Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sikora: Finanse spółek stały się ważniejsze niż potrzeby pacjentów

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 grudnia 2014 14:17

W sprawie sprzedaży laboratorium w szpitalu przy ul. Nowe Ogrody głos zabrała także szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Pomorskiego, Danuta Sikora. Szkoda, że wciąż spółka Copernicus oraz Zarząd Województwa nie poczuwają się do wyjaśnienia całej sprawy.


- Proces komercjalizacji i konsolidacji szpitali w województwie pomorskim już trwa i rozpoczął się mimo sprzeciwu Prawa i Sprawiedliwości.  Komercjalizacja szpitali, a teraz ich łączenie zmieniły punkt widzenia urzędników, finanse spółki stały się najważniejsze, a nie potrzeby pacjentów - mówi Danuta Sikora. - PiS w dalszym ciągu jest temu przeciwne, ponieważ komercjalizacja tylko na jakiś czas oddłuża szpitale. W późniejszej perspektywie, jeśli w dalszym ciągu będziemy się pozbywać dochodowych segmentów szpitali, takich jak laboratoria czy radiologia, wyposażonych w drogi sprzęt, doprowadzi to do ponownego zadłużenia - dodaje.


Według radnej PiS konieczne są zmiany systemowe, które pozwolą na lepsze wykorzystanie możliwości szpitali przez kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, tak aby lepiej służyły pacjentowi. - Posłużę się przykładem Gdyńskiego Centrum Onkologii, w którym w nowym budynku znajduje się nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami, OIOM oraz oddziały chirurgii i ginekologii onkologicznej, lecz nie ma wystarczającego kontaktu z NFZ. Taki obiekt natychmiast zacznie generować koszty i nie będzie w stanie na siebie zarobić - argumentuje Sikora.


- Przekształcanie poszczególnych jednostek w spółki prawa handlowego i ich odsprzedawanie, jak na przykład w przypadku konkursu spółki Copernicus, który wygrała firma LM Bruss, wiąże się nie tylko z zamkniętym kołem zadłużeniowym szpitala, lecz również spadkiem jakości świadczeń medycznych, zmniejszeniem zatrudnienia oraz nierównością w dostępie pacjentów do leczenia - wylicza szefowa klubu PiS w Sejmiku. Ponadto zauważa, że obecnie prezesi spółek zarabiają kilkakrotnie więcej niż poprzednio dyrektorzy szpitali, co jest bulwersujące, gdyż komercjalizacja miała przynieść korzyści dla pacjenta, a nie prezesów i rad nadzorczych.


goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież