Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podatkiem w garaże. Obiecanki cacanki premiera Tuska

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 lutego 2014 19:44

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która jeśli wejdzie w życie, będzie wiązała się z płaceniem dziesięciokrotnie wyższego podatku od garażu.W Gdańsku ceny podatku, jaki trzeba będzie zapłacić za 2013 rok, kształtują się następująco – 7,66 zł za metr kwadratowy dla garaży stanowiących odrębną nieruchomość oraz 0,73 zł dla garaży stanowiących część budynku mieszkalnego. Różnica zatem jest ogromna. Resort wpadł na pomysł, aby wszyscy – bez wyjątku – płacili ten wyższy podatek. Dla właścicieli mieszkań i domów oznaczało by to podwyżkę o minimum 100 zł rocznie. Wiadomo, im większy garaż, tym większy podatek. Przykładowo – jeśli ktoś obecnie posiada garaż o powierzchni 30m2 będący w bryle budynku, musi zapłacić 21,9 zł, ale gdy nowelizacja wejdzie w życie, będzie musiał uiścić opłatę już w wysokości 229,8 zł. Niby w skali roku kwota dwustu złotych może i nie wydaje się wysoka, jednak gdy sprowadzić ją do jednorazowej opłaty, tworzy się dość spora wyrwa w budżecie domowym.
Ale nie tylko mieszkańcy domów muszą liczyć się z ewentualnie większymi wydatkami. Podwyżka dotknie także właścicieli mieszkań w blokach czy apartamentowcach. W Gdańsku jednak w tej kwestii jest chociaż rozwiązany problem współwłasności, który pojawia się w wielu miastach Polski. Chodzi o współwłasność w przypadku hal garażowych. W świetle prawa solidarne płacenie wygląda następująco – każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek zapłaty podatku od całości, jednak wniesienie jej przez jednego z nich, zwalnia z obowiązku płacenia resztę osób.


- Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Rozpoczynamy marsz w kierunku niższych podatków, zbędnych danin publicznych jakie obywatel płaci na rzecz administracji - mówił premier Donald Tusk, w swoim expose w 2007 roku.


Jak informuje Wydział Budżetu Miasta i Podatków Urzędu Miejskiego, w Gdańsku współwłasność w kontekście hal garażowych nie istnieje. Każdy z użytkowników ma wyliczany procent według swojego udziału w korzystaniu z hali. Jest to mądre zastosowanie, bo przede wszystkim zażegnuje konflikty między płatnikami a organami podatkowymi.


alt


Nie oznacza to jednak ujednolicenia opłat za miejsce w hali. Mimo tego, że hale te są przecież częścią kondygnacji całego budynku. Wszystko zależy od tego, jak deweloper zapisał miejsca garażowe w księgach wieczystych – tłumaczy dalej Wydział Budżetu Miasta i Podatków. - Jeśli jest zapisane, jako odrębna nieruchomość, to podatek jest wyższy, jeśli natomiast jako część budynku, to niższy. Czasem zdarza się także, że część hali znajduje się poza budynkiem i wtedy jest to traktowane jako osobna nieruchomość. Co za tym idzie, osoby korzystające z tej samej hali garażowej mogą płacić różne podatki. Nowelizacja zatem ujednolici koszty. Szkoda jedynie, że nie na korzyść obywateli.


Skorzystają natomiast gminy. Jak można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej, który znajduje się na oficjalnej stronie internetowej miasta Gdańska, w 2013 roku, przychód z podatku od nieruchomości od osób fizycznych wyniósł 35 mln zł. Niestety, nie jest wyodrębnione, jaki procentowy udział mają w tym podatki garażowe. Jedno jest pewne – jeśli rząd i Sejm „przepchną” nowelizację, to do budżetu gminy wpłynie dodatkowe kilka milionów złotych.


Niektórzy eksperci uważają, że podniesienie podatku będzie się wiązało z budową większej liczby ogólnodostępnych parkingów podziemnych. Bo – może się tak zdarzyć – część z użytkowników głównie hal garażowych przeniesie swoje samochody na ulicę, za co nie musi uiszczać żadnej opłaty. Jest to nieco jak wizja szklanych domów Baryki, bo ciężko sobie wyobrazić, że nagle miasto wyczaruje kilka miliardów z budżetu i stworzy ogromne wielopoziomowe parkingi w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach. Jednak jest to na pewno dobry plan na przyszłość.


Obecnie projekt nowelizacji jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, więc należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na ewentualny rozwój wydarzeń.


Patryk Gochniewski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież