Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ile kosztuje wywóz śmieci?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 lipca 2012 14:48

W związku z zapowiadanymi przez władze miasta Gdańsk zmianami w podstawie obliczania stawki za wywóz śmieci (zamiast dotychczasowej stawki od mieszkańca bądź od kontenera, będzie naliczana od ilości metrów kwadratowych nieruchomości), postanowiliśmy sprawdzić, w jakiej kwocie te opłaty kształtują się obecnie.Jak wynika z informacji uzyskanych od poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych na terenie Gdańska ceny są ustalane od mieszkańca i wynoszą (brutto) od 5 złotych (Spółdzielnia Młyniec), 7,05 (Spółdzielnia Morena), 8 (Spółdzielnia Chełm) do 8,5 zł (MLWSM Podgrodzie).


Zapytaliśmy też firmy zajmujące się wywozem śmieci o to, ile aktualnie kosztują ich usługi. W Przedsiębiorstwie Robót Sanitarno-Porządkowych S.A. ceny są negocjowane z każdym klientem indywidualnie, jednak przeciętnie mieszkaniec bloku zapłaci 7-8 złotych miesięcznie, niezależnie od tego jak duże będą kontenery i jak często trzeba je wypróżniać. W przypadku usług świadczonych właścicielom domków jednorodzinnych jest to 76,50 złotych miesięcznie.


Firma Komunal Express za najmniejszy pojemnik 120 litrów w bloku liczy miesięcznie 67 złotych brutto, za większy - 240 litrów - 129,50 złotych brutto.
Spółka ENPEX swoje usługi wycenia na 96,12 złotych brutto dla bloku, co daje również kwotę ok. 8 złotych na mieszkańca.


Średnio zatem mieszkaniec Gdańska płaci teraz 8 złotych miesięcznie za wywóz odpadów komunalnych. Do końca roku mają zostać ustalone nowe stawki. Czy rzeczywiście okażą się dla kogoś korzystne?


Zgodnie z art. 6j znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, opłatę za wywóz śmieci można liczyć na podstawie liczby mieszkańców danej nieruchomości, ilości wody zużytej w tej nieruchomości, powierzchni mieszkalnej albo na podstawie stawki uchwalonej przez gminę, przy czym wysokość tej stawki nie jest w żaden sposób regulowana. Ta dowolność władz gminy w regulacji wysokości kosztów budzi obawy, że ceny wywozu odpadów komunalnych wzrosną drastycznie i wbrew temu co mówi wiceprezydent Gdańska, zdecydowana większość mieszkańców zapłaci za nie dużo więcej niż dotychczas.


Władze Gdańska planowane zmiany tłumaczą wnioskami, że w dużych mieszkaniach żyją bogatsi ludzie, z pewnością wytwarzający więcej śmieci, co jest niezgodne z prawdą, bo - jak słusznie zauważyli przywódcy trójmiejskich rad SLD - „śmieci nie są wytworem powierzchni, tylko pochodną działalności i egzystencji człowieka”


W tej kwestii dużo bardziej racjonalne wydaje się zatem pozostawienie sposobu naliczania opłat od ilości mieszkańców.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież