Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni żądają dokumentacji na cenę wody

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 28 września 2011 17:36

Ceny wody w Gdańsku są jednymi z najwyższych w kraju. To efekt odpisów amortyzacyjnych i przesuwania środków finansowych między GIWK a SAUR Neptun Gdańsk. Ostatni w łańcuszku jest gdańszczanin, płacący rachunki za wodę i wywóz ścieków.Radni opozycji Jolanta Banach (SDPl) i Grzegorz Strzelczyk (PiS) w ramach komisji rewizyjnej gdańskiej Rady Miasta powołali zespół do analizy zasadności kosztów wody ponoszonych przez mieszkańców. W środę zadali prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi serię pytań dotyczących odpisów amortyzacyjnych stosowanych przez SAUR Neptun Gdańsk i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. GIWK Sp. z o.o. jest właścicielem systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Gdańska. Spółka zarządza  największym w woj. pomorskim majątkiem komunalnym. Na cenę wody wpływa wysoki odpis amortyzacyjny od infrastruktury. Głównym zadaniem GIWK jest prowadzenie inwestycji modernizacyjnych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. 


Jako, że zgodnie z prawem handlowym spółek radni nie mogą kontrolować spółek, nawet tych z udziałem komunalnym, czy będących własnością komunalną ostrze ich kontroli skierowane jest na nadzór właścicielski i prowadzone poprzez magistrat. To wyznaczeni przez prezydenta Adamowicza urzędnicy będą odpowiadać na pytania opozycji. A w piśmie adresowanym do prezydenta Gdańska jest m.in. żądanie udostepnienia tabel opłat amortyzacyjnych i rozliczeń amortyzacyjnych. Radni zadali pytania o zasady na których spółki wodne działają na majątku przejętym od miasta i jak rozliczają odpisy amortyzacyjne, poprosili o sprawozdania finansowe, protokoły kontroli skarbowych w GIWK i opinie biegłych rewidentów – o ile takie były prowadzone i sporządzone.
- Kontrolę przeprowadzimy pod kontem gospodarności i interesu publicznego – powiedziała nam radna Banach.


Okazuje się bowiem, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych mają decydujący wpływ na cenę wody. W strukturze kosztów SAUR Neptun 75 proc. ceny wody to koszt dzierżawy od GIWK infrastruktury. Z kolei GIWK dokonuje odpisu amortyzacyjnego. Skutkuje to tym, że infrastruktura jest rozbudowywana (tworzony jest majątek spółki) i modernizacja infrastruktury dokonywana jest za pieniądze gdańszczan.
- To przerzucanie kosztów na mieszkańców zwolniło miasto od inwestowana. Po to płaciy rozliczne podatki by wymagać od miasta partycypacji w tych kosztach, by była równowaga. Tymczasem sieć wodno-kanalizacyjna jest modernizowana za pieniądze mieszkańców i za środki unijne – ocenia Banach.


Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od majątku spółki zakupionego we własnym zakresie i nie może być on dokonany od majątku z dotacji unijnych.  Zatem  jeżeli projekt wodno-kanalizacyjny byłby finansowany z budżetu miasta i środków unijnych nie można byłoby dokonać odpisu amortyzacyjnego, zatem i cena wody byłaby  niższa.
ASG 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież