Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przyspieszenie w bulwersującej sprawie operacji Szwedki w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 22 sierpnia 2012 17:42

We wrześniu okaże się, czy zostaną postawione zarzuty w nader głośnej przed dwoma laty sprawie nieudanej operacji plastycznej w Pomorskim Centrum Traumatologii. Po zabiegu chirurgii plastycznej młoda Szwedka Ewa Christina Hedlund zapadła w śpiączkę. Śledztwo zbliża się ku końcowi. Kluczowe będą wyniki ekspertyz i opinia biegłych. Prokuratorzy poznają je niebawem.


- Opinia biegłych pozwoli na rozstrzygniecie, czy mamy do czynienia z błędem lekarskim. Jeśli opinia potwierdzi tą tezę, będzie też możliwe ustalenie na jakim etapie do tego błędu doszło i komu zostaną postawione zarzuty – ocenia Wojciech Szelągowski, prokurator z gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.
Szelągowski poinformował nas, że opinia biegłych będzie gotowa w połowie września. Prokuratura czeka na opinie zespołu biegłych, badających sprawę pod kontem ewentualnego błędu w sztuce lekarskiej.


Do gdańskiej Prokuratury Okręgowej przed blisko rokiem trafiły też pliki dokumentów, zawierające informacje o przebiegu leczenia Hedlund w Szwecji. Zostały przetłumaczone na język polski. Trwało to kilka miesięcy.
- Dodatkową trudnością w prowadzonym postępowaniu jest odmienna od polskiej procedura stosowana w Szwecji przy sporządzaniu dokumentacji medycznej. Otóż część dokumentacji musiała być stenografowana, gdyż została utrwalona w formie dźwiękowej – informował nas wcześniej prokurator Szelągowski.


Jak informuje nas prokurator Szelągowski wątek „traumatologiczny” był badany z urzędu przez prokuraturę.
- W ramach śledztwa prokurator badał wątek traumatologiczny. Jako, że za trzy tygodnie będzie znana opinia biegłych wówczas też zapadnie decyzja o rozdzieleniu wątków śledztwa i jest możliwym, iż wszczęte zostanie postępowanie w sprawie nieprawidłowości w zakresie działań PCT – mówi prokurator Szelągowski.

Zatem wówczas prokuratura zapyta też najpewniej o sposób sprawowania nadzoru nad szpitalem przez jego organ założycielki, czyli urząd marszałkowski.


Przypomnijmy. Ewa Christina Hedlund była operowana w Gdańsku 2 sierpnia 2010 r. Po pięciu dniach od operacji rodzina kobiety przewiozła ją do szwedzkiego szpitala. Kobieta jest w stanie wegetatywnym po zabiegu plastycznym powiększenia piersi. 31-latka planowała zamążpójście. Od sierpnia 2010 r. leży pogrążona w śpiączce. Jej mózg jest nieodwracalnie uszkodzony wskutek niedotlenienia. Jej tragedia zelektryzowała środowisko medyczne. Po ujawnieniu w listopadzie ub. r. przez szwedzką telewizję tragedii Szwedki i nagłośnieniu jej w Polsce Pomorski Urząd Wojewódzki zlecił kontrolę w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku. Okazało się, że były dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii, dr Mirosław Domosławski, dwukrotnie występował do Zarządu Województwa z wnioskiem o wydanie zgody na przeprowadzanie prywatnych operacji chirurgii plastycznej. I dwa razy otrzymał odpowiedź odmowną.  PCT nie miał w swojej strukturze oddziału chirurgii plastycznej.  Mimo to w 2009 r. ówczesny dyrektor PCT Mirosław Domosławski wydzierżawił część poradni chirurgii naczyniowej oraz oddziału tej specjalności. Wykonywano na nim odpłatne zabiegi z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej. Gdański szpital wykonał co najmniej 77 zabiegów operacyjnych z chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki Medica Travel&Consulting. W szpitalu na oddziale chirurgii naczyniowej wydzielono w jedną z sal chorych na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego, co "zmusiło to do ograniczeń w kwalifikacji chorych do ciężkich zabiegów operacyjnych i ograniczyło możliwości bezpiecznego okresu hospitalizacji chorych po ciężkich zabiegach i zwiększyło ryzyko powikłań".


Po wybuchu afery na razie dwóch wysokich urzędników samorządowych poniosło odpowiedzialność polityczna. Do dymisji w listopadzie 2010 r. poddał się odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie woj. pomorskiego wicemarszałek Leszek Czarnobaj (PO), z wykształcenia inżynier technologii drewna po Akademii Rolniczej w Poznaniu. Z funkcji odszedł też dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Maciej Łukowicz. Obecnie znalazł zatrudnienie w jednej z firm medycznych. Afera nie zaszkodziła jednak w politycznej karierze Leszka Czarnobaja z PO. Został senatorem i przestał pełnić obowiązki prezesa kwidzyńskiej spółki Zdrowie i dyrektora szpitala powiatowego w Kwidzynie, gdzie trafił po rezygnacji z zasiadania w zarządzie województwa, pod presją opinii publicznej, zbulwersowanej sytuacją w podlegającym mu PCT.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież