Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego roku

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2020 17:47

Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i nie zakończy się w tym roku. Hospicjum ma zgodę NFZ na dalszą działalność i zaczęło ją prowadzić.


– W sprawie pożaru w chojnickim hospicjum śledztwo w dalszym ciągu prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że póki co żadnej osobie nie zostały przedstawione zarzuty przestępstwa. W niniejszej sprawie prokurator obecnie oczekuje na sporządzenie brakujących opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń, jakie w wyniku powstałego pożaru odnieśli pozostali pokrzywdzeni pensjonariusze. Po uzyskaniu tychże opinii najprawdopodobniej prokurator będzie mógł podjąć decyzję co do dalszego toku tego śledztwa – poinformował nas prok. Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, którego odpowiedź brzmi niemal identycznie od kilku miesięcy.


Jako, że od tragedii minie rok dopytywaliśmy o perspektywy zakończenia śledztwa.
– Tego rodzaju decyzja z pewnością nie nastąpi do końca tego roku. Należy jej się do końca marca 2021 roku – odpowiada prokurator Wnuk.
Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia, które zagroziło życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć czterech osób. Podlega wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej, w tym wpływ prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została wiosną br. opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć. Opinia ta była w toku śledztwa uzupełniana.


Przypomnijmy, że chojnickiemu hospicjum patronował Leszek Bonna, który pomagał w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego. Dziś to pomorski wicemarszałek. Karierę polityczną zaczynał w SLD u boku popularnego samorządowca i burmistrza Arseniusza Finstera. Potem barwy zmienił i jedną kadencję był radnym PO w Chojnicach (2002-06), następnie radnym pomorskiego Sejmiku, a od 2003 dyrektorem chojnickiego Szpitala Specjalistycznego. Od listopada ub.r. zasiada w fotelu pomorskiego wicemarszałka. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo. Z kolei rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała dofinansowanie ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.


Hospicyjna fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 r. Celem fundacji „jest szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy mimo, że na jej koncie było półtora miliona złotych.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybień w bezpieczeństwie przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku hospicjum i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie wydała jednak nakazu instalacji czujników dymu. Śledztwo słupskiej prokuratury nie obejmuje finansowego aspektu działalności hospicjum


Tymczasem fundacja hospicyjna wystarała się o dopuszczenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej do dalszej działalności i o kolejny kontrakt z NFZ. W tej sprawie prezes fundacji składała uzupełnioną dokumentację w siedzibę Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dopytywaliśmy wicemarszałka Leszka Bonnę o działalność hospicjum po pożarze.
- To jest pytanie do mojej żony, która jest prezesem fundacji. Ona się zajmuje wszelkimi jej sprawami. Teraz jest bardzo zajęta. Usługi były zawieszone. Dokumentacja została uzupełniona. Działalność jest wznowiona. Hospicjum funkcjonuje, o ile pamiętam, bodaj od miesiąca – mówi wicemarszałek Bonna.


Mimo prowadzonego śledztwa NFZ zezwolił na uruchomienie działalności hospicjum, a wcześniejszy kontrakt z funduszem, po okresie zawieszenia, został wznowiony.
- Fundacja miała kontrakt z funduszem. Po pożarze zawieszono wykonywanie świadczeń, więc nie dostawała pieniędzy. Musiała przedstawić wszelkie zgody od straży pożarnej po sanepid. Dokumentacja została przedstawiona, sprawdzona. Uznaliśmy, że zgoda może być wydana po wizji lokalnej. Wznowienie działalności zostało zaakceptowane i stopniowo nastąpiło - informuje nas Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.


Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za zaniedbania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież