Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stanowisko dziennikarzy pomorskich: to zamach na prawa obywateli

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 grudnia 2023 21:00

Stanowisko dziennikarzy pomorskich w sprawie bezprawnych działań dotyczących mediów publicznych.


Protestujemy wobec bezprawnych działań podjętych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie zmian we władzach telewizji i radia publicznego oraz PAP zagrażających prawom społeczeństwa do informacji i wolności mediów.

Efektem tych decyzji jest bezprecedensowe wyłączenie nadajników TVP Info, TVP World, strony internetowej tvpinfo.pl, co w efekcie pozbawiło możliwości odbioru programów telewizji publicznej (w tym telewizji regionalnej) przez mieszkańców Pomorza (oraz innych regionów Polski). Natomiast redakcjom i dziennikarzom uniemożliwiono wykonywanie pracy - publikację programów i audycji (a także dostęp do informacji).

Jest to celowe złamanie przez rządzących konstytucyjnego prawa obywateli do informacji stanowi swoisty zamach na wolność mediów, niezależność dziennikarską i pogwałcenie praw pracowniczych. Przypomina to najgorsze czasy stanu wojennego, a na Pomorzu nielegalne – bezprawne, aroganckie, brutalne działania władzy w grudniu (w tym 13 Grudnia) w sposób szczególny są pamiętane i napiętnowane.

Uważamy, że obecnie podjęte radykalne, lecz bezprawne, działania rządu w sprawie zmian władz w mediach publicznych, stanowiących „czwartą, niezależną władzę” mają na celu przejęcie i podporządkowanie tych mediów władzy koalicyjnej, której liderem jest Donald Tusk (niegdyś dziennikarza z naszego gdańskiego środowiska). Mają temu służyć siłowe i bezprawne działania rządu. Odwołanie władz mediów publicznych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, bezprawne powołanie przez niego władz mediów publicznych (oraz siłowe wtargnięcie i próba zajęcia siedzib mediów publicznych przez jego wysłanników) należy uznać nie tylko jako rażące naruszenie prawa, lecz brutalne złamanie wszelkich zasad życia społecznego i skandaliczne naruszenie standardów demokratycznych.

Minister nowego rządu koalicyjnego podjął te nielegalne działania - inspirowany uchwałą Sejmu, poza ustawowo – opierając się na kodeksie spółek handlowych, co w zakresie decyzji o powoływania i odwoływania władz mediów publicznych nie stanowi podstawy prawnej.

W tym kontekście nie tylko niewiarygodnie, lecz wręcz groteskowo brzmi stwierdzenie Donalda Tuska o „przywracaniu – przez jego rząd - ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym”, a także treść uchwały podjętej przez koalicję parlamentarną z 13 grudnia „w sprawie przywrócenia ładu prawnego” w mediach publicznych.

Apelujemy do rządzących, do polityków o przestrzegania podstawowych praw obywatelskich. Zmiany w mediach publicznych powinny być wprowadzane zgodnie z obowiązującym prawem, które – w obecnym stanie - jednoznacznie określa, że władze mediów publicznych mogą być powoływane i odwoływane jedynie przez przez Radę Mediów Publicznych – co reguluje ustawa przyjęta przez Sejm i Senat oraz podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Protestujemy również przeciwko zastraszaniu pracowników telewizji radia publicznego oraz agencji prasowej (działających także na Pomorzu), wywieraniu presji na dziennikarzy i działaniom zagrażającym ich niezależności.

W imieniu Zarządu Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Janusz Wikowski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież