Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uczczono 222-rocznicę Konstytucji 3 Maja - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 maja 2013 22:47

Historyczna Zmiana Warty już po raz piąty została przeprowadzona w Gdańsku. Tym razem wyjątkowo 3 maja w piątek z okazji przypadającego święta narodowego 222-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta rocznica spowodowała, że ta impreza plenerowa nawiązywała do okresu Pierwszej Rzeczypospolitej.


GALERIAHistoria Gdańska w tamtym okresie, to walka o dominację ekonomiczną w regionie pomorskim. Często w zgodzie z interesami Rzeczypospolitej, ale zdarzało się także miastu występować przeciw polskiemu królowi. Jednak w roku 1734 gdańszczanie stanęli po stronie króla Stanisława Leszczyńskiego, który schronił się za wałami miasta. Niestety, ciężkie oblężenie prowadzone przez oddziały rosyjskie i saskie zakończyło się kapitulacją.


alt


3 maja 2013 roku Garnizon Gdański nawiązał do tych historycznych wydarzeń. Licznie zgromadzeni widzowie, w tym głównie turyści, zobaczyli u głównego wejścia do Wieży Więziennej, jak wyglądali żołnierze gdańskiej kompanii obywatelskiej oraz jakie stroje nosiły gdańskie mieszczki.
Dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz przekonywał mieszczan o konieczności walki w obronie króla i ojczyzny. A także, w jakim języku szkolono gdańskich żołnierzy?


alt


Spod Katowni żołnierze w mundurach armii napoleońskiej następnie przemaszerowali ul. Długą przed Dwór Artusa. Tutaj odczytana została oddzielna treść przysięgi gdańszczan oraz oddzielna przez przybyszów, czyli licznych gości.


alt


Jak powiedział nam Krzysztof Kucharski (na zdjęciu powyżej) z Projektu Historycznego Garnizon Gdański, pełniący też obowiązki oficjalnego pirata miasta Gdańska: Taka sytuacja ze składaniem przysięgi, po raz pierwszy miała miejsce za panowania króla Jana I Olbrachta, kiedy przyrzekano wierność monarsze. Z kolei inną znaną przysięgę złożyła rada miejska królowi Stefanowi Batoremu 16 grudnia 1577, kiedy ten wjechał do Gdańska i zniósł niekorzystne dla miasta Statuty Karnkowskiego. W okresie blisko trzystu lat, tj. od 1504 do 1795 roku, treść przysięgi gdańszczan, spisana na pergaminie, pozostała niezmieniona. Aktualizowano jedynie nazwiska kolejnych władców i ich tytuły.


alt


Podczas gdańskiej inscenizacji na przedprożach Dworu Artusa burmistrz gdański odczytał treść przysięgi na wierność królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Żołnierze oraz zebrani, zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści głośno powtarzali słowa przysięgi złożonej w 1734 roku.


alt


Tą historyczną inscenizację, szkoda tylko, że bez użycia aparatury nagłośniającej, współorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Wspomnijmy, że pierwszy taki uliczny spektakl w wykonaniu miłośników historii zrzeszonych w Garnizonie Gdańskim odbył się w styczniu 2013 roku. Od tej pory uroczysta zmiana warty połączona jest z pokazem musztry paradnej i odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca pomiędzy Złotą Bramą a Wieżą Więzienną.

Wła-49
Zdjęcia Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież