Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podatkiem w garaże. Obiecanki cacanki premiera Tuska

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 lutego 2014 19:44

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która jeśli wejdzie w życie, będzie wiązała się z płaceniem dziesięciokrotnie wyższego podatku od garażu.W Gdańsku ceny podatku, jaki trzeba będzie zapłacić za 2013 rok, kształtują się następująco – 7,66 zł za metr kwadratowy dla garaży stanowiących odrębną nieruchomość oraz 0,73 zł dla garaży stanowiących część budynku mieszkalnego. Różnica zatem jest ogromna. Resort wpadł na pomysł, aby wszyscy – bez wyjątku – płacili ten wyższy podatek. Dla właścicieli mieszkań i domów oznaczało by to podwyżkę o minimum 100 zł rocznie. Wiadomo, im większy garaż, tym większy podatek. Przykładowo – jeśli ktoś obecnie posiada garaż o powierzchni 30m2 będący w bryle budynku, musi zapłacić 21,9 zł, ale gdy nowelizacja wejdzie w życie, będzie musiał uiścić opłatę już w wysokości 229,8 zł. Niby w skali roku kwota dwustu złotych może i nie wydaje się wysoka, jednak gdy sprowadzić ją do jednorazowej opłaty, tworzy się dość spora wyrwa w budżecie domowym.
Ale nie tylko mieszkańcy domów muszą liczyć się z ewentualnie większymi wydatkami. Podwyżka dotknie także właścicieli mieszkań w blokach czy apartamentowcach. W Gdańsku jednak w tej kwestii jest chociaż rozwiązany problem współwłasności, który pojawia się w wielu miastach Polski. Chodzi o współwłasność w przypadku hal garażowych. W świetle prawa solidarne płacenie wygląda następująco – każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek zapłaty podatku od całości, jednak wniesienie jej przez jednego z nich, zwalnia z obowiązku płacenia resztę osób.


- Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Rozpoczynamy marsz w kierunku niższych podatków, zbędnych danin publicznych jakie obywatel płaci na rzecz administracji - mówił premier Donald Tusk, w swoim expose w 2007 roku.


Jak informuje Wydział Budżetu Miasta i Podatków Urzędu Miejskiego, w Gdańsku współwłasność w kontekście hal garażowych nie istnieje. Każdy z użytkowników ma wyliczany procent według swojego udziału w korzystaniu z hali. Jest to mądre zastosowanie, bo przede wszystkim zażegnuje konflikty między płatnikami a organami podatkowymi.


alt


Nie oznacza to jednak ujednolicenia opłat za miejsce w hali. Mimo tego, że hale te są przecież częścią kondygnacji całego budynku. Wszystko zależy od tego, jak deweloper zapisał miejsca garażowe w księgach wieczystych – tłumaczy dalej Wydział Budżetu Miasta i Podatków. - Jeśli jest zapisane, jako odrębna nieruchomość, to podatek jest wyższy, jeśli natomiast jako część budynku, to niższy. Czasem zdarza się także, że część hali znajduje się poza budynkiem i wtedy jest to traktowane jako osobna nieruchomość. Co za tym idzie, osoby korzystające z tej samej hali garażowej mogą płacić różne podatki. Nowelizacja zatem ujednolici koszty. Szkoda jedynie, że nie na korzyść obywateli.


Skorzystają natomiast gminy. Jak można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej, który znajduje się na oficjalnej stronie internetowej miasta Gdańska, w 2013 roku, przychód z podatku od nieruchomości od osób fizycznych wyniósł 35 mln zł. Niestety, nie jest wyodrębnione, jaki procentowy udział mają w tym podatki garażowe. Jedno jest pewne – jeśli rząd i Sejm „przepchną” nowelizację, to do budżetu gminy wpłynie dodatkowe kilka milionów złotych.


Niektórzy eksperci uważają, że podniesienie podatku będzie się wiązało z budową większej liczby ogólnodostępnych parkingów podziemnych. Bo – może się tak zdarzyć – część z użytkowników głównie hal garażowych przeniesie swoje samochody na ulicę, za co nie musi uiszczać żadnej opłaty. Jest to nieco jak wizja szklanych domów Baryki, bo ciężko sobie wyobrazić, że nagle miasto wyczaruje kilka miliardów z budżetu i stworzy ogromne wielopoziomowe parkingi w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach. Jednak jest to na pewno dobry plan na przyszłość.


Obecnie projekt nowelizacji jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, więc należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na ewentualny rozwój wydarzeń.


Patryk Gochniewski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież