Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere... "Jesień w ogrodzie" po raz 10. » Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk w dniach 11-12 września zorganizował jubileuszową 10. edycja kiermasz... Kacper Płażyński: Drogi „rozchodniaczek” z Francuzami w SNG » Z posłem PiS Kacprem Płażyńskim, gdańskim radnym 2018-19, kandydatem na prezydenta Miasta Gdańska w ... 99. rocznica powstania KS Gedania » 15 września przypada rocznica powstania KS Gedania. Obchody 99. rocznicy rozpoczęły się mszą świętą ... Historia musi odczytywać znaki czasu » 13 września 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki poinformował o utworzeniu w... Uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 rok... » Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pam... Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów » Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od francuskiej spółki i przejąć pełną ko... W tygodniku „Sieci”: Dlaczego TVN nadaje jak Łukaszenka? » W najnowszym numerze „Sieci”: Dlaczego białoruskie media i TVN zadziwiająco współbrzmią w pokazywany... Marek Biernacki: „Nie tędy droga” » Z Markiem Biernackim, w latach 80 w Ruchu Młodej Polski, ministrem spraw wewnętrznych i administracj... Gedania - życie pod terrorem » Nie ma opowieści o Polakach w Gdańsku bez Gedanii.Na pamięć miejsca składa się topografia i struktur...
Reklama
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
wtorek, 14 września 2021 12:15
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen, odwiedził siedzibę klubu Energa
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
sobota, 18 września 2021 20:13
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
Trener Tomasz Kaczmarek odniósł pierwsze zwycięstwo jako trener

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
poniedziałek, 06 września 2021 15:13
Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
Pierwsza wystawy „Gdańsk przez pryzmat” odbyła się w grudniu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pstryczek dla prezydenta Adamowicza od radnych Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 22:54

Od odrzucenia z porządku obrad uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy obowiązującej na terenie Miasta Gdańska dla odbiorców usług świadczonych przez Saur Neptun S.A. w Gdańsku w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, rozpoczęła się 28 listopada XLVI sesja Rady Miasta Gdańska. Przeciw przyjęciu do porządku obrad tej uchwały jednomyślnie zagłosowali wszyscy radni. W tym i z Platformy Obywatelskiej, chociaż uchwałę (druk nr 1108) pod głosowanie próbował włączyć prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


O zajęciu takiego negatywnego stanowiska radni PO podjęli decyzję przypuszczalnie tuż przed posiedzeniem Rady, kiedy pod namową szefa klubu radnych PO Macieja Krupy udali się do sąsiedniej sali na poufną naradę.


altWrócili po kwadransie i jak jeden mąż w pierwszym sesyjnym głosowaniu nie zgodzili się na włączenie do porządku obrad wniosku prezydenta Adamowicza w tak istotnej sprawie, jak zatwierdzenie uchwały dotyczącej taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Tym samym dali prezydentowi pstryczka...


Tak więc dyskusji na ten temat nie było, bo jak powiedział nam radny Kazimierz Koralewski (PiS), radni i tak nie mają wpływu na negocjacje, jakie w sprawie cen wody i ścieków co roku z Saur Neptun Gdańsk prowadzi prezydent Adamowicz. - Tego tematu wcześniej nawet w komisjach nie omawiano. Saur Neptun Gdańsk ponoć występował wcześniej z propozycją choćby inflacyjnej podwyżki, a tu raptem propozycja utrzymania dotychczasowych stawek - powiedział Koralewski.


- Po niedawnych doniesieniach prasowych o kontrowersjach wokół procedury ustalania taryf cenowych na wodę i ścieki, prezydent Adamowicz chciał widocznie przysporzyć sobie atutu w zbliżającym się roku wyborów samorządowych. Jednocześnie pod naciskiem opinii publicznej sam bez konsultacji z radnymi, chociaż tego nie musiał robić, zdecydował o kontroli kosztów w spółkach wodociągowych z udziałem Miasta. Dlatego zarówno jego poplecznicy z PO, jak i my jako radni PiS, nie zgodziliśmy się brać odpowiedzialności na siebie tej decyzji, poprzez nie wyrażenie zgody na włączenie tej podrzuconej jak kukułcze jajko uchwały do porządku obrad - powiedział nam radny (PiS) Krzysztof Wiecki (na poniższym zdjęciu pierwszy z lewej).


altNadmieńmy, iż w proponowanej uchwale łączna cena za zbiorowe dostarczanie wody i odbiór ścieków na cały 2014 rok wyniesie tak samo jak w 2013 roku, netto 9,81zł za 1 m3. To oznacza, iż ceny nie ulegną zmianie i będą następujące 4,05 zł za wodę i 5,76 zł za ścieki.


W ramach dalszego przebiegu obrad Danuta Janczarek, sekretarz Miasta powiedziała radnym z mównicy: - Ponieważ w prasie były ostatnio informacje na temat nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, chcę państwa poinformować, że prezydent Paweł Adamowicz powołał komisję, która przeprowadza kontrolę w gdańskim MOSiR. Jej wyniki będą znane w najbliższy poniedziałek lub we wtorek. W skład komisji wchodzą pracownicy magistrackiego Biura Kontroli i z wynikami kontroli zostaniecie państwo powiadomieni.


Od redakcji dodajmy, o czym już pisaliśmy, iż kontrola dotyczy głównie przystani jachtowej Marina Gdańsk, w której przez kilka lat dochodziło do przekrętów finansowych. Wpłynęło też w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zagarniania przez pracowników dochodów należnych Miastu.


W ramach oświadczeń klubowych Maciej Krupa, szefa PO wyraził zadowolenie, że w pilotażowym projekcie budżetu obywatelskiego opiewającego na 9 mln zł, podzielonego na 6 okręgów, mieszkańcy złożyli 421 projektów. - To fantastyczna sprawa dla Gdańska, bo to pokazuje jak wielka jest chęć mieszkańców do tego, by współdecydować o wydatkach miasta. Pani skarbnik, liczymy na to, że w kolejnych latach uda się ten budżet kwotowo zwiększyć, powiedział Krupa, kierując apel do Teresy Blacharskiej, skarbnik Miasta.


Podczas obrad listopadowej sesji przegłosowano uchwały dotyczące m.in. wieloletniej prognozy finansowej gminy Miasta Gdańska na lata 2013-2040, korekty w budżecie, ws. planów zagospodarowania przestrzennego terenów pod Muzeum II Wojny Światowej, Piecki-Migowo rejonu ulicy Królewskie Wzgórze oraz Osowej rejonu ulicy Kielnieńskiej. Uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu „Nad Jeziorem Jasień". Dotyczy on obszaru o powierzchni 20,5 ha, ograniczonego od północy ulicą Kartuską, od zachodu Węzłem Karczemki i od południa Potokiem Jasień oraz jeziorem Jasień.


Radni wyrazili zgody na wybór biegłych rewidentów do sprawdzenia sprawozdań finansowych 11 miejskich instytucji, takich jak np. Teatr Miniatura, Europejskie Centrum Solidarności czy Gdański Teatr Szekspirowski.


W 2014 roku wzrosną stawki podatku od środków transportowych. Ich średni wzrost wynosi 2,47 proc., nominalnie od 6 zł do 96 zł. Szacuje się, że dochody miasta Gdańska na rok 2014 z tytułu podatku od środków transportowych, przy zastosowaniu proponowanych w uchwale stawek, wyniosą 13,6 mln zł, i w takiej wysokości zostały ujęte w projekcie budżetu na rok 2014.


Zmieni się także opłata targowa. Proponowane w uchwale stawki zostały zróżnicowane w zależności od formy oraz miejsca dokonywanej sprzedaży i wzrastają od 1,56 proc. do 4,35 proc. w stosunku do stawek roku 2013. Jedynie zmalały stawki dla uczestników Jarmarku Św. Dominika z kwoty 4,90 zł do 4,00 zł, natomiast dla uczestników Jarmarku Bożonarodzeniowego z kwoty 4,90 zł do 1,00 zł. Tymi nowymi, niższymi stawkami, prezydent Paweł Adamowicz zamierza zachęcić handlowców do udziału w tych dwóch wielkich miejskich imprezach, stwierdziła Teresa Blacharska, skarbnik Miasta Gdańska.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież