Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sikora: Finanse spółek stały się ważniejsze niż potrzeby pacjentów

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 grudnia 2014 14:17

W sprawie sprzedaży laboratorium w szpitalu przy ul. Nowe Ogrody głos zabrała także szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Pomorskiego, Danuta Sikora. Szkoda, że wciąż spółka Copernicus oraz Zarząd Województwa nie poczuwają się do wyjaśnienia całej sprawy.


- Proces komercjalizacji i konsolidacji szpitali w województwie pomorskim już trwa i rozpoczął się mimo sprzeciwu Prawa i Sprawiedliwości.  Komercjalizacja szpitali, a teraz ich łączenie zmieniły punkt widzenia urzędników, finanse spółki stały się najważniejsze, a nie potrzeby pacjentów - mówi Danuta Sikora. - PiS w dalszym ciągu jest temu przeciwne, ponieważ komercjalizacja tylko na jakiś czas oddłuża szpitale. W późniejszej perspektywie, jeśli w dalszym ciągu będziemy się pozbywać dochodowych segmentów szpitali, takich jak laboratoria czy radiologia, wyposażonych w drogi sprzęt, doprowadzi to do ponownego zadłużenia - dodaje.


Według radnej PiS konieczne są zmiany systemowe, które pozwolą na lepsze wykorzystanie możliwości szpitali przez kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, tak aby lepiej służyły pacjentowi. - Posłużę się przykładem Gdyńskiego Centrum Onkologii, w którym w nowym budynku znajduje się nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami, OIOM oraz oddziały chirurgii i ginekologii onkologicznej, lecz nie ma wystarczającego kontaktu z NFZ. Taki obiekt natychmiast zacznie generować koszty i nie będzie w stanie na siebie zarobić - argumentuje Sikora.


- Przekształcanie poszczególnych jednostek w spółki prawa handlowego i ich odsprzedawanie, jak na przykład w przypadku konkursu spółki Copernicus, który wygrała firma LM Bruss, wiąże się nie tylko z zamkniętym kołem zadłużeniowym szpitala, lecz również spadkiem jakości świadczeń medycznych, zmniejszeniem zatrudnienia oraz nierównością w dostępie pacjentów do leczenia - wylicza szefowa klubu PiS w Sejmiku. Ponadto zauważa, że obecnie prezesi spółek zarabiają kilkakrotnie więcej niż poprzednio dyrektorzy szpitali, co jest bulwersujące, gdyż komercjalizacja miała przynieść korzyści dla pacjenta, a nie prezesów i rad nadzorczych.


goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież