Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trasa Słowackiego na Świętego Mikołaja. Zobacz jak wygląda teraz

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 lipca 2012 13:18

Ruszyły prace na nowobudowanej Trasie Słowackiego. Od kilku dni na placu budowy pojawili się pracownicy i sprzęt. Wczoraj przed południem na wysokości dawnych koszar widać było pracujące dwie koparko-spychacze.


Jak się dowiadujemy do pracy stawiło się 32 osoby  z firm, które wcześniej wykonywały prace na terenie budowy trasy słowackiego. To znak, że hiszpańskie konsorcjum z wolna dogaduje się z wykonawcami, którzy jeszcze niedawno czuli się oszukani przez postawioną w stan upadłości Hydrobudowę i mieli pretensję do miasta o niezapewnienie im właściwego statusu podwykonawcy kwalifikowanego. To jednak jeszcze nie koniec sprawy. Część roszczeń zapewne podwykonawcy odzyskają w postępowaniu układowym. O resztę będą zaś musieli walczyć przed sądem. Tak, czy inaczej prace ruszyły.


- Od kilku dni na terenie budowy nowej Słowackiego pracują gazownicy, elektrycy i geodeci. Trwają prace przy Kanale Strzyża. Jest też firma, która ustawia ekrany dźwiękochłonne. Są to te firmy, które były obecne już wcześniej na placu budowy. To znak, że OHL porozumiał si ę z firmami podwykonawczymi. Odcinek od Ronda Jana de la Salle do Alei Rzeczpospolitej będzie gotowy do końca listopada – poinformowała nas optymistycznie rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Dodała jednak, że "niewykluczone, że na części tego odcinka odbiory nieco przesunął listopadowy termin, ale cała jezdnia i pas drogowy będą gotowe w założony terminie, czyli na pewno mamy pojechać oddaną trasą od lotniska do Zaspy przed Świętym Mikołajem.


Przypomnijmy, że na początku lipca hiszpańska firma budowlana Obrascon Huarte Lain (OHL) przejęła budowę Trasę Słowackiego w Gdańsku. Rzutem na taśmę udało się bowiem podpisać aneks do kontraktu, zawierający porozumienie o przejęciu od Hydrobudowy do realizacji dalszej części trasy Słowackiego. Budowa nowej ul. Słowackiego jest zrealizowana w 67 procentach. Liderem konsorcjum była do czerwca Hydrobudowa Polska SA (konsorcjum tworzyły PBG, Aprivia i OHL). W czerwcu sąd ogłosił upadłość Hydrobudowy Polska i PBG z możliwością zawarcia układu. Hiszpanie byli firmą ze współpracującą przy inwestycji. Teraz OHL jest głównym wykonawcą prac. Upadła Hydrobudowa Polska SA jest winna podwykonawcom prawie 50 milionów złotych. Poszkodowanych jest 60 firm.


OHL w rozmowach z podwykonawcami deklaruje, że przejmie zobowiązania wobec wykonawców. W jaki sposób – rozmowy trwają. Czy Hiszpanie spłacą długi Hydrobudowy? Szczegóły aneksu do kontraktu pozostają tajemnicą. Jeszcze w kwietniu hiszpańska firma budowlana Obrascon Huarte Lain (OHL) ustami swego prezesa Juana Miguela Mirema sygnalizowała, że chce powrócić do tematu przejęcia od PBG 51 proc. akcji Hydrobudowy i 50,1 proc. Aprivii.

Przypomnijmy, że odcinek Trasy Słowackiego od Ronda Jana de La Salle do Al. Rzeczpospolitej według planów powinien być gotowy do grudnia.  
ASG


Przypomnijmy peany piane przez włodarzy naszego miasta:
- UEFA EURO to szansa na szybki rozwój !
- UEFA EURO to  inwestycje w infrastrukturę !

Co z tego zostało? Przyjrzyjmy się zdjęciom…

Jezdnie – wysoki na 5 cm uskok asfaltu wszędzie tam, gdzie brak wierzchniej warstwy ścieralnej. Szczególnie niebezpieczny przed rondem Św. Jana de la Sale na Niedźwiedniku, bo… W OGÓLE NIE OZNAKOWANY!!! Miejscowi wiedzą, że trzeba zwolnić lecz w sezonie turystycznym jaki teraz mamy wielu kierowców jedzie tu po raz pierwszy… Wystarczy jeden wygrany pozew o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie, a takie pozwy przeciwko miastu posypią się lawinowo.
Podobnie sprawa ma się z wystającymi studzienkami deszczowymi. Przy niepogodzie w wielu miejscach zupełnie niewidoczne.


alt


Chodniki i ścieżki rowerowe – Gdańsk chwali się kilometrami ścieżek rowerowych. Strach pomyśleć co się może stać jeśli ta inwestycja będzie stała w miejscu do zimy. Wystające pokrywy, podmyte chodniki i ścieżki grożące zapadnięciem pod niewielkim ciężarem. Tu wciąż ludzie chodzą i jeżdżą rowerami i to również nie jest w żaden sposób oznakowane.


alt


Studzienki – obiekty najbardziej bulwersujące. Zabezpieczone tak jak widać… Pan prezydent Lisicki zasłania się ustawą przy zapowiedziach podwyżek opłat za wywóz śmieci. Panie prezydencie! Może trzeba przypomnieć Panu inną ustawę. Nazywa się Kodeks Karny, gdzie jest zapis o bezpośrednim sprowadzeniu zagrożenia życia i zdrowia. Miasto jako inwestor jest odpowiedzialne za zabezpieczenie tych miejsc, a są to obiekty w komunikacyjnych ciągach pieszych!!!


alt


Wzdłuż Nowej i Starej Słowackiego wciąż mieszkają ludzie. Mieszkają i chyba już się jakoś przyzwyczaili do okolicy. Jak wygląda Stara Słowackiego wszyscy wiedzą, rozjeżdżona przez ciężarówki, pełna wybojów, dziur, kolein. Przed domami zamiast chodników wystające z dziur pręty.

Ludzie jakoś sobie radzą – przeciskają się pomiędzy parkanami, brodzą w błocie w centrum miasta. A jeszcze niedawno mieli tam podwórka i utwardzone chodniki, teraz muszą chronić swoje domy workami przed zalaniem deszczówką.


alt


Szlagierowe obiekty mostowe nad Grunwaldzką i torami kolejowymi – jeszcze niedawno ludzie przyjeżdżali w nocy, żeby robić zdjęcia, kiedy kładziono nowe przęsła efektownie zamykając na weekendy główny ciąg komunikacyjny miasta. Ciekawe, czy tak chętnie przyjadą fotografować rozbiórkę inwestycji nieużywanej i niekonserwowanej…
Przejścia podziemne na wysokości starej jednostki niedługo zamkną ekolodzy jako miejsca zimowania nietoperzy…


alt


Pobocza – to co spływa ze skarp i poboczy niedługo zaleje nie tylko ulicę, ale również pięknie i kosztownie umocniony zbiornik retencyjny „Srebrniki”. Wielką wodę na Strzyży sprzed 10 lat wszyscy pamiętamy. Brak ławek dookoła jest dość dokuczliwy, ale błoto zalegające na nowej kostce i przelewające się do zbiornika powoli go zamulając doprowadza do pasji…


alt


Węzeł Karczemki – niby nie związany bezpośrednio z Trasą Słowackiego jednak daje do myślenia. To co się tam dzieje wygląda na zbieranie materiału z inwestycji, która nie została opłacona. Czy podobny los czeka Nową Słowackiego? Na razie cisza. Być może włodarze miasta czekają, aż podwykonawcy całkiem pogrążą się finansowo płacąc podatek od faktur, za które nie dostali grosza. W ich budżetach też jest jedno wielkie pobojowisko… Być może zbankrutują i nie będą już siłą do protestu. Czy miasto na to czeka?


alt


Jeszcze niedawno zewsząd atakowały nas banery:
GDAŃSK proud host city of UEFA EURO 2012.
Po angielsku może nie ma problemu, ale po polsku pamiętajmy, że w wyrazie DUMNY tylko zamienić M na R wystarczy…


altmac71

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież