Ze Zbigniewem Ziobro, byłym ministrem sprawiedliwości, europosłem PiS rozmawia Artur S. Górski.
- Wraz z Jackiem Kurskim przybywacie z Brukseli na Pomorze by wspierać lokalne PiS. Startują tu przecież osoby znane powszechnie z publicznej działalności nawet na arenie międzynarodowej. Bez was sobie nie poradzą?
Zbigniew Ziobro: PiS zmierza w okręgu gdańskim po co najmniej cztery, pięć mandatów. Moim obowiązkiem jako europosła, wiceprezesa partii jest wspieranie kandydatów z naszej listy. Popieram i Annę Fotygę i Macieja Łopińskiego. Jednak wszyscy nasi kandydaci to ludzie zasługujący na poparcie. To od ich pracy w regionie zależy nasz sukces.
- Promujecie więc kandydatów z odległych miejsc listy jak Krzysztof Steckiewicz...
Zbigniew Ziobro: To świetny przykład człowieka zaangażowanego. On wbrew planom wielkich koncernów i wbrew zamiarom rządu Donalda Tuska postanowił powiedzieć nie planom prywatyzacji Grupy Lotos. Steckiewicz, angażując się w przygotowanie projektu ustawy o polskim Lotosie zablokował sprzedaż tego kluczowego przedsiębiorstwa. Udowodnił, że sprawy regionu, ba całego kraju nie są mu obojętne, że potrafi zorganizować społeczną akcję. Należy docenić tak jego poglądy, jak i zdolności organizacyjne. Takich ludzi w regionach będziemy promować. W polskim parlamencie są oni niezbędni.
- Rząd tymczasem może czuć satysfakcję bo na ostatnim posiedzeniu Sejmu głosami PO znowelizowana została ustawa o informacji publicznej, która zamyka obieg informacji podczas m.in. negocjacji międzypaństwowych oraz takich, jak te o sprzedaży akcji Lotosu. Jak pan ocenia tą dbałość o dyskrecję w prezentowaniu np. polskiego stanowiska negocjacyjnego?
Zbigniew Ziobro: Partia, która ma w swej nazwie obywatelska działa wbrew interesom obywateli i łamie ich prawa do informacji, zamykając dostęp do wiedzy na tematy, które dotyczą obywateli. Może to też mieć wiązek z planami sprzedaży polskiego majątku. Tym bardziej jest to niebezpieczne, że Donald Tusk jest słabym gospodarzem. Za nami cztery lata zmarnowanych szans, w czasie których nie potrafiliśmy przez brak profesjonalizmu rządzących wykorzystać gigantycznych pieniędzy, jakie już do nas z Unii nie dopłyną.
- Mamy za to bogactwa naturalne, jak gaz łupkowy. Możemy być spokojni…
Zbigniew Ziobro: To też zależy od tego, czy Polska pójdzie drogą Trzeciego Świata i odda gospodarkę surowcami wielkim koncernom czy drogą Norwegii i mieć zysk na poziomie kilkudziesięciu procent. Rząd Donalda Tuska, mimo że premier zrobił sobie sesję zdjęciową na tle odwiertu, marnuje te szanse, związane z ogromnym zasobem gazu łupkowego. Dane Komisji Europejskiej mówią, że 20 procent koncesji na wydobycie gazu łupkowego należy do rosyjskich firm. Tak nie gospodaruje odpowiedzialny, dobry gospodarz.
- Ten gospodarz może się zmienić po 9 października. Tymczasem premier odbywa gospodarską wizytę jeżdżąc po kraju…
Zbigniew Ziobro: I spotyka się z realnymi problemami zrozpaczonych ludzi. Czy potrafił im pomóc? Czy pomógł plantatorowi papryki? Od czegóż jest premierem, skoro tego problemu następstw klęski żywiołowej nie potrafi rozwiązać. Nie da się ustawić klakierów na drodze premiera. Przychodzą też ludzie ze łzami w oczach i pytają jak mają żyć po czterech latach rządów Platformy, jak mają wyżywić dzieci. To smutny obraz, a Polacy coraz więcej widzą. Tego obrazu nieudolności nie przysłoną utarczki z kibicami. Kibice i stadiony nie są niestety jedynym problemem po rządach Donalda Tuska.
- 28/09/2011 17:40 - Miller i Cimoszewicz: Polsce brakuje dojrzałej refleksji na temat przyszłości w Unii
- 28/09/2011 17:36 - Radni żądają dokumentacji na cenę wody
- 28/09/2011 17:14 - 60-lecie Technikum Łączności
- 28/09/2011 10:42 - Fotyga: Rząd pomiędzy Brukselą, Berlinem a Moskwą
- 28/09/2011 10:15 - Fotyga kontra Nowak: znamy szczegóły debaty
- 27/09/2011 07:46 - PiS - Energetyczna suwerenność najważniejsza
- 27/09/2011 07:39 - Montaż wiaduktu Trasy Słowackiego
- 26/09/2011 17:25 - Radni pytają o gdańskie targi
- 25/09/2011 07:23 - Miller: Kampania w czasach medialnej demokracji
- 24/09/2011 16:13 - Bogata oferta trójmiejskich nieruchomości