Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Calecon czyli... niewymowne

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
sobota, 23 grudnia 2023 11:56

Z francuskiego calecon, po włosku salzoni, a po polsku po prostu kalesony, część męskiej garderoby spodniej czyli noszonej pod spodniami.


Szyte były ręcznie z bawełny, lnu i jedwabiu w zależności od zamożności posiadacza kaleson. Nie stroniły od niech także kobiety w dawnych wiekach wzbudzając tym sensację. Tak było kiedy weneckie kurtyzany zaczęły przywdziewać męskie salzoni, naraziły się opinii publicznej, a nawet zostały wyklęte przez Kościół.

alt


Część garderoby wstydliwa, ukrywana wręcz wyśmiewana swoją popularność zawdzięcza wojsku, a dokładnie Armii USA gdzie były standardowym wyposażeniem, potem moda przeniosła je do Europy. Jako męską bieliznę zaczęto produkować kalesony w Derbyshire pod koniec XIX wieku, rozpoczął ją John Smedlay. XIX wiek to również wystąpienia Gustawa Jagera, który zachęcał do używania kalesonów wełnianych jako najbardziej higienicznych. Pisał też, iż należy je koniecznie nosić zimą chcąc zachować sprawność seksualną.


Nie znaczy to jednak, że historia kalesonów rozpoczyna się w XIX wieku, ponieważ już od XV wieku noszono pludry, czyli kalesony sięgające do kolan, których damską wersję nazywano pantalonami. Oprócz podstawowej funkcji ochrony przed zimnem były też używane do spania, czasami pełniły też rolę sznura do ucieczki z sypialni zagrożonej nagłym powrotem męża kochanki. Zmieniała się też moda, od posiadających otwory z przodu i z tyłu tak zwaną klapkę, aby w razie potrzeby nie musieć ich zdejmować po idealnie przylegające do ciała, te współczesne.

alt


Dzisiaj do produkcji tej części garderoby używa się zaawansowanych technologii materiałowych. I tak kalesony są miękkie, lekkie, a jednocześnie ciepłe i nie przyjmujące potu. Mimo to opinia o kalesonach nie uległa zmianie, nadal są przedmiotem żartów i kpin.
Ostatnio wizerunek kalesonów uratował David Beckham reklamując je w kampanii men’s underwear. Natomiast kobiety nazwały swoje kalesony getrami, tym sposobem zyskały one nowe życie bez pruderii i kpin.


Bardzo ciekawa jak widać jest historia kalesonów, ale nie zainteresowała by mnie gdyby nie wystawa w Muzeum Sopotu „Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX do lat 30. XX w.” Wystawa zorganizowana została w willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claszena w 1904 r. Została zachowana w znakomitym stanie i służy dziś jako Muzeum Sopotu. Pomieszczenia na parterze stanowią ekspozycję stałą, z oryginalnymi meblami, porcelaną. Zachowano amfiladowy układ pokoi wraz z widoczną windą kuchenną, znajdują się tu salon, jadalnia, weranda i buduar. Na piętrze znajdowały się sypialnie rodziny Claszenów i ta przestrzeń jest wykorzystywana do prezentacji wystaw czasowych, takich jak ta o „Modzie, której nie widać…”. Wystawę przygotowano we wnętrzach sypialnianych zachowując ich charakter. Sporo tu pantalonów, koszulek, halek, damskich bokserek czy gorsetów. Wszystkie szyte ręcznie, bogato haftowane i nieskazitelnie białe. Niestety kalesonów brak, a tak na nie liczyłam, jako przedstawicieli męskiej mody bieliźnianej. Mimo to warto popatrzeć co się drzewiej nosiło „pod spodem”.

alt


Tak więc jak zmarzniecie Państwo na spacerze to warto odwiedzić Muzeum Sopotu dla jego stałej i czasowej wystawy, a jeśli nie mają Państwo jeszcze prezentu pod choinkę polecam eleganckie calecon. Przydadzą się na wyżej wymieniony spacer.

Małgorzata Zalewska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież