Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere... "Jesień w ogrodzie" po raz 10. » Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk w dniach 11-12 września zorganizował jubileuszową 10. edycja kiermasz... Kacper Płażyński: Drogi „rozchodniaczek” z Francuzami w SNG » Z posłem PiS Kacprem Płażyńskim, gdańskim radnym 2018-19, kandydatem na prezydenta Miasta Gdańska w ... 99. rocznica powstania KS Gedania » 15 września przypada rocznica powstania KS Gedania. Obchody 99. rocznicy rozpoczęły się mszą świętą ... Historia musi odczytywać znaki czasu » 13 września 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki poinformował o utworzeniu w... Uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 rok... » Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pam... Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów » Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od francuskiej spółki i przejąć pełną ko... W tygodniku „Sieci”: Dlaczego TVN nadaje jak Łukaszenka? » W najnowszym numerze „Sieci”: Dlaczego białoruskie media i TVN zadziwiająco współbrzmią w pokazywany... Marek Biernacki: „Nie tędy droga” » Z Markiem Biernackim, w latach 80 w Ruchu Młodej Polski, ministrem spraw wewnętrznych i administracj... Gedania - życie pod terrorem » Nie ma opowieści o Polakach w Gdańsku bez Gedanii.Na pamięć miejsca składa się topografia i struktur...
Reklama
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
wtorek, 14 września 2021 12:15
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen, odwiedził siedzibę klubu Energa
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
sobota, 18 września 2021 20:13
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
Trener Tomasz Kaczmarek odniósł pierwsze zwycięstwo jako trener

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
poniedziałek, 06 września 2021 15:13
Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
Pierwsza wystawy „Gdańsk przez pryzmat” odbyła się w grudniu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Damroka wydrążyła nitkę pod Martwą Wisłą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 grudnia 2013 11:37

Damroka wywierciła 1072 metry pierwszej nitki tunelu drogowego i dotarła na drugą stronę Martwej Wisły, tuż obok stadionu PGE Arena. Wydobyto z tunelu 250 tys. m3 gruntu. Na oczach wielu zgromadzonych gości, w sobotę 30 listopada, dźwigiem zdjęto i podniesiono do góry metalową, ważącą 52 tony osłonę maszyny. Teraz zostanie ona przetransportowana z powrotem na drugą stronę rzeki.


Drążenie drugiej nitki ma się rozpocząć w lutym 2014. Tym razem  powinno ono trwać krócej, bo do 4 miesięcy, tj. o ponad 2 miesiące krócej. W tym czasie, w już gotowej pierwszej nitce tunelu, będzie powstawać estakada drogowa.


altDamroka to ogromnych rozmiarów urządzenie TBM, dwukrotnie większe niż stosowane przy metrze w Warszawie, przystosowane do wiercenia mocno nawodnionych gruntów, o średnicy tarczy 12,6 metrów To jedno z największych tego typu urządzeń na świecie, waży 2,2 tys. ton i ma 91 metrów długości. Pod Martwą Wisłą w Gdańsku wywierci dwa tunele i w każdym z nich znajdą się po dwa kilometrowej długości pasy ruchu. W najgłębszym miejscu będą one przebiegać ok. 35 metrów pod lustrem wody.


Dodatkowo, dla celów bezpieczeństwa, powstanie siedem minituneli, stanowiących drogi ewakuacyjne.


altGigantyczna maszyna TBM powstała na nasze zamówienie w Niemczech. Budowano ją przez 9 miesięcy, po czym w częściach przetransportowano do Gdańska drogą lądową i wodną.  


Koszt budowy gigantycznego „kreta" to 80 mln zł. Natomiast koszt całej tunelowej inwestycji, to 885 mln zł. Tunel pod Martwą Wisłą jest jedną z największych i najbardziej spektakularnych inwestycji drogowych Gdańska w ostatnich latach. Zgodnie z założeniami, ma być zbudowany do końca 2014 roku.


Jest to jedna z części tzw. Trasy Słowackiego, która będzie szybkim połączeniem z portem morskim i lotniczym. Z obwodnicy południowej Gdańska, dzięki tunelowi, będzie można dojechać do piłkarskiego stadionu PGE Arena, Nowego Portu i dalej do lotniska, omijając korki w centrum miasta.


altJako gospodarz głos pierwszy zabrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz: - Kilka miesięcy temu z drugiej strony Wisły matka chrzestna pani Elżbieta Bieńkowska dała Damroce hasło do wiercenia. Ma ona dobrą rękę, bo dzisiaj się tutaj spotykamy i jej - już jako pani wicepremier - serdecznie dziękuję za wsparcie ze strony ministerstwa, którym obecnie kieruje. Podziękowania kieruje również pod adresem ministra Sławomira Nowaka.  Wielkie podziękowania dla wszystkich pracowników hiszpańskiego OHL-u i firm wspierających. Współpraca przy realizacji tej inwestycji jest na bardzo wysokim poziomie. Piłkarskie Euro 2012 już się zakończyło, ale Gdańsk nadal jest w budowie i przebudowie. Nadal utrzymujemy wysokie tempo inwestycji w mieście. W przyszłym roku, co trzecia złotówka będzie przeznaczona na inwestycje. Tylko Lublin obecnie wysunął się na czołówkę prześcigając nas w tych inwestycyjnych wydatkach. Proszę państwa, my szybko do dobrego się przyzwyczajamy. Kiedy 7 lat temu snuliśmy plany rozwoju Gdańska nie wierzyliśmy, że uda nam się znaleźć na wszystkie etapy pieniądze. I wreszcie udaje nam się połączyć ze sobą oba porty lotniczy i morski. Teraz czekamy do przyszłego roku, aby ponownie się spotkać przy otwarciu drugiego odcinka drogi pod Martwą Wisłą. Jesteśmy pod dobrą gwiazdą, aby tak było w dalszym ciągu.


altRyszard Trykosko, prezesem Gdańskich Inwestycji Komunalnych sp. z o.o.: – Prezydent Adamowicz mówi, że mamy Andrzejki i lejemy teraz wosk aby powróżyć. My jesteśmy w takiej sytuacji, że nie możemy wróżyć, ale musimy twardo stać na nogach opierając się na nauce. I dlatego z tego miejsca chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają nas przy tym dziele.


alt- Wielu naukowcom z naszych uczelni, na czele z profesorem Bolesławem Mazurkiewiczem, wybitnym specjalistą budownictwa wodnego z Politechniki Gdańskiej (na powyższym zdjęciu). To że się tutaj spotykamy, to duża też zasługa hiszpańskiej firmy OHL, która steruje tą ogromną niemiecką maszyną. Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się na końcowym elemencie, kiedy będziemy kończyć drugą nitkę tego tunelu.


altPrzedstawiciele strony hiszpańskiej wyrazili ogromne zadowolenie z faktu, że hiszpańska firma OHL partycypuje w realizacji tej ogromnej inwestycji. Odchylenie od osi wiercenia wyniosło jedynie 14 mm, a więc tyle ile było przewidziane w planie. Jest to wynikiem dobrej współpracy pomiędzy inżynierami polskimi i hiszpańskimi. Ta inwestycja, to też dowód na ogromne możliwości współpracy między Hiszpanią i Polską. Hiszpania jest w świecie liderem takich inwestycji. Już od kilkunastu lat hiszpańskie firmy są w Polsce.


altPo przemówieniach i podniesieniu stalowej osłony „kreta”, na Damroce wywieszono polskie i hiszpańskie flagi narodowe. Na ich tle robiono sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.


altWła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież