Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego roku

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2020 17:47

Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i nie zakończy się w tym roku. Hospicjum ma zgodę NFZ na dalszą działalność i zaczęło ją prowadzić.


– W sprawie pożaru w chojnickim hospicjum śledztwo w dalszym ciągu prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że póki co żadnej osobie nie zostały przedstawione zarzuty przestępstwa. W niniejszej sprawie prokurator obecnie oczekuje na sporządzenie brakujących opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń, jakie w wyniku powstałego pożaru odnieśli pozostali pokrzywdzeni pensjonariusze. Po uzyskaniu tychże opinii najprawdopodobniej prokurator będzie mógł podjąć decyzję co do dalszego toku tego śledztwa – poinformował nas prok. Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, którego odpowiedź brzmi niemal identycznie od kilku miesięcy.


Jako, że od tragedii minie rok dopytywaliśmy o perspektywy zakończenia śledztwa.
– Tego rodzaju decyzja z pewnością nie nastąpi do końca tego roku. Należy jej się do końca marca 2021 roku – odpowiada prokurator Wnuk.
Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia, które zagroziło życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć czterech osób. Podlega wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej, w tym wpływ prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została wiosną br. opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć. Opinia ta była w toku śledztwa uzupełniana.


Przypomnijmy, że chojnickiemu hospicjum patronował Leszek Bonna, który pomagał w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego. Dziś to pomorski wicemarszałek. Karierę polityczną zaczynał w SLD u boku popularnego samorządowca i burmistrza Arseniusza Finstera. Potem barwy zmienił i jedną kadencję był radnym PO w Chojnicach (2002-06), następnie radnym pomorskiego Sejmiku, a od 2003 dyrektorem chojnickiego Szpitala Specjalistycznego. Od listopada ub.r. zasiada w fotelu pomorskiego wicemarszałka. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo. Z kolei rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała dofinansowanie ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.


Hospicyjna fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 r. Celem fundacji „jest szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy mimo, że na jej koncie było półtora miliona złotych.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybień w bezpieczeństwie przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku hospicjum i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie wydała jednak nakazu instalacji czujników dymu. Śledztwo słupskiej prokuratury nie obejmuje finansowego aspektu działalności hospicjum


Tymczasem fundacja hospicyjna wystarała się o dopuszczenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej do dalszej działalności i o kolejny kontrakt z NFZ. W tej sprawie prezes fundacji składała uzupełnioną dokumentację w siedzibę Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dopytywaliśmy wicemarszałka Leszka Bonnę o działalność hospicjum po pożarze.
- To jest pytanie do mojej żony, która jest prezesem fundacji. Ona się zajmuje wszelkimi jej sprawami. Teraz jest bardzo zajęta. Usługi były zawieszone. Dokumentacja została uzupełniona. Działalność jest wznowiona. Hospicjum funkcjonuje, o ile pamiętam, bodaj od miesiąca – mówi wicemarszałek Bonna.


Mimo prowadzonego śledztwa NFZ zezwolił na uruchomienie działalności hospicjum, a wcześniejszy kontrakt z funduszem, po okresie zawieszenia, został wznowiony.
- Fundacja miała kontrakt z funduszem. Po pożarze zawieszono wykonywanie świadczeń, więc nie dostawała pieniędzy. Musiała przedstawić wszelkie zgody od straży pożarnej po sanepid. Dokumentacja została przedstawiona, sprawdzona. Uznaliśmy, że zgoda może być wydana po wizji lokalnej. Wznowienie działalności zostało zaakceptowane i stopniowo nastąpiło - informuje nas Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.


Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za zaniedbania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież