Laboratorium byłego gdańskiego szpitala wojewódzkiego zostało przez zarząd spółki Copernicus przekazane zewnętrznej firmie. Wicemarszałek Zych-Cisoń w sprawie tej transakcji umywa ręce.
W końcu udało nam się uzyskać oficjalną odpowiedź w sprawie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim. Czas, po jakim nastąpiła i treść nasuwają na myśl, że oba podmioty ją konsultowały. Nie sprzedano laboratorium, tylko usługi przez nie świadczone – to stanowisko spółki Copernicus oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wciąż oznacza to jedno: szpital nie będzie zarabiał na diagnostyce laboratoryjnej, tylko firma LM Bruss, której prezesem jest Maciej Hipsz.
- W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert na udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii i serologii transfuzjologicznej oraz prowadzenie banku krwi wraz z najmem pomieszczeń, postępowanie wygrała firma LM Bruss Grupa Alab sp. z o.o., składając najkorzystniejszą ofertę – powiedział Michał Lange, rzecznik prasowy spółki Copernicus. Jednocześnie poinformował nas, że konkurs nie dotyczył „sprzedaży zakładu diagnostyki laboratoryjnej”, a jedynie świadczeń zdrowotnych, czyli usług w zakresie opisanym w warunkach postępowania, wraz z najmem odpowiednich do tego pomieszczeń. Zapytaliśmy także dlaczego firma Synevo złożyła odwołanie od wyniku konkursu. - Każdy podmiot biorący udział w tego typu postępowaniu konkursowym ma prawo odwołać się od jego wyniku. W tym wypadku odwołanie wniesione przez Synevo sp. z o.o. zostało oddalone uchwałą Zarządu spółki – odpowiedział wymijająco Lange.
W bardzo podobnym tonie jak spółka Copernicus wypowiada się Urząd Marszałkowski. - Spółka Copernicus PL Sp. z o.o. oddała w outsourcing prowadzenie badań laboratoryjnych, co oznacza, że nie doszło do odsprzedania diagnostyki laboratoryjnej – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu. Jak tłumaczy, podyktowane to zostało znacznymi oszczędnościami. - Outsourcing jest powszechnie stosowanym narzędziem przez wszystkie podmioty lecznicze w całym kraju. Najczęściej dotyczy to usług cateringowych, sprzątania, ochrony czy właśnie diagnostyki laboratoryjnej, gdyż koszty firm wyspecjalizowanych w prowadzeniu tych działalności są znacznie niższe niż miałby to robić dany podmiot leczniczy, przy zachowaniu jeszcze wyższych standardów.
Urząd Marszałkowski stwierdza, że w każdym z przypadków odbywa się to zgodnie z obowiązującymi przepisami - jest przeprowadzane postępowanie przetargowe i wybierana najkorzystniejsza oferta. - W przypadku Diagnostyki Laboratoryjnej w Copernicus PL. Sp z o.o. w szpitalu na Zaspie, outsourcing powiązany jest również z przejęciem pracowników i wydzierżawieniem powierzchni. Spółka dalej wykonuje badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej z tą różnicą, że badania te zleca podmiotowi zewnętrznemu – mówi Pisarewicz. Decyzje w tym zakresie zgodnie z kompetencjami podejmuje Zarząd spółki. - Zgoda Zarządu Województwa nie jest tutaj wymagana – dodaje rzecznik UM. Przy okazji dodaje, że przed połączeniem spółek Copernicus PL Sp. z o.o. i Szpitala Specjalistyczny im. Św. Wojciecha w Gdańsku Sp. zo.o. koncepcja outsourcingu Diagnostyki Laboratoryjnej była przedstawiana zarówno Zarządowi Województwa, jak i Sejmikowi Województwa Pomorskiego.
Niestety, nie otrzymaliśmy informacji o kwotach. Nie wiadomo jakiego rzędu oszczędności wchodzą w grę, ani ile spółka Copernicus zarobi na najmie pomieszczeń. Próbowaliśmy ustalić orientacyjne kwoty przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. – Niestety, muszę państwa rozczarować, ale NFZ nie musi wiedzieć o takich rzeczach, to bezpośrednie ustalenia pomiędzy spółkami – powiedział Mariusz Szymański, rzecznik gdańskiego NFZ. – Nawet orientacyjnie nie jestem w stanie stwierdzić o jaką kwotę może chodzić. Wiem jedynie, że firma LM Bruss jest potentatem na rynku świadczenia usług laboratoryjnych.
Chcieliśmy się dowiedzieć jak wygląda cennik usług firmy LM Bruss, jednak na stronie internetowej nie ma żadnych informacji. Ponadto zadziwiająca jest odpowiedź firmy. - Niestety, nie upubliczniamy cennika – poinformowała Ludmiła Zoberman, z działu marketingu LM Bruss. To oznacza, że każdy, kto chce skorzystać z oferty laboratorium prowadzonego przez ten podmiot musi indywidualnie wysłać zapytanie w formie elektronicznej (przez formularz na stronie internetowej) lub dowiadywać się bezpośrednio w placówce.
goch
- 15/12/2014 22:28 - 9 Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan
- 15/12/2014 20:05 - Radni podzielli się komisjami
- 15/12/2014 20:03 - Biznesowe rozmowy nad Bałtykiem. Jak daleko jeszcze do Polski Przedsiębiorczej?
- 12/12/2014 16:49 - Kolejne podpalenia aut w Gdańsku i okolicach
- 11/12/2014 17:24 - Prezydent klasy biznes
- 11/12/2014 14:51 - Danuta Sikora: Nie będzie uprawiania fikcji
- 10/12/2014 08:29 - Czego radni oczekują po piątej kadencji Pawła Adamowicza?
- 09/12/2014 15:11 - Były szef MSW Czesław Kiszczak zatrzymany i w asyście policji przewieziony do kliniki w Gdańsku
- 09/12/2014 15:08 - MEN nie chce by rodzice i nauczyciele mówili jednym głosem. W PO też dwugłos
- 09/12/2014 14:17 - Sikora: Finanse spółek stały się ważniejsze niż potrzeby pacjentów