Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Premier Mateusz Morawiecki: Zawsze przygotujemy jakieś działania osłonowe dla Polaków, którzy tego potrzebują

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 01 lipca 2023 19:27

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Kościerzyny. W sali Szkoły Podstawowej nr 6 zgromadziło się kilkaset osób: mieszkańców miasta, sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, parlamentarzystów i samorządowców.


Premier mówił, że do Kościerzyny przyjechał wprost z trudnych negocjacji w Brukseli dotyczących relokacji uchodźców.
– Do ostatniego dnia, kiedy będziemy u steru rządów, będziemy walczyć o interesy Polaków, o to, żeby Polak rządził się w swoim kraju samodzielnie, bez ingerencji obcych – zapewniał.
– W tym trudnym czasie, z którym przyszło nam się dzisiaj mierzyć, składam właśnie takie zobowiązanie: niezależnie od tego, jaki będzie kryzys, czy epidemiczny, czy inflacyjny, czy energetyczny, czy na granicach zewnętrznych, zawsze przygotujemy jakieś działania osłonowe dla Polaków, którzy tego potrzebują, od dodatków na węgiel i na gaz po obniżkę cen energii, zamrożenie cen energii, poprzez ostatnią obniżkę VAT na żywność – 0% – potwierdzoną do końca roku – obiecywał.
Jak dodał, „najnowsze dane mówią o kolejnym spadku inflacji, a to oznacza, że idziemy w dobrym kierunku”.


Premier zwrócił uwagę, że za rządów Platformy Obywatelskiej płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. – Teraz płaca minimalna jest więcej niż podwojona, podatki obniżone dla osób indywidualnych. A co zrobił Tusk? Podniósł składkę na ZUS dla pracodawców. Jakoś pracodawcy czasami nie chcą o tym pamiętać, że ZUS jest dziś w takiej wysokości, bo to oni podnieśli składkę – oznajmił.


Szef rządu został też zapytany między innymi o możliwości uzyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Podkreślił, że rząd przeprowadził bardzo dokładną analizę, „na tyle, ile mogliśmy, z rozkradzionych, rozgrabionych dóbr, majątków, zniszczonych wsi, miasteczek, polskich zabytków, popalonych domów i pomordowanych ludzi”.
– Raz jeszcze grupa ekspertów zajęła się tym od początku do końca. (…) Oni w pierwszych dniach września (1939 roku) już zaczęli tu mordować. Ci, którzy znają historię tej ziemi, wiedzą o tym doskonale – podkreślał.


Premier przypomniał, że w zeszłym roku zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
– Tak długo, jak rząd PiS będzie dzierżył stery rządów, nie odpuścimy tego tematu reparacji nigdy i doprowadzimy do skutecznego zakończenia, do tego, że Niemcy będą musieli płacić – zadeklarował.


Premier zapowiedział, że rząd zrobi to „poprzez bardzo szeroką prezentację” raportu o stratach poniesionych przez Polskę.
– Już teraz bardzo szeroko „poszliśmy w świat”, można powiedzieć, z tym raportem. Rozmawiamy z Izraelem, ze środowiskami żydowskimi w Stanach Zjednoczonych, aby nam pomogli, bo to także obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, połowa wszystkich zamordowanych, może nawet więcej – przypomniał i zauważył, że raport mówi o „ponad pięciu milionach ludzi zamordowanych przez Niemców”, a „około dwóch milionów ośmiuset do trzech milionów z tego to byli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego”.
– Rozmawiamy z tymi środowiskami, by wsparły nas w tym słusznym żądaniu odszkodowań od Niemców. I te odszkodowania, jak tylko będą, będą służyły Polakom, będą służyły narodowi polskiemu, naszemu szybkiemu rozwojowi gospodarczemu – podkreślił.


Szef rządu został też zapytany między innymi o to, czy Zjednoczona Prawica ma w planach decentralizację instytucji.
– My to częściowo robimy. Nie obiecuję, że ministerstwa będą gdzieś indziej przesuwane, bo ministerstwa, główne instytucje centralne powinny działać blisko siebie. Powinny być razem ze sobą w jak najlepszej, częstej, również osobistej, bezpośredniej komunikacji – zaznaczył premier Morawiecki.


Szef rządu zwrócił uwagę na to, że wiele instytucji przenosi część działalności poza stolicę. – Chyba na dniach Komisja Nadzoru Finansowego tworzy centrum informatyczne w Katowicach, albo jedno z centrów obsługi działań związanych z dokumentacja policyjną jest na Opolszczyźnie. My jak możemy tylko, to decentralizujemy pewne instytucje, ale to nie będzie nigdy tak, że wszystkie instytucje będą rozproszone po całej Polsce, bo tak na świecie nigdzie nie jest. Jednak nie będzie też tak, że nic się w tym zakresie nie będzie działo – zastrzegł.


Premier podkreślił też, że dla niego ważne jest, żeby miasta, które straciły po reformie 1999 roku funkcje społeczno-gospodarcze, „odbudowywały te swoje funkcje”. – Zaproponujemy cały program, który tego dotyczy – oświadczył.
Morawiecki zauważył, że „ogromna część” inwestycji – w szkoły, szpitale, w bezpieczeństwo ruchu drogowego, nowe drogi – przesunięta została z bogatych, wielkich polskich miast do Polski lokalnej. – To już zrobiliśmy i to będziemy dalej robić – zadeklarował.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież