Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego roku

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2020 17:47

Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i nie zakończy się w tym roku. Hospicjum ma zgodę NFZ na dalszą działalność i zaczęło ją prowadzić.


– W sprawie pożaru w chojnickim hospicjum śledztwo w dalszym ciągu prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że póki co żadnej osobie nie zostały przedstawione zarzuty przestępstwa. W niniejszej sprawie prokurator obecnie oczekuje na sporządzenie brakujących opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń, jakie w wyniku powstałego pożaru odnieśli pozostali pokrzywdzeni pensjonariusze. Po uzyskaniu tychże opinii najprawdopodobniej prokurator będzie mógł podjąć decyzję co do dalszego toku tego śledztwa – poinformował nas prok. Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, którego odpowiedź brzmi niemal identycznie od kilku miesięcy.


Jako, że od tragedii minie rok dopytywaliśmy o perspektywy zakończenia śledztwa.
– Tego rodzaju decyzja z pewnością nie nastąpi do końca tego roku. Należy jej się do końca marca 2021 roku – odpowiada prokurator Wnuk.
Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia, które zagroziło życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć czterech osób. Podlega wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej, w tym wpływ prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została wiosną br. opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć. Opinia ta była w toku śledztwa uzupełniana.


Przypomnijmy, że chojnickiemu hospicjum patronował Leszek Bonna, który pomagał w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego. Dziś to pomorski wicemarszałek. Karierę polityczną zaczynał w SLD u boku popularnego samorządowca i burmistrza Arseniusza Finstera. Potem barwy zmienił i jedną kadencję był radnym PO w Chojnicach (2002-06), następnie radnym pomorskiego Sejmiku, a od 2003 dyrektorem chojnickiego Szpitala Specjalistycznego. Od listopada ub.r. zasiada w fotelu pomorskiego wicemarszałka. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo. Z kolei rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała dofinansowanie ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.


Hospicyjna fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 r. Celem fundacji „jest szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy mimo, że na jej koncie było półtora miliona złotych.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybień w bezpieczeństwie przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku hospicjum i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie wydała jednak nakazu instalacji czujników dymu. Śledztwo słupskiej prokuratury nie obejmuje finansowego aspektu działalności hospicjum


Tymczasem fundacja hospicyjna wystarała się o dopuszczenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej do dalszej działalności i o kolejny kontrakt z NFZ. W tej sprawie prezes fundacji składała uzupełnioną dokumentację w siedzibę Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dopytywaliśmy wicemarszałka Leszka Bonnę o działalność hospicjum po pożarze.
- To jest pytanie do mojej żony, która jest prezesem fundacji. Ona się zajmuje wszelkimi jej sprawami. Teraz jest bardzo zajęta. Usługi były zawieszone. Dokumentacja została uzupełniona. Działalność jest wznowiona. Hospicjum funkcjonuje, o ile pamiętam, bodaj od miesiąca – mówi wicemarszałek Bonna.


Mimo prowadzonego śledztwa NFZ zezwolił na uruchomienie działalności hospicjum, a wcześniejszy kontrakt z funduszem, po okresie zawieszenia, został wznowiony.
- Fundacja miała kontrakt z funduszem. Po pożarze zawieszono wykonywanie świadczeń, więc nie dostawała pieniędzy. Musiała przedstawić wszelkie zgody od straży pożarnej po sanepid. Dokumentacja została przedstawiona, sprawdzona. Uznaliśmy, że zgoda może być wydana po wizji lokalnej. Wznowienie działalności zostało zaakceptowane i stopniowo nastąpiło - informuje nas Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.


Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za zaniedbania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież