Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Z działaczką społeczną i samorządową, na studiach na Uniwersytecie Łódzkim w NZS, do 2010 r. w PiS, ... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ... Radni na Przymorzu podzieleni w sprawie projektów rozbudowy linii tram... » Projekt "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Zdunek Wybrzeże - Aforti Start LIVE 52:37 91:87
niedziela, 18 lipca 2021 11:33
Zdunek Wybrzeże - Aforti Start LIVE 52:37 91:87
O godz. 16.30 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Lechia zaprezentowała się kibicom i wygrała ostatni sparing
sobota, 17 lipca 2021 11:55
Lechia zaprezentowała się kibicom i wygrała ostatni sparing
Lechia w piątek zaprezentowała się kibicom, a w ostatnim sparingu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk „wyrzuci” mniej pieniędzy na odśnieżanie

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 29 listopada 2013 17:13

Miasto Gdańsk w ciągu 10 lat przeznaczyło na odśnieżanie 120 mln zł. - Utrzymanie dróg zimą jest  dosłownie wyrzucaniem pieniędzy w błoto - oznajmił prezydent Paweł Adamowicz. Zgodnie z tą maksymą w roku 2014 planowane jest zmniejszenie wydatków aż o 8 mln zł.


Ważnym aspektem w ustalaniu wysokości środków przeznaczonych na utrzymanie dróg są przewidywane opady. Zdarza się, że zaledwie 60% ze 120 dni wymaga interwencji jednostek przydzielonych do odśnieżania dróg. W takim wypadku pomniejszony budżet w zupełności wystarczy.
- Zakładamy, że przyszłoroczna zima będzie łagodna - oznajmił Bogdan Matuszak, kierownik Działu Oczyszczania ZDiZ.


alt


Czyżby znowu zima miała zaskoczyć drogowców?
Warto spojrzeć na kwestie odśnieżania dróg z punktu widzenia jednostek dbających o bezpieczeństwo. Gołoledź na drogach powoduje utrudnienia w ruchu i może być przyczyną tragedii wynikającej z niezachowania należytej ostrożności oraz nieudzielenia pomocy na czas.
- Jeżeli droga jest nieodśnieżona trzeba jechać wolniej, aby samemu nie wpaść w poślizg. Dodatkowo tworzą się ogromne korki co powoduje wydłużenie czasu dojazdu do miejsca zdarzenia - stwierdził Tadeusz Konkol z Państwowej Straży Pożarnej. - Utrzymanie dróg zimą jest istotne dla funkcjonowania społeczeństwa - dodał.


Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc stwierdzenie o cięciach budżetu w sferach najmniej dotkliwych społecznie może budzić kontrowersje.
- Kierowcy w czasie niesprzyjających warunków są ostrożniejsi, jednak zaniechanie w odśnieżaniu może prowadzić do zwiększenia ilości kolizji i wypadków drogowych -  poinformowała asp. sztab. Marzena Szwed-Sobańska, rzecznik KPP w Pruszczu Gdańskim.


Zarząd Dróg i Zieleni odpowiada za 1306 dróg publicznych o łącznej długości blisko 900 km, a na usuwanie skutków zimy przeznaczył 11,8 mln zł.
Zgodnie z zapewnieniami standard odśnieżania zostanie jednak utrzymany.
- Jeżeli zima przyniesie więcej opadów to na pewno znajdą się dodatkowe pieniądze - dodał Bogdan Matuszak.


alt


Krzysztof Wojtkiewicz, główny specjalista ds. eksploatacji w ZTM Gdańsk również zakłada, że układy drogowe będą przejezdne. - To po stronie Zarządu jest troska o układ drogowy - powiedział Krzysztof Wojtkiewicz. - W razie nieprzejezdności wystawiamy fakturę na tak zwane „kilometry przestojowe”, czyli koszty stałe za przygotowany pojazd i kierowcę.


Sprawa na drogach osiedlowych pozostaje zagadką. Niestety nie udało się uzyskać informacji jak kwestia odśnieżania wpłynie na mieszkańców. - Nie ma osoby, która mogłaby udzielić takiej informacji - oznajmił pracownik LWSM Zaspa.


Około 150 jednostek będzie pracować na gdańskich ulicach. Wśród nich znajdą się solarki, piaskarki oraz pługoposypywarki obsługujące rejony zgodne z podpisaną umową. Większa uwaga skierowana będzie na główne ciągi komunikacyjne, aby umożliwić kierowcom swobodne przemieszczanie się, pomimo trudnych warunków pogodowych.


alt


Na drogi gminne wyjedzie w przybliżeniu 8 maszyn, w tym pługi i ciągniki.


Firmy zobowiązanie do utrzymanie odpowiedniego stanu dróg to:
PRSP Gdańsk
Zakład Sprzątanie Placów i Ulic
Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Usługowe ZIELEŃ
Przedsiębiorstwo Clean-Bud
Kom-Bis Sp. z. o. o.


Żaneta Stasiowska
AK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież