Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni Platformy: Honory nie dla Wyszkowskiego

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 września 2017 13:29

Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża nie znajdzie się wśród Honorowych Obywateli Gdańska. Na przeszkodzie stanęła jego bezkompromisowość oraz radni Platformy Obywatelskiej.- Nikt nie kwestionuje zasług Krzysztofa Wyszkowskiego z ubiegłego wieku, ale tytuł honorowego obywatela to najwyższe wyróżnienie w mieście. Nie może być nim osoba posługująca się stale kłamstwem, obelgami, pomówieniami, szukająca spisków - ocenił Wyszkowskiego przewodniczący klubu radnych PO Piotr Borawski i powołał się na wypowiedzi Krzysztofa Wyszkowskiego m.in. na temat Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i byłej premier Ewy Kopacz.  


Nad projektem uchwały głosowano bez debaty.  
Wcześniej radny PiS Kazimierz Koralewski uzasadniał wniosek o nadanie tytułu Wyszkowskiemu jego walką o wolność rozpoczętą w latach 70., kiedy tylko nieliczni mieli odwagę przeciwstawiać się reżimowi.  


Za wnioskiem ws. nadania Krzysztofowi Wyszkowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska głosowało 9 radnych PiS, przeciwnych mu było 21 radnych PO.


altKrzysztof Wyszkowski wkrótce ukończy 70 lat. Na Wybrzeże przybył z Olsztyna. Pracował jako operator spychacza, konwojent, ajent stacji benzynowej, organizator koncertów rockowych, operator wózków widłowych.


Od 1975 przerzucał wydawnictwa poza cenzurą z Instytutu Literackiego w Paryżu. Od 1977 współpracownik KSS KOR, a w kwietniu 1978 r. współzałożyciel WZZ Wybrzeża. Od 1978 wydawca, m.in. pierwszych przedruków "Dzienników" Witolda Gombrowicza. Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin.


Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To on był pomysłodawcą tytułu „Solidarność” strajkowego biuletynu informacyjnego wydanego po raz pierwszy 23 sierpnia 1980 r. przez Wolną Drukarnię Stoczni Gdańskiej.


Był internowany w w Strzebielinku. Z obozu odosobnienia uciekł latem 1982 r. uciekł.  


W 1989 jako przedstawiciel Video Studio Gdańsk obserwator rozmów Okrągłego Stołu i autor krytycznego artykułu Spod Stołu w „Kulturze” paryskiej. W latach 1990-1992 był w KLD. W 1991 jako doradca premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, a w 1992 r. - doradca premiera Jana Olszewskiego i koordynator Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch.  


Od października 1976 r. był rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Gdańsku w ramach SOR "Kanał" a w latach 80-tych przez Inspektorat 2 WUSW w Gdańsku w ramach SOR "Londyn".
Przez dwie dekady przeciwnik procesowy Lecha Wałęsy.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież