ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Damroka wydrążyła nitkę pod Martwą Wisłą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 grudnia 2013 11:37

Damroka wywierciła 1072 metry pierwszej nitki tunelu drogowego i dotarła na drugą stronę Martwej Wisły, tuż obok stadionu PGE Arena. Wydobyto z tunelu 250 tys. m3 gruntu. Na oczach wielu zgromadzonych gości, w sobotę 30 listopada, dźwigiem zdjęto i podniesiono do góry metalową, ważącą 52 tony osłonę maszyny. Teraz zostanie ona przetransportowana z powrotem na drugą stronę rzeki.


Drążenie drugiej nitki ma się rozpocząć w lutym 2014. Tym razem  powinno ono trwać krócej, bo do 4 miesięcy, tj. o ponad 2 miesiące krócej. W tym czasie, w już gotowej pierwszej nitce tunelu, będzie powstawać estakada drogowa.


altDamroka to ogromnych rozmiarów urządzenie TBM, dwukrotnie większe niż stosowane przy metrze w Warszawie, przystosowane do wiercenia mocno nawodnionych gruntów, o średnicy tarczy 12,6 metrów To jedno z największych tego typu urządzeń na świecie, waży 2,2 tys. ton i ma 91 metrów długości. Pod Martwą Wisłą w Gdańsku wywierci dwa tunele i w każdym z nich znajdą się po dwa kilometrowej długości pasy ruchu. W najgłębszym miejscu będą one przebiegać ok. 35 metrów pod lustrem wody.


Dodatkowo, dla celów bezpieczeństwa, powstanie siedem minituneli, stanowiących drogi ewakuacyjne.


altGigantyczna maszyna TBM powstała na nasze zamówienie w Niemczech. Budowano ją przez 9 miesięcy, po czym w częściach przetransportowano do Gdańska drogą lądową i wodną.  


Koszt budowy gigantycznego „kreta" to 80 mln zł. Natomiast koszt całej tunelowej inwestycji, to 885 mln zł. Tunel pod Martwą Wisłą jest jedną z największych i najbardziej spektakularnych inwestycji drogowych Gdańska w ostatnich latach. Zgodnie z założeniami, ma być zbudowany do końca 2014 roku.


Jest to jedna z części tzw. Trasy Słowackiego, która będzie szybkim połączeniem z portem morskim i lotniczym. Z obwodnicy południowej Gdańska, dzięki tunelowi, będzie można dojechać do piłkarskiego stadionu PGE Arena, Nowego Portu i dalej do lotniska, omijając korki w centrum miasta.


altJako gospodarz głos pierwszy zabrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz: - Kilka miesięcy temu z drugiej strony Wisły matka chrzestna pani Elżbieta Bieńkowska dała Damroce hasło do wiercenia. Ma ona dobrą rękę, bo dzisiaj się tutaj spotykamy i jej - już jako pani wicepremier - serdecznie dziękuję za wsparcie ze strony ministerstwa, którym obecnie kieruje. Podziękowania kieruje również pod adresem ministra Sławomira Nowaka.  Wielkie podziękowania dla wszystkich pracowników hiszpańskiego OHL-u i firm wspierających. Współpraca przy realizacji tej inwestycji jest na bardzo wysokim poziomie. Piłkarskie Euro 2012 już się zakończyło, ale Gdańsk nadal jest w budowie i przebudowie. Nadal utrzymujemy wysokie tempo inwestycji w mieście. W przyszłym roku, co trzecia złotówka będzie przeznaczona na inwestycje. Tylko Lublin obecnie wysunął się na czołówkę prześcigając nas w tych inwestycyjnych wydatkach. Proszę państwa, my szybko do dobrego się przyzwyczajamy. Kiedy 7 lat temu snuliśmy plany rozwoju Gdańska nie wierzyliśmy, że uda nam się znaleźć na wszystkie etapy pieniądze. I wreszcie udaje nam się połączyć ze sobą oba porty lotniczy i morski. Teraz czekamy do przyszłego roku, aby ponownie się spotkać przy otwarciu drugiego odcinka drogi pod Martwą Wisłą. Jesteśmy pod dobrą gwiazdą, aby tak było w dalszym ciągu.


altRyszard Trykosko, prezesem Gdańskich Inwestycji Komunalnych sp. z o.o.: – Prezydent Adamowicz mówi, że mamy Andrzejki i lejemy teraz wosk aby powróżyć. My jesteśmy w takiej sytuacji, że nie możemy wróżyć, ale musimy twardo stać na nogach opierając się na nauce. I dlatego z tego miejsca chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają nas przy tym dziele.


alt- Wielu naukowcom z naszych uczelni, na czele z profesorem Bolesławem Mazurkiewiczem, wybitnym specjalistą budownictwa wodnego z Politechniki Gdańskiej (na powyższym zdjęciu). To że się tutaj spotykamy, to duża też zasługa hiszpańskiej firmy OHL, która steruje tą ogromną niemiecką maszyną. Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się na końcowym elemencie, kiedy będziemy kończyć drugą nitkę tego tunelu.


altPrzedstawiciele strony hiszpańskiej wyrazili ogromne zadowolenie z faktu, że hiszpańska firma OHL partycypuje w realizacji tej ogromnej inwestycji. Odchylenie od osi wiercenia wyniosło jedynie 14 mm, a więc tyle ile było przewidziane w planie. Jest to wynikiem dobrej współpracy pomiędzy inżynierami polskimi i hiszpańskimi. Ta inwestycja, to też dowód na ogromne możliwości współpracy między Hiszpanią i Polską. Hiszpania jest w świecie liderem takich inwestycji. Już od kilkunastu lat hiszpańskie firmy są w Polsce.


altPo przemówieniach i podniesieniu stalowej osłony „kreta”, na Damroce wywieszono polskie i hiszpańskie flagi narodowe. Na ich tle robiono sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.


altWła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież