Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Studenci w służbie pokoju na świecie

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 lipca 2012 16:48

W dniach 8-13 lipca odbyła się w Brukseli pierwsza na świecie młodzieżowa symulacja obrad NATO (Model NATO Youth Summit). Tematem przewodnim szczytu była „Polityczna odpowiedzialność poprzez przywództwo, innowacje i strategiczne myślenie w XXI wieku”. Wydarzeniu partnerowała ATA (Stowarzyszenie Paktu Północnoatlantyckiego) oraz YATA (Młodzieżowe Stowarzyszenie Paktu Północnoatlantyckiego).Studenci z całego świata zasiedli w 6 organizacjach NATO: Radzie Północnoatlantyckiej, Radzie Partnerstwa Euroatlantyckiego, Radzie NATO-Rosja, Komitecie Planowania Obronnego, Komitecie Partnerstwa Politycznego oraz Komitecie Polityki Operacyjnej.


Na szczycie, pośród reprezentacji z 37 krajów, obecne były aż trzy grupy z Polski: dwie reprezentacje studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji z Warszawy oraz studenci stołecznej Szkoły Głównej Handlowej.


alt


W trakcie obrad studenci usiłowali znaleźć rozwiązania największych obecnie sporów międzynarodowych, takich jak konflikt pomiędzy Rosją a Gruzją, wydarzenia Arabskiej Wiosny i jej konsekwencje międzynarodowe, losy tarczy antyrakietowej czy dalsze plany kierowania pomocy dla Afganistanu.


Poza negocjacjami, uczestnicy szczytu spotkali się z Sekretarzem Generalnym NATO Andersem F. Rasmussenem w głównej siedzibie organizacji oraz z ambasadorami poszczególnych krajów, które reprezentowali na szczycie. Odwiedzili też Parlament Europejski, gdzie nadzwyczaj interesującym punktem była konferencja na temat cyberataków (tematu obecnie bardzo aktualnego), a jednym ze znakomitych mówców był Paweł Machalski, polski specjalista zajmujący się w NATO kwestiami cyberbezpieczeństwa.


alt


Ambasador jednej z reprezentacji Europejskiej Akademii Dyplomacji, Aleksandra Szumilas (która na szczycie wcieliła się w rolę Ambasadora USA i zasiadła w radzie Północnoatlantyckiej), tak komentuje swój udział w szczycie:
- Z pewnością warto było partycypować w tym niezwykłym wydarzeniu, nie tylko ze względu na możliwość wykorzystania w praktyce technik negocjacyjnych, ale dla samej atmosfery uczestniczenia w jednym z najważniejszych procesów decyzyjnych na świecie. Mimo, że nasze obrady miały charakter symulacji, to nasz stosunek do realnych przecież problemów międzynarodowych był jak najbardziej poważny. Zwłaszcza, że mieliśmy świadomość, że przygotowane przez nas dokumenty trafią do Sekretarza Generalnego NATO, Andersa F. Rasmussena.


Komu poleciłaby udział w kolejnej edycji Model NATO Youth Summit?
- Zachęciłabym do aplikowania do przyszłorocznej edycji tych studentów, którzy swoją karierę zawodową wiążą w jakiś sposób z polityką, negocjacjami na szczeblu międzynarodowym. W trakcie obrad można zweryfikować swoje umiejętności i zadecydować, czy rzeczywiście się do tego nadajemy. Poza tym, to niesamowite uczucie, wcielić się w międzynarodowego decydenta, zwłaszcza kraju tak potężnego jak USA i z jego perspektywy rozpatrywać największe światowe problemy oraz szukać rozwiązań – dodaje Szumilas.
Aleksandra Bełdowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież