Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Znacznie zawyżone wydatki za gdańskie „śmieci”

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 20 lutego 2013 18:59

Z nową strukturą opłaty odpadowej opracowaną przez Urząd Miasta Gdańska nie zgadzają się prezesi gdańskich spółdzielni mieszkaniowych. W ich ocenie, bez względu na to, jaką metodę wybiorą gdańscy radni na lutowej (28 czwartek) sesji spośród czterech wariantów co do wywozu i utylizacji odpadów komunalnych, to i tak w Gdańsku będzie ona o co najmniej jedną trzecią za wysoka w porównaniu do dotychczasowych opłat.


Obecnie średnia opłata od osoby jest w wysokości 9 zł, w tym za odbiór płacimy 5,20 zł, a pozostała kwota 3,80 zł to tzw. opłata marszałkowska.


alt


Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska przedstawia opracowaną strukturę opłaty odpadowej, w której 42,9 proc. stanowi zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to dwukrotny wzrost dotychczasowych opłat, tak twierdzi Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych. Opłaty za wywóz przedmiotów wielkogabarytowych mają wynosić 3,9 proc., a według Banackiego powinny wynosić tylko jeden procent. Opłaty za odpady niebezpieczne dotychczas nie były uwzględniane, ale w nowej strukturze oszacowano je na 1,1 proc. ogólnych kosztów. Za wysokie są też, wynoszące 3,9 proc., szacunki dotyczące zarządzaniem całym tym systemem. Analiza elementów kosztów zarządczych systemu wydaje się być zdecydowanie zawyżona zarówno w odniesieniu do ilości planowanego zatrudnienia 44 pracowników, jak i zakresu amortyzacji 5 samochodów, zespołów komputerowych i ich oprogramowania.


Ze względu na przedstawione przez Miasto w materiałach założenia, że dotychczasowi zarządcy nieruchomościami wykonywać będą obsługę systemu gospodarki śmieciami, brak jest uzasadnienia zatrudniania 44 pracowników oraz zakup i eksploatacja 5 samochodów. W celu urealnienia zatrudnienia oraz kosztów, należałoby przedstawić wykaz czynności oraz pracochłonności dla każdej z tych osób.


altPrezesów gdańskich spółdzielni mieszkaniowych niepokoi również to, że windykacja wynosząca 8,7 proc. jest zbyt wysoka i pociąga za sobą konieczność pokrywania wydatków za te osoby, których nie będzie stać na płacenie czynszów. A takich osób, przy rosnącym bezrobociu, jest coraz więcej. 


W ocenie Mariana Banackiego w innych sąsiednich miastach, jak Wejherowo czy Reda, radni ustalili wydatki na wysokości około 10 zł od osoby. I to przy uwzględnieniu tego, że Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o.. Szadółki w Gdańsku jest tańszy w porównaniu do innych wysypisk śmieci. To jednoznacznie wskazuje na to, że wydatki za gdańskie „śmieci” zostały znacznie zawyżone.


A opłaty ponoszone przez mieszkańców nie mogą przekraczać średnich kosztów ponoszonych na osobę w dotychczasowym systemie. Ewentualne przekroczenie tych kosztów wymaga szczegółowego uzasadnienia konieczności ponoszenia tych kosztów oraz ich wysokości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież