Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopocka debata "Jakie miasto, jaki samorząd?"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 17 października 2015 18:23

W hali Widowiskowej Sopockiego Klubu Tenisowego odbyła się debata "Jakie miasto, jaki samorząd?" z udziałem kandydatów do sejmu z okręgu 25. Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu.W debacie wzięli udział (według kolejności list wyborczych): Grzegorz Strzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Orłowski (Platforma Obywatelska), Tomasz Larczyński (Razem), Tomasz M. Stęplowski (KORWIN), Piotr Bauć (Zjednoczona Lewica), Magdalena Błeńska (Kukiz’15) i Ewa Lieder (.Nowoczesna Ryszarda Petru).


altDebatę poprowadziły Lidka Makowska (współinicjatorka Kongresu Ruchów Miejskich, radna dzielnicy Wrzeszcz Górny) i Małgorzata Tarasiewicz (Mieszkańcy dla Sopotu).


Punktem wyjścia do debaty było 15 Tez o Mieście przyjętych na IV Kongresie Ruchów Miejskich w Gorzowie Wlkp. Kandydaci zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie czy jako posłanki i posłowie dofinansowaliby taki projekt jak zrealizowany w Sopocie "Rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie" i jak w tym kontekście rozumieją rewitalizację.


alt- Jeśli chodzi o Sopot to nie możemy mówić o rewitalizacji tylko określiłbym to inwestycją modernizacyjną na zasadach komercyjnych, która wprowadza nowe funkcje w ten rejon miasta bez zabezpieczenia infrastruktury chociażby komunikacyjnej - powiedział Grzegorz Strzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość). - Rewitalizacja niestety bardzo często pada ofiarą pomnikowych inwestycji. W Gdańsku w 2012 roku zdjęto z rewitalizacji 200 milionów złotych i przeznaczono tą kwotę na budowę tunelu pod Martwą Wisłą, z założeniem takim, że w ciągu dwóch najbliższych lat te pieniądze zostaną jakby zwrócone na tą pozycję budżetową rewitalizacja. Do roku 2015 z tegorocznym budżetem wróciło 68 milionów. W Gdańsku mamy do czynienia z rewitalizacją poszczególnych ulic czy wręcz budynków, natomiast nie ma kompleksowej rewitalizacji całych obszarów miasta, a nie mówię już dzielnicy, która również w aspekcie społecznym rewitalizowała ten obszar miasta. W mojej ocenie pieniądze są nie dość efektywnie wydawane na rewitalizację jako taką. Bardziej skłaniam się do określenia, że jest to remont poszczególnych ulic czy kamienic, a to nie ma nic wspólnego z rewitalizacją.


alt- Absolutnie nie zgodziłbym się na taką inwestycję - powiedział Piotr Bauć (Zjednoczona Lewica). - Oglądając ten dworzec uważam, że nie ma nic wspólnego z rewitalizacją czyli przywróceniem prawdziwego miejskiego życia. Podejrzewam, że skończy się na tym, że zmieni się jedynie estetycznie to miejsce. Natomiast na ile będzie wieloma finkacjami, które miasto dla swoich obywateli powinno realizować to wątpię. Myślę, że jest to ładny pomnik, który usprawni transport i trochę to miejsce estetycznie zmienia, natomiast nie będzie tam chyba zbyt wielu funkcji związanych z integracją społeczną.


- Rewitalizacja to proces kompleksowy, a nie punktowy, kompleksowy dotyczący danego obszaru wymagającego rewitalizacji, który ma wyprowadzić ten obszar z kryzysu - powiedział Paweł Orłowski (Platforma Obywatelska). - To nie jest tylko rewitalizacja społeczna. To jest kompleks działań, który ma doprowadzić do zmiany społecznej.


alt- Z utęsknieniem czekam, aby ustawa rewitalizacyjna przyjęta przez Sejm po poprawkach Senatu została podpisana przez prezydenta - powiedziała Ewa Lieder (.Nowoczesna Ryszarda Petru). - Ona będzie dawała szansę samorządom do robienia kolejnej rewitalizacji dobrze. Ta ustawa będzie zabezpieczała pieniądze i mieszkańców żeby rewitalizacja była przeprowadzona w sposób dobry czyli nie tylko remont, który jest oczywiście konieczny i potrzebny, ale również ta rewitalizacja społeczna, żeby rzeczywiście na każdym etapie uczestniczyli w tym wszyscy czyli cała lokalna społeczność.


- Jako poseł nie będę podejmował żadnych decyzji związanych z konkretnymi rewitalizacjami, bo to nie jest kompetencja posła - powiedział Tomasz M. Stęplowski (KORWIN). - Te fundusze są dystrybuowane z pominięciem Parlamentu, są w gestii samorządów miejskich. W mojej opinii rewitalizacja zarówno w tym wąskim rozumieniu czyli pewnym przekształceniu obszarów zdegenerowanych, jak i szerszym rozumieniu czyli kształtowaniu przestrzeni publicznej jako miejsca gdzie jest życie to jest jedno z podstawowych zadań miasta. Niestety patrząc na to jak są wydatkowane pieniądze na przykład w Gdańsku jest to zadanie traktowane jako drugorzędne. Bardzo duże środki są przeznaczane na jednorazowe, bardzo drogie inwestycje. Gdyby pieniądze były inwestowane w przestrzeń, a nie bardzo drogie pomniki to moglibyśmy mieć bardzo piękną i zrewitalizowaną przestrzeń.


alt- Odniosę się do tego konkretnego projektu - powiedziała Magdalena Błeńska (Kukiz’15). - Jest to bardzo, bardzo smutny pomnik. Najważniejsze w tym projekcie jest to, że był robiony całkowicie poza mieszkańcami. O de facto nie ma nic wspólnego z procesem rewitalizacji jako takiej jako że odbył wbrew mieszkańcom, którzy chcieli uczestniczyć w tym projekcie, a zostało to im odebrane. Jako poseł będę się starała ustawowo zmienić, albo wręcz narzucić samorządom obowiązek konsultacji z mieszkańcami, ale takich z prawdziwego zdarzenia.


- Należy sobie zadać pytanie czym jest rewitalizacja - powiedział Tomasz Larczyński (Razem). - Czym jest może miasto? Miasto to są mieszkańcy. Rewitalizacja dla mnie jako dla człowieka lewicy jest przede wszystkim działaniem na rzecz mieszkańców.


W dalszej części spotkania padały pytania z sali. Większość dotyczyła sytuacji Sopotu i była adresowana do Pawła Orłowskiego, często były to pretensje. 32-letnia pielęgniarka pytała się jakie są perspektywy mieszkaniowe dla młodych osób. Momentami dyskusja robiła się dość gorąca.
Jako ostatni pytanie zadał Waldemar Białaszczyk, dyrektor SKT, który chciał wiedzieć jak kandydaci zamierzają ustawowo rozwiązać sprawę dofinansowania sportu dzieci i młodzieży oraz rehabilitacji, uaktywnienia osób starszych. Piotr Bauć powiedział, że jeśli nie będzie religii w szkole to będzie 1,3 miliarda złotych na zajęcia wychowania fizycznego. Tomasz M. Stęplowski stwierdził, że jest przeciwny jakiemukolwiek finansowaniu sportu przez państwo. - Chciałbym, żebyśmy patrzyli na wydatki na sport masowy jako na rachunek ciągniony. To jest rodzaj prewencji i w związku z tym spadną wydatki na ochronę zdrowia - stwierdził Grzegorz Strzelczyk na zakończenie dyskusji.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież