Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata PiS - PO, czyli Fotyga kontra Nowak

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 01 października 2011 17:28

alt


Lotos musi pozostać w polskich rękach, umiędzynarodowienie to klucz do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, nie jesteśmy w kryzysie, bo nie jesteśmy w „Eurozonie” – twierdzi Anna Fotyga.
PiS gra tragedią smoleńską, rząd PiS chciał drukować pieniądze, gaz łupkowy receptą na niezagrożone wypłacanie emerytur, Polska nie straci kontroli nad Grupą Lotos – twierdzi Sławomir Nowak.  


Liderzy list wyborczych w okręgu gdańskim z dwóch głównych sił politycznych PO i PiS to uczestnicy dzisiejszej debaty na Politechnice Gdańskiej.   Anna Fotyga, była wiceprezydent Gdańska, minister spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego i Sławomir Nowak, minister w prezydenckiej kancelarii, spirytus movens pomorskiej PO, skuteczny we wprowadzaniu do polityki młodych działaczy Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, któremu prezesował starli się podczas debaty, kulminacji kampanii na Pomorzu.  Debatę prowadzili Agnieszka Michajłow z Radia Gdańsk i Artur S. Górski z „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl. W trzech blokach tematycznych dziennikarze zadali pytania każdemu z kandydatów. Na odpowiedź dyskutanci mieli dwie minuty. Debata była tak żywa, że trwała półtorej godziny. 


Zdaniem Anny Fotygi Grupa LOTOS w sytuacji dekoniunktury na rynkach ropy naftowej nie powinna podlegać prywatyzacji (53 procent akcji Grupy Lotos znajdujących się w rękach Skarbu Państwa) .   Przykryciu transakcji ma zaś służyć m.in. nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej, w myśl której możliwe jest ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".


 -  Jeśli Gazprom kupi Lotos, a Rosjanie wybudują obok Królewca elektrownię jądrową – plan będzie zrealizowany, ale to nie  będzie nasz plan. Czy niekorzystniej zamknąć temat?  - dopytywał Artur S. Górski prezydenckiego ministra.
Sławomir Nowak stwierdził, że rząd zrobi wszystko, by zachować niezależność koncernu. Minister w Kancelarii Prezydenta powiedział, że na razie trudno mówić o tym kto kupi pakiet większościowy, który rząd chce sprzedać inwestorowi strategicznemu. Jednak niezależnie od wyniku transakcji, państwo utrzyma dominującą rolę w spółce.
Anna Fotyga stanowczo sprzeciwia się prywatyzacji Lotosu. Jej zdaniem, oznaczałoby to utratę niezależności energetycznej Polski. W opinii byłej minister spraw zagranicznych ten koncern naftowy powinien pozostać w polskich rękach.
Kandydaci nie uniknęli też pytań o demografię, opłaty za opiekę w przedszkolach,  podatkowe  ułatwienia dla rodzin wielodzietnych. Tymczasem konieczne są kolejne miliardy na ratowanie systemu ubezpieczeń społecznych. Rząd sięga po rezerwę demograficzną. Rząd przyjął rozporządzenie, zakładające przekazanie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń ZUS by ratować stabilizację funduszu.


Pytania dotyczyły też tego, co winno być priorytetem polskiej polityki zagranicznej na kolejne lata?    
Anna Fotyga okazała się, co nie dziwi zwolenniczką powrotu do koncepcji określanej jako polityka jagiellońska, czyli polityki budowania silnej pozycji Polski w oparciu o relacje z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, z państwami nadbałtyckimi oraz opartej na Trójkącie Wajmarskim. 
Sławomir Nowak był zdania, że to nieskuteczna polityka „machania szabelką”.  W tym kontekście przywołane też zostało Śledztwo nad przyczynami katastrofy smoleńskiej i koncepcje polityki zagranicznej.  Anna Fotyga zapytała Sławomira Nowaka, czy PO zależy na umiędzynarodowieniu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jej zdaniem Polska powinna się o to zwrócić do Unii Europejskiej i NATO. B. szefowa MSZ tłumaczyła, że leży to w interesie naszego kraju jako członka NATO.


Nowak ripostował twierdzeniem, że jest to próba włączenia tragedii z 10 kwietnia w kampanię wyborczą.  Zarzucił przy tym PiS nielojalność… wobec państwa.
- Myślałem, że można wyłączyć tę tragedię z kampanii wyborczej. Polska prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, ja wierzę w raport komisji Millera. Wy natomiast podważacie mandat tego państwa, wypowiadacie mu lojalność. Ulegacie straszliwym fobiom - hel, bomba. Czy pani naprawdę wierzy, że to był zamach? Pozwólcie odejść zmarłym i pozwólcie żyć żywym – ripostował Sławomir Nowak. Anna Fotyga, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedziała, że zwrócenie się do NATO o pomoc w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej nie oznaczałoby w żadnej mierze wypowiedzenia wojny Rosji.
- Tylko państwo, które samo się szanuje jest szanowane przez innych – dodała była minister SZ i w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

W kwestii stosunków międzynarodowych Fotyga uznała, że priorytetem powinien być powrót do polityki zagranicznej, kreowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego tzw. polityki jagiellońskiej. Zdaniem Nowaka, PiS w kontaktach z sąsiadami stawia na "wojenki i machanie szabelką".

- Kiedy wybuchł kryzys Polska była jedynym krajem w Europie ze wzrostem gospodarczym. PiS proponował w tym czasie drukowanie pieniędzy, promowaliście drogę grecką - powiedział Nowak.

- To kłamstwo. To właśnie premier Donald Tusk i Platforma Obywatelska chcieli, aby Polska weszła do strefy euro. Tylko dzięki temu, że mamy nadal własną walutę możemy dziś prowadzić dość suwerenną politykę monetarną - replikowała Fotyga.
Kto wygrał debatę okaże się 9 października.
(GG)

Video: youtube, użytk. baronklod.

{youtube}Meigg8zdkR4{/youtube}

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież