Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rowerowe bezpieczeństwo

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 24 sierpnia 2012 13:42

Trwają gorące dyskusje ma temat czy należy wprowadzić ograniczenie prędkości dla rowerzystów poruszających się po ścieżkach rowerowych.W Sopocie do 10 kilometrów na godzinę ograniczono rowerzystom prędkość na kilku odcinkach nadmorskiej ścieżki rowerowej. Na odcinkach, na których występuje największy ruch pieszych, tj. przy Sopockim Klubie Żeglarskim, Grand Hotelu i Łazienkach Południowych. Decyzję taką podjął prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który nie stroni od czynnego uprawiania sportu i sam często jeździ rowerem.


Swoją decyzję uzasadnia tym, że w letniej stolicy Polski największą ilość wypadków i zgłoszeń na pogotowie, w ilości ponad 80 procent, powodują rowerzyści. W kilku przypadkach doszło nawet do bardzo poważnych kontuzji i uszczerbków na zdrowiu. I to zarówno ze strony pieszych jak i rowerzystów. Powodem jest zbyt szybka jazda rowerzystów po wąskiej ścieżce służącej raczej do rekreacji, a nie do ścigania się z nadmierną prędkością. Tylko w lipcu tego roku sopockie pogotowie ratunkowe odnotowało siedem przypadków potrącenia na ścieżce rowerowej. A przecież w kilku miejscach w pasie nadmorskim znajduje się ona tuż obok deptaka.


Rowerzystom ograniczenie prędkości nie spodobało się, i w ramach protestu zorganizowali masowy przejazd z Sopotu do Gdańska, w ilości około 150 jednośladów. Poruszali się w żółwim tempie, co by oznaczało, że ścieżkę można pokonywać powoli. Tym samym zaprzeczyli sobie, że przy jeździe o ograniczonej prędkości do 10 km/godz, będzie się spadało z roweru... tracąc równowagę.


Prezydent Sopotu do tego protestu odniósł się z zadowoleniem, bo dzięki też temu wreszcie zaczęto głośno mówić o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na ścieżkach rowerowych. Nie może być tak nadal, że niektórzy rowerzyści stanowią poważne zagrożenie. Uważają, że wszyscy mają im ustępować z wąskiej ścieżki, bo oni są ich władcami, nadmiernie się rozpędzając.


Od czasu jak rozgorzała w mediach ożywiona dyskusja na ten temat, policja na wysokości Brzeźna niedawno dokonała pomiarów prędkości rowerzystów. Średnia wynosiła od 20 do 30 km/godz, ale był też rekordzista jadący z prędkością 59 km/godz. I to na ścieżce z której korzysta wiele innych osób, głównie starszych wiekiem, nie mających już tak szybkiego refleksu, aby choćby ustąpić i zjechać na bok. Przez ścieżkę przekracza również wielu plażowiczów, w tym wbiegające dzieci jeszcze nie obeznane z zasadami ruchu drogowego.


Jednak po wprowadzonym ograniczeniu ruchu opinie są podzielone. Krytycy mówią, że za wolno i nie ma sensu, bo i tak nakazu nie będzie można wyegzekwować. Ciekawe rozumowanie?  


Z kolei zwolennicy ograniczenia prędkości cieszą się twierdząc, że niektórzy rowerzyści istotnie również w ramach wyścigów pędzą po nadmorskiej ścieżce na złamanie karku i nie zważają uwagi na pieszych. Jeżdżą bez kasków na głowach. Nie respektują czerwonych świateł i znaku STOP. Jeśli gdzieś się im istotnie spieszy, to mają przecież równoległe główne drogi.


alt


Na Bornholm latem masowo udają się Polacy, aby bezpiecznie po wytyczonych i doskonale oznakowanych ścieżkach objechać duńską wyspę na rowerach. Dokonałem tego kilkakrotnie i nie napotkałem pędzących ile sił w nogach rowerzystów. Chyba, że są organizowane coroczne międzynarodowe zawody wokół wyspy. Tam jakoś podporządkowujemy się tamtejszym niepisanym wymogom. Na Bornholmie jest również doskonałe oznakowanie niemal przy każdym skrzyżowaniu. Podobnie jest w Skandynawii i w Niemczech. W tych państwach jest o wiele większa kultura jazdy.


Protestujący rowerzyści może w kwestii lepszego oznakowania złożą stosowne petycje do władz Trójmiasta, aby i u nas było podobnie. Tym bardziej, że ścieżek nam przybywa z każdym rokiem i w Gdańsku spośród polskich miast mamy ich  najwięcej, bo już ponad 90 km.


alt


Zdajmy sobie sprawę z tego, co jest ważniejsze, pędzący rowerzyści tuż obok spacerujących licznych turystów, czy ich bezpieczeństwo? A jest jeszcze inna bolączka, ponieważ wielu rowerzystów „wcina” się na trzeciego przy wyprzedzaniu. Tak, jakby nie można było na chwilę wyhamować i przepuścić jadącego znad przeciwka. Rowerzyści ponadto nie sygnalizują i nie wystawiają ręki przy skrętach. W świadomości wielu rowerzystów siedzenie na jednośladzie jest wyrazem poczucia się ze wszech miar wolnym człowiekiem. Istotą, która na nic nie musi zważać, niczemu się nie musi  podporządkowywać...
Wła-49
Zdjęcia; Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież