Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 lipca 2019 08:42

altJarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska liderów list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Obaj to pierwszoplanowi uczestnicy poważnych kampanii politycznych - J. Sellin zabiega o muzeum na Westerplatte, a M. Horała negliżuje politykę podatkową koalicji PO-PSL, która doprowadziła do powstania luki w VAT.


Minister Jarosław Sellin po raz kolejny otwiera listę PiS w okręgu nr 25. W 2015 roku zebrał głosy 34 997 obywateli, najwięcej z wszystkich kandydatów PiS na Pomorzu. Startujący wtedy z trzeciego miejsca listy Andrzej Jaworski, dwukrotnie przechodzący do II tury wyborów prezydenckich, został wskazany przez 25 875 wyborców. Mandaty posłów zdobyli także, z poparciem ponad 10 tys. Pomorzan, Tadeusz Cymański - 13 126 i Kazimierz Smoliński -12 424. Piątym posłem PiS został Jan Kilian ze Starogardu, któremu zaufało 6678 osób. Po transferze A. Jaworskiego z polityki do biznesu zwolniony mandat objął znany gdański kardiolog, prof. Grzegorz Raczak. Na liście PiS było wtedy wielu polityków tej formacji m.in. Grzegorz Strzelczyk, Karol Guzikiewicz, Aleksandra Jankowska, Marian Szajna, a także debiutantka Natalia Nitek, dziś żona Kacpra Płażyńskiego, szefa opozycyjnego kubu PiS w radzie miasta, którego start w okręgu 25 jesienią jest bardzo prawdopodobny.


W wyborach 2015 PiS uzyskało w okręgu gdańskim ok. 126 tys głosów, co przełożyło się na 29,6 proc. poparcia, o 5 proc. mniej niż PO. W samym Gdańsku PiS uzyskał 28,09 ogółu głosów, o 9 procent mniej niż PO, ale o ponad 20 procent więcej niż Kukiz 15 i Zjednoczona Lewica. Wygrał wtedy w 2 kaszubskich powiatach, notując rekordowe poparcie w gminie Sierakowice. Ostatnie wybory do europarlamentu pokazały poważny wzrost zaufania dla tej formacji, która wygrała wybory w 5 powiatach.


W okręgu nr 26, obejmującym Gdynię i Słupsk, Prawo i Sprawiedliwość przegrało z PO tylko o 2,2 procenta, odnotowując poparcie na poziomie 31,22 proc. Na kandydatów partii J. Kaczyńskiego głosowało 145 tys. Pomorzan, o 11 tysięcy mniej niż na kandydatów Ewy Kopacz. PiS o ponad 20 punktów wyprzedziło Kukiza 15 i Zjednoczoną Lewicę.


Marcin Horała, który jesienią 2019 poprowadzi listę PiS, cztery lata temu zdobył mandat startując z 6 miejsca, zbierając głosy ponad 10,5 tys. obywateli. Jej liderka, zmarła w trakcie kadencji posłanka Jolanta Szczypińska, została wybrana do Sejmu głosami ponad 31 tys. mieszkańców. Bardzo dobre wyniki uzyskali także zajmujący odpowiednio drugie i trzecie miejsce Janusz Śniadek - 26,6 tys. i Dorota Arciszewska-Mielewczyk - 25 tys. Przepustki do parlamentu zdobyli także Jan Klawiter - 7,3 tys. głosów i Aleksander Mrówczyński - 5,8 tys. głosów. Ponad 5 tys. wskazań zebrali również dzisiejszy szef klubu PiS w sejmiku pomorskim Jerzy Barzowski i ostatni na liście Piotr Muller, obecnie rzecznik rządu premiera Morawieckiego. W kampanii brali udział m.in. Roman Dambek, radny sejmiku i Piotr Karczewski, b. wojewoda.


Po eksmisji z PO lidera jej listy w tym okręgu, b. ministra spraw wewnętrznych Marka Biernackiego, który w 2015 został wybrany do sejmu przez 42,5 tys. obywateli, Platforma Obywatelska może mieć poważny kłopot z utrzymaniem niewielkiej przewagi nad Prawem i Sprawiedliwością w tym okręgu, a Marcin Horała... szansę na zmianę geografii politycznej na północ od Gdańska.

(gam)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież