Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Premier Mateusz Morawiecki: Zawsze przygotujemy jakieś działania osłonowe dla Polaków, którzy tego potrzebują

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 01 lipca 2023 19:27

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Kościerzyny. W sali Szkoły Podstawowej nr 6 zgromadziło się kilkaset osób: mieszkańców miasta, sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, parlamentarzystów i samorządowców.


Premier mówił, że do Kościerzyny przyjechał wprost z trudnych negocjacji w Brukseli dotyczących relokacji uchodźców.
– Do ostatniego dnia, kiedy będziemy u steru rządów, będziemy walczyć o interesy Polaków, o to, żeby Polak rządził się w swoim kraju samodzielnie, bez ingerencji obcych – zapewniał.
– W tym trudnym czasie, z którym przyszło nam się dzisiaj mierzyć, składam właśnie takie zobowiązanie: niezależnie od tego, jaki będzie kryzys, czy epidemiczny, czy inflacyjny, czy energetyczny, czy na granicach zewnętrznych, zawsze przygotujemy jakieś działania osłonowe dla Polaków, którzy tego potrzebują, od dodatków na węgiel i na gaz po obniżkę cen energii, zamrożenie cen energii, poprzez ostatnią obniżkę VAT na żywność – 0% – potwierdzoną do końca roku – obiecywał.
Jak dodał, „najnowsze dane mówią o kolejnym spadku inflacji, a to oznacza, że idziemy w dobrym kierunku”.


Premier zwrócił uwagę, że za rządów Platformy Obywatelskiej płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. – Teraz płaca minimalna jest więcej niż podwojona, podatki obniżone dla osób indywidualnych. A co zrobił Tusk? Podniósł składkę na ZUS dla pracodawców. Jakoś pracodawcy czasami nie chcą o tym pamiętać, że ZUS jest dziś w takiej wysokości, bo to oni podnieśli składkę – oznajmił.


Szef rządu został też zapytany między innymi o możliwości uzyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Podkreślił, że rząd przeprowadził bardzo dokładną analizę, „na tyle, ile mogliśmy, z rozkradzionych, rozgrabionych dóbr, majątków, zniszczonych wsi, miasteczek, polskich zabytków, popalonych domów i pomordowanych ludzi”.
– Raz jeszcze grupa ekspertów zajęła się tym od początku do końca. (…) Oni w pierwszych dniach września (1939 roku) już zaczęli tu mordować. Ci, którzy znają historię tej ziemi, wiedzą o tym doskonale – podkreślał.


Premier przypomniał, że w zeszłym roku zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
– Tak długo, jak rząd PiS będzie dzierżył stery rządów, nie odpuścimy tego tematu reparacji nigdy i doprowadzimy do skutecznego zakończenia, do tego, że Niemcy będą musieli płacić – zadeklarował.


Premier zapowiedział, że rząd zrobi to „poprzez bardzo szeroką prezentację” raportu o stratach poniesionych przez Polskę.
– Już teraz bardzo szeroko „poszliśmy w świat”, można powiedzieć, z tym raportem. Rozmawiamy z Izraelem, ze środowiskami żydowskimi w Stanach Zjednoczonych, aby nam pomogli, bo to także obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, połowa wszystkich zamordowanych, może nawet więcej – przypomniał i zauważył, że raport mówi o „ponad pięciu milionach ludzi zamordowanych przez Niemców”, a „około dwóch milionów ośmiuset do trzech milionów z tego to byli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego”.
– Rozmawiamy z tymi środowiskami, by wsparły nas w tym słusznym żądaniu odszkodowań od Niemców. I te odszkodowania, jak tylko będą, będą służyły Polakom, będą służyły narodowi polskiemu, naszemu szybkiemu rozwojowi gospodarczemu – podkreślił.


Szef rządu został też zapytany między innymi o to, czy Zjednoczona Prawica ma w planach decentralizację instytucji.
– My to częściowo robimy. Nie obiecuję, że ministerstwa będą gdzieś indziej przesuwane, bo ministerstwa, główne instytucje centralne powinny działać blisko siebie. Powinny być razem ze sobą w jak najlepszej, częstej, również osobistej, bezpośredniej komunikacji – zaznaczył premier Morawiecki.


Szef rządu zwrócił uwagę na to, że wiele instytucji przenosi część działalności poza stolicę. – Chyba na dniach Komisja Nadzoru Finansowego tworzy centrum informatyczne w Katowicach, albo jedno z centrów obsługi działań związanych z dokumentacja policyjną jest na Opolszczyźnie. My jak możemy tylko, to decentralizujemy pewne instytucje, ale to nie będzie nigdy tak, że wszystkie instytucje będą rozproszone po całej Polsce, bo tak na świecie nigdzie nie jest. Jednak nie będzie też tak, że nic się w tym zakresie nie będzie działo – zastrzegł.


Premier podkreślił też, że dla niego ważne jest, żeby miasta, które straciły po reformie 1999 roku funkcje społeczno-gospodarcze, „odbudowywały te swoje funkcje”. – Zaproponujemy cały program, który tego dotyczy – oświadczył.
Morawiecki zauważył, że „ogromna część” inwestycji – w szkoły, szpitale, w bezpieczeństwo ruchu drogowego, nowe drogi – przesunięta została z bogatych, wielkich polskich miast do Polski lokalnej. – To już zrobiliśmy i to będziemy dalej robić – zadeklarował.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież