Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sopocka debata "Jakie miasto, jaki samorząd?"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 17 października 2015 18:23

W hali Widowiskowej Sopockiego Klubu Tenisowego odbyła się debata "Jakie miasto, jaki samorząd?" z udziałem kandydatów do sejmu z okręgu 25. Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu.W debacie wzięli udział (według kolejności list wyborczych): Grzegorz Strzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Orłowski (Platforma Obywatelska), Tomasz Larczyński (Razem), Tomasz M. Stęplowski (KORWIN), Piotr Bauć (Zjednoczona Lewica), Magdalena Błeńska (Kukiz’15) i Ewa Lieder (.Nowoczesna Ryszarda Petru).


altDebatę poprowadziły Lidka Makowska (współinicjatorka Kongresu Ruchów Miejskich, radna dzielnicy Wrzeszcz Górny) i Małgorzata Tarasiewicz (Mieszkańcy dla Sopotu).


Punktem wyjścia do debaty było 15 Tez o Mieście przyjętych na IV Kongresie Ruchów Miejskich w Gorzowie Wlkp. Kandydaci zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie czy jako posłanki i posłowie dofinansowaliby taki projekt jak zrealizowany w Sopocie "Rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie" i jak w tym kontekście rozumieją rewitalizację.


alt- Jeśli chodzi o Sopot to nie możemy mówić o rewitalizacji tylko określiłbym to inwestycją modernizacyjną na zasadach komercyjnych, która wprowadza nowe funkcje w ten rejon miasta bez zabezpieczenia infrastruktury chociażby komunikacyjnej - powiedział Grzegorz Strzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość). - Rewitalizacja niestety bardzo często pada ofiarą pomnikowych inwestycji. W Gdańsku w 2012 roku zdjęto z rewitalizacji 200 milionów złotych i przeznaczono tą kwotę na budowę tunelu pod Martwą Wisłą, z założeniem takim, że w ciągu dwóch najbliższych lat te pieniądze zostaną jakby zwrócone na tą pozycję budżetową rewitalizacja. Do roku 2015 z tegorocznym budżetem wróciło 68 milionów. W Gdańsku mamy do czynienia z rewitalizacją poszczególnych ulic czy wręcz budynków, natomiast nie ma kompleksowej rewitalizacji całych obszarów miasta, a nie mówię już dzielnicy, która również w aspekcie społecznym rewitalizowała ten obszar miasta. W mojej ocenie pieniądze są nie dość efektywnie wydawane na rewitalizację jako taką. Bardziej skłaniam się do określenia, że jest to remont poszczególnych ulic czy kamienic, a to nie ma nic wspólnego z rewitalizacją.


alt- Absolutnie nie zgodziłbym się na taką inwestycję - powiedział Piotr Bauć (Zjednoczona Lewica). - Oglądając ten dworzec uważam, że nie ma nic wspólnego z rewitalizacją czyli przywróceniem prawdziwego miejskiego życia. Podejrzewam, że skończy się na tym, że zmieni się jedynie estetycznie to miejsce. Natomiast na ile będzie wieloma finkacjami, które miasto dla swoich obywateli powinno realizować to wątpię. Myślę, że jest to ładny pomnik, który usprawni transport i trochę to miejsce estetycznie zmienia, natomiast nie będzie tam chyba zbyt wielu funkcji związanych z integracją społeczną.


- Rewitalizacja to proces kompleksowy, a nie punktowy, kompleksowy dotyczący danego obszaru wymagającego rewitalizacji, który ma wyprowadzić ten obszar z kryzysu - powiedział Paweł Orłowski (Platforma Obywatelska). - To nie jest tylko rewitalizacja społeczna. To jest kompleks działań, który ma doprowadzić do zmiany społecznej.


alt- Z utęsknieniem czekam, aby ustawa rewitalizacyjna przyjęta przez Sejm po poprawkach Senatu została podpisana przez prezydenta - powiedziała Ewa Lieder (.Nowoczesna Ryszarda Petru). - Ona będzie dawała szansę samorządom do robienia kolejnej rewitalizacji dobrze. Ta ustawa będzie zabezpieczała pieniądze i mieszkańców żeby rewitalizacja była przeprowadzona w sposób dobry czyli nie tylko remont, który jest oczywiście konieczny i potrzebny, ale również ta rewitalizacja społeczna, żeby rzeczywiście na każdym etapie uczestniczyli w tym wszyscy czyli cała lokalna społeczność.


- Jako poseł nie będę podejmował żadnych decyzji związanych z konkretnymi rewitalizacjami, bo to nie jest kompetencja posła - powiedział Tomasz M. Stęplowski (KORWIN). - Te fundusze są dystrybuowane z pominięciem Parlamentu, są w gestii samorządów miejskich. W mojej opinii rewitalizacja zarówno w tym wąskim rozumieniu czyli pewnym przekształceniu obszarów zdegenerowanych, jak i szerszym rozumieniu czyli kształtowaniu przestrzeni publicznej jako miejsca gdzie jest życie to jest jedno z podstawowych zadań miasta. Niestety patrząc na to jak są wydatkowane pieniądze na przykład w Gdańsku jest to zadanie traktowane jako drugorzędne. Bardzo duże środki są przeznaczane na jednorazowe, bardzo drogie inwestycje. Gdyby pieniądze były inwestowane w przestrzeń, a nie bardzo drogie pomniki to moglibyśmy mieć bardzo piękną i zrewitalizowaną przestrzeń.


alt- Odniosę się do tego konkretnego projektu - powiedziała Magdalena Błeńska (Kukiz’15). - Jest to bardzo, bardzo smutny pomnik. Najważniejsze w tym projekcie jest to, że był robiony całkowicie poza mieszkańcami. O de facto nie ma nic wspólnego z procesem rewitalizacji jako takiej jako że odbył wbrew mieszkańcom, którzy chcieli uczestniczyć w tym projekcie, a zostało to im odebrane. Jako poseł będę się starała ustawowo zmienić, albo wręcz narzucić samorządom obowiązek konsultacji z mieszkańcami, ale takich z prawdziwego zdarzenia.


- Należy sobie zadać pytanie czym jest rewitalizacja - powiedział Tomasz Larczyński (Razem). - Czym jest może miasto? Miasto to są mieszkańcy. Rewitalizacja dla mnie jako dla człowieka lewicy jest przede wszystkim działaniem na rzecz mieszkańców.


W dalszej części spotkania padały pytania z sali. Większość dotyczyła sytuacji Sopotu i była adresowana do Pawła Orłowskiego, często były to pretensje. 32-letnia pielęgniarka pytała się jakie są perspektywy mieszkaniowe dla młodych osób. Momentami dyskusja robiła się dość gorąca.
Jako ostatni pytanie zadał Waldemar Białaszczyk, dyrektor SKT, który chciał wiedzieć jak kandydaci zamierzają ustawowo rozwiązać sprawę dofinansowania sportu dzieci i młodzieży oraz rehabilitacji, uaktywnienia osób starszych. Piotr Bauć powiedział, że jeśli nie będzie religii w szkole to będzie 1,3 miliarda złotych na zajęcia wychowania fizycznego. Tomasz M. Stęplowski stwierdził, że jest przeciwny jakiemukolwiek finansowaniu sportu przez państwo. - Chciałbym, żebyśmy patrzyli na wydatki na sport masowy jako na rachunek ciągniony. To jest rodzaj prewencji i w związku z tym spadną wydatki na ochronę zdrowia - stwierdził Grzegorz Strzelczyk na zakończenie dyskusji.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież