Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata PiS - PO, czyli Fotyga kontra Nowak

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 01 października 2011 17:28

alt


Lotos musi pozostać w polskich rękach, umiędzynarodowienie to klucz do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, nie jesteśmy w kryzysie, bo nie jesteśmy w „Eurozonie” – twierdzi Anna Fotyga.
PiS gra tragedią smoleńską, rząd PiS chciał drukować pieniądze, gaz łupkowy receptą na niezagrożone wypłacanie emerytur, Polska nie straci kontroli nad Grupą Lotos – twierdzi Sławomir Nowak.  


Liderzy list wyborczych w okręgu gdańskim z dwóch głównych sił politycznych PO i PiS to uczestnicy dzisiejszej debaty na Politechnice Gdańskiej.   Anna Fotyga, była wiceprezydent Gdańska, minister spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego i Sławomir Nowak, minister w prezydenckiej kancelarii, spirytus movens pomorskiej PO, skuteczny we wprowadzaniu do polityki młodych działaczy Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, któremu prezesował starli się podczas debaty, kulminacji kampanii na Pomorzu.  Debatę prowadzili Agnieszka Michajłow z Radia Gdańsk i Artur S. Górski z „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl. W trzech blokach tematycznych dziennikarze zadali pytania każdemu z kandydatów. Na odpowiedź dyskutanci mieli dwie minuty. Debata była tak żywa, że trwała półtorej godziny. 


Zdaniem Anny Fotygi Grupa LOTOS w sytuacji dekoniunktury na rynkach ropy naftowej nie powinna podlegać prywatyzacji (53 procent akcji Grupy Lotos znajdujących się w rękach Skarbu Państwa) .   Przykryciu transakcji ma zaś służyć m.in. nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej, w myśl której możliwe jest ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".


 -  Jeśli Gazprom kupi Lotos, a Rosjanie wybudują obok Królewca elektrownię jądrową – plan będzie zrealizowany, ale to nie  będzie nasz plan. Czy niekorzystniej zamknąć temat?  - dopytywał Artur S. Górski prezydenckiego ministra.
Sławomir Nowak stwierdził, że rząd zrobi wszystko, by zachować niezależność koncernu. Minister w Kancelarii Prezydenta powiedział, że na razie trudno mówić o tym kto kupi pakiet większościowy, który rząd chce sprzedać inwestorowi strategicznemu. Jednak niezależnie od wyniku transakcji, państwo utrzyma dominującą rolę w spółce.
Anna Fotyga stanowczo sprzeciwia się prywatyzacji Lotosu. Jej zdaniem, oznaczałoby to utratę niezależności energetycznej Polski. W opinii byłej minister spraw zagranicznych ten koncern naftowy powinien pozostać w polskich rękach.
Kandydaci nie uniknęli też pytań o demografię, opłaty za opiekę w przedszkolach,  podatkowe  ułatwienia dla rodzin wielodzietnych. Tymczasem konieczne są kolejne miliardy na ratowanie systemu ubezpieczeń społecznych. Rząd sięga po rezerwę demograficzną. Rząd przyjął rozporządzenie, zakładające przekazanie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń ZUS by ratować stabilizację funduszu.


Pytania dotyczyły też tego, co winno być priorytetem polskiej polityki zagranicznej na kolejne lata?    
Anna Fotyga okazała się, co nie dziwi zwolenniczką powrotu do koncepcji określanej jako polityka jagiellońska, czyli polityki budowania silnej pozycji Polski w oparciu o relacje z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, z państwami nadbałtyckimi oraz opartej na Trójkącie Wajmarskim. 
Sławomir Nowak był zdania, że to nieskuteczna polityka „machania szabelką”.  W tym kontekście przywołane też zostało Śledztwo nad przyczynami katastrofy smoleńskiej i koncepcje polityki zagranicznej.  Anna Fotyga zapytała Sławomira Nowaka, czy PO zależy na umiędzynarodowieniu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jej zdaniem Polska powinna się o to zwrócić do Unii Europejskiej i NATO. B. szefowa MSZ tłumaczyła, że leży to w interesie naszego kraju jako członka NATO.


Nowak ripostował twierdzeniem, że jest to próba włączenia tragedii z 10 kwietnia w kampanię wyborczą.  Zarzucił przy tym PiS nielojalność… wobec państwa.
- Myślałem, że można wyłączyć tę tragedię z kampanii wyborczej. Polska prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, ja wierzę w raport komisji Millera. Wy natomiast podważacie mandat tego państwa, wypowiadacie mu lojalność. Ulegacie straszliwym fobiom - hel, bomba. Czy pani naprawdę wierzy, że to był zamach? Pozwólcie odejść zmarłym i pozwólcie żyć żywym – ripostował Sławomir Nowak. Anna Fotyga, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedziała, że zwrócenie się do NATO o pomoc w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej nie oznaczałoby w żadnej mierze wypowiedzenia wojny Rosji.
- Tylko państwo, które samo się szanuje jest szanowane przez innych – dodała była minister SZ i w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

W kwestii stosunków międzynarodowych Fotyga uznała, że priorytetem powinien być powrót do polityki zagranicznej, kreowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego tzw. polityki jagiellońskiej. Zdaniem Nowaka, PiS w kontaktach z sąsiadami stawia na "wojenki i machanie szabelką".

- Kiedy wybuchł kryzys Polska była jedynym krajem w Europie ze wzrostem gospodarczym. PiS proponował w tym czasie drukowanie pieniędzy, promowaliście drogę grecką - powiedział Nowak.

- To kłamstwo. To właśnie premier Donald Tusk i Platforma Obywatelska chcieli, aby Polska weszła do strefy euro. Tylko dzięki temu, że mamy nadal własną walutę możemy dziś prowadzić dość suwerenną politykę monetarną - replikowała Fotyga.
Kto wygrał debatę okaże się 9 października.
(GG)

Video: youtube, użytk. baronklod.

{youtube}Meigg8zdkR4{/youtube}

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież