Nic nie dały protesty mieszkańców pozbawionych nocnej opieki na Morenie i Oruni Górnej. To efekt rozstrzygnięcia konkursu przez pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowa organizacja ma funkcjonować od 1 marca.
Na początku lutego pomorski NFZ wyłonił podmioty, które od 1 marca tego roku do końca grudnia 2015 roku będą prowadziły nocną i świąteczną opiekę na Pomorzu. O ile w Sopocie i Gdyni adresy placówek pozostały bez zmian, o tyle w Gdańsku już nie – kontrakty straciły przychodnie „Świętokrzyska” i „Morena”.
– Kiedy nocna opieka została wprowadzona była to dla nas pewna niewiadoma, jak to będzie funkcjonowało – mówiła w Radiu Gdańsk dyrektor pomorskiego NFZ Barbara Kawińska. – Sama wszystkie te punkty wizytowałam, do niektórych miałam zastrzeżenia, one na ogół szybko zostały wdrażane z wyjątkiem jednego, który nie ma na dzień dzisiejszy umowy.
Choć 11 podmiotów złożyło odwołania do decyzji NFZ-u, wszystkie rozpatrzono negatywnie. Oznacza to, że mieszkańcy z Gdańska Południa czy Oruni będą musieli z chorymi dziećmi jechać aż na Jasień, na ul. Kartuską. Bez nocnej opieki pozostają mieszkańcy Moreny – jednego z większych osiedli w Gdańsku. Gdy tymczasem na liście ośrodków medycznych, które od 1 marca będą świadczyły nocną opiekę medyczną znalazły się przychodnie „Polmed” przy ul. Startowej czy przy ul. Kilińskiego, które są położone dość niedaleko od siebie.
Nic dziwnego, że mieszkańcy nie akceptują decyzji pomorskiego NFZ-u. Na Oruni protestowano przed przychodnią „Świętokrzyska”. Na Morenie trwa akcja zbierania podpisów przeciwko decyzji pomorskiego NFZ. Pacjentów przychodni „Morena” poparła Rada Dzielnicy Piecki-Migowo, która wysłała do funduszu list protestacyjny.
Apel z prośbą o weryfikację decyzji wystosowali także radni z komisji spraw społecznych i ochrony zdrowia.
– Zrobiliśmy to dlatego, że od kilku dni zgłaszają się do nas mieszkańcy z prośbą o pomoc i nie mogliśmy pozostać wobec tego obojętni – mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca komisji.
Podział optymalny?
– Gdańsk został podzielony na cztery dzielnice. Biorąc pod uwagę półmilionowe miasto uznaliśmy, że taki podział będzie dość optymalny. Startowało wiele podmiotów między innymi dwa szpitale, zdecydowaliśmy się na cztery placówki i są to takie miejsca, w których bez względu na miejsce zamieszkania, ponieważ nie obowiązuje żadna rejonizacja, zostanie udzielona Państwu pomoc – tłumaczyła dyrektor NFZ-u. – Obie oferty przychodni na Kilińskiego i Startowej zostały bardzo wysoko ocenione. Przyjmować tam będą m.in. lekarze różnej specjalności, a to jest wyżej punktowane.
Jest kompromis
Do porozumienia natomiast udało się dojść w powiecie gdańskim. Pierwotnie firma Medical w Pszczółkach otrzymała kontrakt, ponieważ została wysoko oceniona przez komisję. Zdecydowanie gorzej wypadła oferta pogotowia w Pruszczu Gdańskim. W tej sytuacji mieszkańcy powiatu gdańskiego byli skazani na pomoc lekarską jedynie w Pszczółkach.
– Jest mi przykro to powiedzieć, ale na 56 ofert – pogotowie w Pruszczu Gdańskim zajęło ostatnie 56. miejsce, jeśli chodzi o finanse, lekarzy, a także choćby dlatego, że od lat nie ma tam podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli ten podjazd się tam nie pokaże to nie będzie tam także chirurga – mówiła Barbara Kawińska. – Prowadzimy rozmowy z dyrektor firmy Medical w Pszczółkach, która zgłosiła dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, aby jeden z nich świadczył usługi w Pruszczu Gdańskim.
Znamy już efekt tych rozmów. 19 lutego podpisano promesę ze spółką Medical na dzierżawę pomieszczeń pogotowia w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Wojska Polskiego 16 w Pruszczu Gdańskim, w celu świadczenia opieki nocnej i świątecznej na terenie Pruszcza Gdańskiego.
– To oznacza, że w powiecie działać będą dwa punkty nocnej opieki lekarskiej w Pszczółkach i Pruszczu Gdańskim. Tym samym, dzięki wspólnej akcji burmistrza Pruszcza Gdańskiego i starosty powiatu gdańskiego, udało się sprawić, że NFZ nie przeniósł, na mocy kontraktu, nocnej opieki całkowicie z Pruszcza do Pszczółek. Warto było walczyć – komentuje decyzje NFZ burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel.
Czy pomorski NFZ zweryfikuje podjęte decyzje? Czy weźmie pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców Gdańska, by nie skazywać ich na nocne męki w poszukiwaniu przyjmującego lekarza?
Placówki, które otrzymały kontrakt na nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:
NZOZ Polmed, ul. Startowa 1
NCM Przychodnia „Kilińskiego”
Kilińskiego 34
NZOZ „Przychodnia Aksamitna”
ul. Aksamitna 1
Przychodnia Lekarska „Jasień”
ul. Kartuska 404
Urszula Abucewicz
- 25/02/2013 09:58 - Otwarcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej
- 24/02/2013 21:58 - Paweł Adamowicz ponad 50 dni w zagranicznych wyjazdach
- 21/02/2013 20:30 - Spotkanie szefów dyplomacji 12 krajów Europy
- 20/02/2013 18:59 - Znacznie zawyżone wydatki za gdańskie „śmieci”
- 20/02/2013 13:58 - Spółdzielcy kontra miasta: 15 zł za wywóz śmieci
- 19/02/2013 16:44 - Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza
- 19/02/2013 15:15 - Spółdzielcy grożą zaskarżeniem uchwały Rady Miasta do wojewody
- 19/02/2013 11:06 - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- 19/02/2013 09:59 - Dziewczyńskie historie – konkurs nie tylko dla dziewczyn
- 18/02/2013 16:59 - Dyplomy architektoniczne na Politechnice Gdańskiej - GALERIA