Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczczono 222-rocznicę Konstytucji 3 Maja - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 maja 2013 22:47

Historyczna Zmiana Warty już po raz piąty została przeprowadzona w Gdańsku. Tym razem wyjątkowo 3 maja w piątek z okazji przypadającego święta narodowego 222-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta rocznica spowodowała, że ta impreza plenerowa nawiązywała do okresu Pierwszej Rzeczypospolitej.


GALERIAHistoria Gdańska w tamtym okresie, to walka o dominację ekonomiczną w regionie pomorskim. Często w zgodzie z interesami Rzeczypospolitej, ale zdarzało się także miastu występować przeciw polskiemu królowi. Jednak w roku 1734 gdańszczanie stanęli po stronie króla Stanisława Leszczyńskiego, który schronił się za wałami miasta. Niestety, ciężkie oblężenie prowadzone przez oddziały rosyjskie i saskie zakończyło się kapitulacją.


alt


3 maja 2013 roku Garnizon Gdański nawiązał do tych historycznych wydarzeń. Licznie zgromadzeni widzowie, w tym głównie turyści, zobaczyli u głównego wejścia do Wieży Więziennej, jak wyglądali żołnierze gdańskiej kompanii obywatelskiej oraz jakie stroje nosiły gdańskie mieszczki.
Dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz przekonywał mieszczan o konieczności walki w obronie króla i ojczyzny. A także, w jakim języku szkolono gdańskich żołnierzy?


alt


Spod Katowni żołnierze w mundurach armii napoleońskiej następnie przemaszerowali ul. Długą przed Dwór Artusa. Tutaj odczytana została oddzielna treść przysięgi gdańszczan oraz oddzielna przez przybyszów, czyli licznych gości.


alt


Jak powiedział nam Krzysztof Kucharski (na zdjęciu powyżej) z Projektu Historycznego Garnizon Gdański, pełniący też obowiązki oficjalnego pirata miasta Gdańska: Taka sytuacja ze składaniem przysięgi, po raz pierwszy miała miejsce za panowania króla Jana I Olbrachta, kiedy przyrzekano wierność monarsze. Z kolei inną znaną przysięgę złożyła rada miejska królowi Stefanowi Batoremu 16 grudnia 1577, kiedy ten wjechał do Gdańska i zniósł niekorzystne dla miasta Statuty Karnkowskiego. W okresie blisko trzystu lat, tj. od 1504 do 1795 roku, treść przysięgi gdańszczan, spisana na pergaminie, pozostała niezmieniona. Aktualizowano jedynie nazwiska kolejnych władców i ich tytuły.


alt


Podczas gdańskiej inscenizacji na przedprożach Dworu Artusa burmistrz gdański odczytał treść przysięgi na wierność królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Żołnierze oraz zebrani, zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści głośno powtarzali słowa przysięgi złożonej w 1734 roku.


alt


Tą historyczną inscenizację, szkoda tylko, że bez użycia aparatury nagłośniającej, współorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Wspomnijmy, że pierwszy taki uliczny spektakl w wykonaniu miłośników historii zrzeszonych w Garnizonie Gdańskim odbył się w styczniu 2013 roku. Od tej pory uroczysta zmiana warty połączona jest z pokazem musztry paradnej i odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca pomiędzy Złotą Bramą a Wieżą Więzienną.

Wła-49
Zdjęcia Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież