Nie żyje Longin Pastusiak - poseł, senator, marszałek » Zmarł Longin Pastusiak (89 l.). Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politolo... "Gryf Pomorski" popiera kandydaturę dr Karola Nawrockiego » Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie Im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w Szymbarku wyd... Most Siennicki czekał, a miliony szły na przejścia naziemne w Gdańsku » Patrzę na to, co dzieje się w Gdańsku, i nie mogę zrozumieć, dlaczego władze miasta podejmują decyzj... Studio Prasowe 5 stycznia 2025 » W niedzielę, 5 stycznia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowsk... Spotkanie Nawrockiego w Gdańsku. Spuentował Trzaskowskiego » Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP dr Karol Nawrocki zadeklarował dziś w swoi... List "Godności" do Dulkiewicz: upamiętnić w Gdańsku prezydenta Kaczyńs... » List otwarty do Prezydent Gdańska Aleksandry DulkiewiczSzanowna Pani Prezydent!13 grudnia 2024, w 43... Stowarzyszenie Godność: Przeciw psuciu Polski! » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”My, represjonowani stanu wojennego oraz działacze podziemnej „S... Oświadczenie Macieja Brzostka » Dziwne smrody dobiegają na gdańskie ulice z okolic wysypisk śmieci. To już nie tylko usłużne wiewiór... Collegium Humanum część 3. Czy Piotr Grzelak zwróci 200 tys. zł? » Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, kontynuuje pracę w radach nadzorczych miejskich spółek, którą ... Najmłodsi dbają o lasy! Znamy zwycięzców 13. edycji Planety Energii » Szkoły z Koła, Królowej Polskiej i Parzymiech okazały się najlepsze z 640 zgłoszonych do 13. edycji ...
Reklama
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr?

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 listopada 2020 19:52

W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w związku z pandemią koronawirusa. Poszczególne firmy mają dwa wyjścia: dostosowanie do zmian albo bankructwo. Ale pandemia to nie jedyny problem w kraju. Górnictwo stoi przed dużymi wyzwaniami, a powiązana z nim energetyka z nadzieją patrzy w stronę transformacji energetycznej. Można jednak odnieść wrażenie, że nie wszyscy rozumieją trudną sytuację w sektorze. Niektórzy związkowcy bronią przywilejów nie patrząc na koszty społeczne w nowej rzeczywistości.


W energetyce drgnęło. W 2020 r. poszczególne koncerny zapoczątkowały oczekiwane przez ekspertów zmiany. Niektóre radzą sobie z tym gorzej, inne lepiej. Nowe strategie, nowe technologie, nowe inwestycje, w końcu zmiany w zarządzaniu.


Sytuacja jest poważna. W PGE rozpoczęto nawet program zwolnień grupowych a na wiosnę przyszłego roku zapowiedziano kontynuację tego procesu. W spółkach Grupy Tauron obniżany jest wymiar czasu pracy, redukowane są uposażenia, likwidowane przywileje. W Grupie Energa, po przejęciu kapitałowym pomorskiego koncernu przez PKN Orlen, rozpoczęto przegląd zakładowych układów zbiorowych. W kilku spółkach należących do Energi, zgodnie z prawem, już wypowiedziano stare układy, zapraszając stronę społeczną do rozpoczęcia rozmów nad nowym porozumieniem.


W październiku związkowcy przeprowadzili pikietę na terenie płockiego oddziału Energi Operator po czym… usiedli z pracodawcą do rozmów. Nie na długo. Obecnie w Enerdze słyszy się o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Temperatura rośnie.


Diagnoza
Z doniesień lokalnej prasy po pikiecie związkowców w Płocku i oficjalnych komunikatów do tej pory niewiele można się dowiedzieć, ale udało się dotrzeć do listu prezesa PKN Orlen skierowanego do pracowników Grupy Energa.


PKN po przejęciu kapitałowym Grupy Energa przyjrzał się tzw. Zakładowym Układom Zbiorowym Pracy. Daniel Obajtek ze znaną sobie stanowczością napisał: „[…] W sytuacji, gdy obowiązujące prawo zakładowe niesie ze sobą nierówne traktowanie pracowników i ogromna większość pracowników Grupy ENERGA jest dyskryminowana, stanowczo mówię NIE. Niektóre uregulowania zawarte w wypowiedzianych ZUZP pogłębiały różnice pomiędzy zarobkami pracowników lepiej i gorzej wynagradzanych. Mechanizm uzależniający podwyżki wynagrodzeń zasadniczych od wzrostu krajowego „wynagrodzenia minimalnego”, który był korzystny przede wszystkim dla pracowników wysoko uposażonych i demotywował osoby o niższych zarobkach. Powyższy mechanizm promował pracowników najwięcej zarabiających, pogłębiając dysproporcję pomiędzy wynagrodzeniami pracowników liniowych, a kadrą kierowniczą.[…]”.


O co w tym wszystkim chodzi? O przywileje i duże pieniądze, które nie są dzielone pomiędzy pracowników ani równo, ani sprawiedliwie. Z treści listu wynika, że PKN Orlen jest zdeterminowany to zmienić.


Dalej w liście jest krytyka wzrostu wynagrodzeń w jednej ze spółek – Energa Operator odział w Płocku, gdzie dyrektorzy otrzymali podwyżki niemal 1600 zł, czyli trzykrotnie wyższe niż pracownicy niższego szczebla. W firmie zawrzało, tym bardziej że ścieżka awansu była w wypowiedzianym już Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy praktycznie niemożliwa. Innym skandalicznym przykładem było prawo do premii dla osób, którym udzielono nagany.


Przed publikacją tekstu nie uzyskaliśmy komentarza PKN Orlen, ani Energi w tej sprawie, ale pomorska spółka kilka tygodni temu przedstawiła swoje stanowisko na łamach Tygodnika Płockiego. „[…] Decyzja o rozpoczęciu prac nad nowym ZUZP uzasadniona była także potrzebą uproszczenia systemu wynagrodzeń, poprzez odpowiednie włączenie do wynagrodzenia zasadniczego wybranych dodatków o charakterze stałym. Oznacza to, że w efekcie zaproponowanego rozwiązania wzrosną płace zasadnicze pracowników, co automatycznie przełoży się m.in. na wyższą podstawę do naliczana premii i nagrody rocznej oraz wysokości niektórych świadczeń. […]”


Stan podgorączkowy
Niepewność związana z wpływem pandemii koronawirusa na krajową gospodarkę i rynek energii w Polsce, wyzwania związane z transformacją całego sektora, czy dane z raportów finansowych spółki pokazują, ile wysiłku jeszcze potrzeba, aby Energa sprawnie wyszła na prostą.


Przy zatrudnieniu blisko 10 tysięcy osób koszty świadczeń pracowniczych wzrosły w ciągu pięciu lat aż o 47%. Obrazu sytuacji dopełnia 12% spadek wytwarzania energii elektrycznej we wspomnianym okresie. W latach 2015-2019 wynik operacyjny (EBITDA) spadł o 8%, co przy uwzględnieniu aż 21% spadku współczynnika EBITDA na jednego pracownika rysuje dość ponury obraz sytuacji.


Pojawienie się inwestora strategicznego i rozpoczęte przez Orlen porządki stabilizują na jakiś czas sytuację spółki, ale kolejne zmiany są potrzebne.


Orlen ma szczepionkę, Energa ma stan podgorączkowy, a związkowcy krzyczą, że zaraz zbiją termometr.

(ss,mk)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież