Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Debata PiS - PO, czyli Fotyga kontra Nowak

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 01 października 2011 17:28

alt


Lotos musi pozostać w polskich rękach, umiędzynarodowienie to klucz do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, nie jesteśmy w kryzysie, bo nie jesteśmy w „Eurozonie” – twierdzi Anna Fotyga.
PiS gra tragedią smoleńską, rząd PiS chciał drukować pieniądze, gaz łupkowy receptą na niezagrożone wypłacanie emerytur, Polska nie straci kontroli nad Grupą Lotos – twierdzi Sławomir Nowak.  


Liderzy list wyborczych w okręgu gdańskim z dwóch głównych sił politycznych PO i PiS to uczestnicy dzisiejszej debaty na Politechnice Gdańskiej.   Anna Fotyga, była wiceprezydent Gdańska, minister spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego i Sławomir Nowak, minister w prezydenckiej kancelarii, spirytus movens pomorskiej PO, skuteczny we wprowadzaniu do polityki młodych działaczy Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, któremu prezesował starli się podczas debaty, kulminacji kampanii na Pomorzu.  Debatę prowadzili Agnieszka Michajłow z Radia Gdańsk i Artur S. Górski z „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl. W trzech blokach tematycznych dziennikarze zadali pytania każdemu z kandydatów. Na odpowiedź dyskutanci mieli dwie minuty. Debata była tak żywa, że trwała półtorej godziny. 


Zdaniem Anny Fotygi Grupa LOTOS w sytuacji dekoniunktury na rynkach ropy naftowej nie powinna podlegać prywatyzacji (53 procent akcji Grupy Lotos znajdujących się w rękach Skarbu Państwa) .   Przykryciu transakcji ma zaś służyć m.in. nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej, w myśl której możliwe jest ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".


 -  Jeśli Gazprom kupi Lotos, a Rosjanie wybudują obok Królewca elektrownię jądrową – plan będzie zrealizowany, ale to nie  będzie nasz plan. Czy niekorzystniej zamknąć temat?  - dopytywał Artur S. Górski prezydenckiego ministra.
Sławomir Nowak stwierdził, że rząd zrobi wszystko, by zachować niezależność koncernu. Minister w Kancelarii Prezydenta powiedział, że na razie trudno mówić o tym kto kupi pakiet większościowy, który rząd chce sprzedać inwestorowi strategicznemu. Jednak niezależnie od wyniku transakcji, państwo utrzyma dominującą rolę w spółce.
Anna Fotyga stanowczo sprzeciwia się prywatyzacji Lotosu. Jej zdaniem, oznaczałoby to utratę niezależności energetycznej Polski. W opinii byłej minister spraw zagranicznych ten koncern naftowy powinien pozostać w polskich rękach.
Kandydaci nie uniknęli też pytań o demografię, opłaty za opiekę w przedszkolach,  podatkowe  ułatwienia dla rodzin wielodzietnych. Tymczasem konieczne są kolejne miliardy na ratowanie systemu ubezpieczeń społecznych. Rząd sięga po rezerwę demograficzną. Rząd przyjął rozporządzenie, zakładające przekazanie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń ZUS by ratować stabilizację funduszu.


Pytania dotyczyły też tego, co winno być priorytetem polskiej polityki zagranicznej na kolejne lata?    
Anna Fotyga okazała się, co nie dziwi zwolenniczką powrotu do koncepcji określanej jako polityka jagiellońska, czyli polityki budowania silnej pozycji Polski w oparciu o relacje z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, z państwami nadbałtyckimi oraz opartej na Trójkącie Wajmarskim. 
Sławomir Nowak był zdania, że to nieskuteczna polityka „machania szabelką”.  W tym kontekście przywołane też zostało Śledztwo nad przyczynami katastrofy smoleńskiej i koncepcje polityki zagranicznej.  Anna Fotyga zapytała Sławomira Nowaka, czy PO zależy na umiędzynarodowieniu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jej zdaniem Polska powinna się o to zwrócić do Unii Europejskiej i NATO. B. szefowa MSZ tłumaczyła, że leży to w interesie naszego kraju jako członka NATO.


Nowak ripostował twierdzeniem, że jest to próba włączenia tragedii z 10 kwietnia w kampanię wyborczą.  Zarzucił przy tym PiS nielojalność… wobec państwa.
- Myślałem, że można wyłączyć tę tragedię z kampanii wyborczej. Polska prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, ja wierzę w raport komisji Millera. Wy natomiast podważacie mandat tego państwa, wypowiadacie mu lojalność. Ulegacie straszliwym fobiom - hel, bomba. Czy pani naprawdę wierzy, że to był zamach? Pozwólcie odejść zmarłym i pozwólcie żyć żywym – ripostował Sławomir Nowak. Anna Fotyga, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedziała, że zwrócenie się do NATO o pomoc w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej nie oznaczałoby w żadnej mierze wypowiedzenia wojny Rosji.
- Tylko państwo, które samo się szanuje jest szanowane przez innych – dodała była minister SZ i w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

W kwestii stosunków międzynarodowych Fotyga uznała, że priorytetem powinien być powrót do polityki zagranicznej, kreowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego tzw. polityki jagiellońskiej. Zdaniem Nowaka, PiS w kontaktach z sąsiadami stawia na "wojenki i machanie szabelką".

- Kiedy wybuchł kryzys Polska była jedynym krajem w Europie ze wzrostem gospodarczym. PiS proponował w tym czasie drukowanie pieniędzy, promowaliście drogę grecką - powiedział Nowak.

- To kłamstwo. To właśnie premier Donald Tusk i Platforma Obywatelska chcieli, aby Polska weszła do strefy euro. Tylko dzięki temu, że mamy nadal własną walutę możemy dziś prowadzić dość suwerenną politykę monetarną - replikowała Fotyga.
Kto wygrał debatę okaże się 9 października.
(GG)

Video: youtube, użytk. baronklod.

{youtube}Meigg8zdkR4{/youtube}

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież