W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Barzowski: Nie można pozbywać się najbardziej dochodowych jednostek zdrowotnych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 grudnia 2014 14:51

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o sprzedaży przez spółkę Copernicus Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Wojewódzkim. Nowym zarządzającym podmiotem jest firma LM Bruss. Do dziś nie doczekaliśmy się odpowiedzi spółki przedstawiającej szczegóły przetargu. Opozycja mocno potępia pozbycie się laboratorium.


- Laboratorium powinno należeć do wspólnej jednostki szpitalnej. Nie może być tak, że najbardziej dochodowe zakłady są sprzedawane, a pozostawia się jedynie te, które nie generują tak dużych zysków - mówi Jerzy Barzowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego z ramienia PiS. - Przez takie ruchy my, pacjenci, będziemy skazani na duże koszty. To jest chore, że żeby chcieć się przebadać, trzeba zapłacić sporą sumę. W ten sposób wiele osób jest pozbawionych opieki medycznej.


Barzowski zwraca też uwagę na fakt, że system NFZ nie jest wolnorynkowy. - Zarządzanie służbą zdrowia przez Fundusz jest przeprowadzane według zasad, którymi rząd manipuluje, a samorządy chcą sobie same z tym radzić, jednak nie zawsze to wychodzi - tłumaczy radny.


Klub Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa zapewnia, że będzie się przyglądał ruchom, jakie będą wykonywane względem służby zdrowia. - Mamy w tej chwili mały atut, którego brakowało nam w poprzedniej kadencji. Mianowicie jest nas dziewięcioro, a to oznacza, że możemy zwołać sesję nadzwyczajną. Wprawdzie nic nie przegłosujemy, ale będziemy mogli porozmawiać. Szybko to jednak nie nastąpi, bo najpierw musimy przeanalizować finanse skomercjalizowanych jednostek szpitalnych - stwierdza Barzowski.


Radny PiS zauważa przy okazji, że wizja służby zdrowia nie różni się tak bardzo z tą, którą prezentuje Platforma Obywatelska. Oni również są za tym, aby łączyć szpitale, jednak z tą różnicą, że finanse miałyby być dzielone przez wojewodę, a nie zamieniane w spółki prawa handlowego. - Nie mam nic przeciwko prywatyzacji czy prywatnym instytucją, ale niech to będzie tak, jak w szkolnictwie. Może powstać, ale tylko na podstawie kapitału własnego. Wtedy szpitale prywatne i publiczne mogłyby ze sobą rywalizować, ale nie może być tak, że z państwowych jednostek robi się korporacje.


goch

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież