Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ... W tygodniku „Sieci”: Choroba jak wyrok » W najnowszym numerze „Sieci” europoseł Witold Waszczykowski mówi o swojej walce o życie. Jakaś siła ... Krzysztof Piekarski: Dziś nawet liberałowie mówią: wolny rynek i „500+... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityk... W strefie władzy - (PO)morskie relacje » Mają do dyspozycji kilkadziesiąt spółek: prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, w... Oddano hołd pomordowanym Obrońcom Poczty Polskiej » We wtorek, 5 października, przypadła 82. rocznica mordu na 38 Obrońcach Poczty Polskiej. Pamięć pomo...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
poniedziałek, 04 października 2021 09:58
Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
W ostatnim czasie prywatne zbiory gdańskiego malarstwa wzbogaciły

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk „wyrzuci” mniej pieniędzy na odśnieżanie

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 29 listopada 2013 17:13

Miasto Gdańsk w ciągu 10 lat przeznaczyło na odśnieżanie 120 mln zł. - Utrzymanie dróg zimą jest  dosłownie wyrzucaniem pieniędzy w błoto - oznajmił prezydent Paweł Adamowicz. Zgodnie z tą maksymą w roku 2014 planowane jest zmniejszenie wydatków aż o 8 mln zł.


Ważnym aspektem w ustalaniu wysokości środków przeznaczonych na utrzymanie dróg są przewidywane opady. Zdarza się, że zaledwie 60% ze 120 dni wymaga interwencji jednostek przydzielonych do odśnieżania dróg. W takim wypadku pomniejszony budżet w zupełności wystarczy.
- Zakładamy, że przyszłoroczna zima będzie łagodna - oznajmił Bogdan Matuszak, kierownik Działu Oczyszczania ZDiZ.


alt


Czyżby znowu zima miała zaskoczyć drogowców?
Warto spojrzeć na kwestie odśnieżania dróg z punktu widzenia jednostek dbających o bezpieczeństwo. Gołoledź na drogach powoduje utrudnienia w ruchu i może być przyczyną tragedii wynikającej z niezachowania należytej ostrożności oraz nieudzielenia pomocy na czas.
- Jeżeli droga jest nieodśnieżona trzeba jechać wolniej, aby samemu nie wpaść w poślizg. Dodatkowo tworzą się ogromne korki co powoduje wydłużenie czasu dojazdu do miejsca zdarzenia - stwierdził Tadeusz Konkol z Państwowej Straży Pożarnej. - Utrzymanie dróg zimą jest istotne dla funkcjonowania społeczeństwa - dodał.


Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc stwierdzenie o cięciach budżetu w sferach najmniej dotkliwych społecznie może budzić kontrowersje.
- Kierowcy w czasie niesprzyjających warunków są ostrożniejsi, jednak zaniechanie w odśnieżaniu może prowadzić do zwiększenia ilości kolizji i wypadków drogowych -  poinformowała asp. sztab. Marzena Szwed-Sobańska, rzecznik KPP w Pruszczu Gdańskim.


Zarząd Dróg i Zieleni odpowiada za 1306 dróg publicznych o łącznej długości blisko 900 km, a na usuwanie skutków zimy przeznaczył 11,8 mln zł.
Zgodnie z zapewnieniami standard odśnieżania zostanie jednak utrzymany.
- Jeżeli zima przyniesie więcej opadów to na pewno znajdą się dodatkowe pieniądze - dodał Bogdan Matuszak.


alt


Krzysztof Wojtkiewicz, główny specjalista ds. eksploatacji w ZTM Gdańsk również zakłada, że układy drogowe będą przejezdne. - To po stronie Zarządu jest troska o układ drogowy - powiedział Krzysztof Wojtkiewicz. - W razie nieprzejezdności wystawiamy fakturę na tak zwane „kilometry przestojowe”, czyli koszty stałe za przygotowany pojazd i kierowcę.


Sprawa na drogach osiedlowych pozostaje zagadką. Niestety nie udało się uzyskać informacji jak kwestia odśnieżania wpłynie na mieszkańców. - Nie ma osoby, która mogłaby udzielić takiej informacji - oznajmił pracownik LWSM Zaspa.


Około 150 jednostek będzie pracować na gdańskich ulicach. Wśród nich znajdą się solarki, piaskarki oraz pługoposypywarki obsługujące rejony zgodne z podpisaną umową. Większa uwaga skierowana będzie na główne ciągi komunikacyjne, aby umożliwić kierowcom swobodne przemieszczanie się, pomimo trudnych warunków pogodowych.


alt


Na drogi gminne wyjedzie w przybliżeniu 8 maszyn, w tym pługi i ciągniki.


Firmy zobowiązanie do utrzymanie odpowiedniego stanu dróg to:
PRSP Gdańsk
Zakład Sprzątanie Placów i Ulic
Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Usługowe ZIELEŃ
Przedsiębiorstwo Clean-Bud
Kom-Bis Sp. z. o. o.


Żaneta Stasiowska
AK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież