycznej stali. Pierwszy z Kormoranów posiada 23 mm armatę Wróbel, nowsze wyposażone zostaną w 35 mm armatę OSU-35. Okręty dysponują zestawami pojazdów podwodnych. Załoga ORP „Kormoran” korzysta np. z Morświna, urządzenia Double Eagle III, Hugina oraz tzw. Głuptaków do niszczenia min. Na „Albatrosie” i „Mewie” będzie sonar holowany Kraken Katfish, system Gavia i pojazd Double Eagle Sarov.


„Kormorany” zaliczane są do najnowocześniejszych niszczycieli min. Na razie jeden tego typu okręt ORP „Kormoran” wszedł do służby w listopadzie 2017 r. Brał on udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Northern Coasts” u wybrzeży Szwecji i w operacji „Solidarna Belona” z udziałem okrętów stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1). Załoga każdego z okrętów to 45 oficerów, podoficerów i marynarzy.


mowa na dostarczenie MW RP trzech kolejnych tego typu jednostek została podpisana na nabrzeżu portu wojennego, przy którym zacumowały dwa okręty projektu 258 – „Kormoran” i „Mewa”. Pierwszy przyszedł do Świnoujścia z Gdyni, gdzie na co dzień stacjonuje, drugi z Gdańska, ze stoczni Remontowa Shipbuilding. „Mewa” przechodzi próby morskie prowadzone przez gdańskich stoczniowców. Oficerowie MW śledzą uważnie procedury.


Przypomnijmy, że polska marynarka wojenna jako pierwszy rodzaj sił zbrojnych realizowała zadania z flotami NATO w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.


ORP "Kormoran" ma 58,5 metra długości, 10,3 metra szerokości i 830 ton wyporności. Okręt może płynąć z prędkością 15 węzłów, czyli 28 km/h i ma zasięg 2500 mil morskich, tj. około 4500 kilometrów. Załogę "Kormorana" stanowi 45 oficerów i marynarzy. To pierwszy nowy polski okręt od 20 lat.

ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież