Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przebudowa ulic Długiej i Długiego Targu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 23 marca 2016 10:21

Długa i Długi Targ będą przebudowane. Prace budowlane ruszą prawdopodobnie w 2018 roku i potrwają do 2019 roku. Wymieniona zostanie nawierzchnia, infrastruktura podziemna oraz naziemna, tzw. „mała architektura”. Wprowadzone zostaną także elementy zieleni.



Podjęto decyzję o przebudowie ulic Długiej oraz Długiego Targu. Z tego powodu we wtorek  22 marca w Dworze Artusa odbyło się spotkanie władz miasta, ekspertów i mieszkańców, na którym przedstawiono schematyczny zarys działań, które podjęte zostaną w związku z przebudową najbardziej znanych ulic w Gdańsku. Warto zaznaczyć, że ostatni remont ulicy Długiej miał miejsce 45 lat temu.


alt



Planowana jest m.in. wymiana zniszczonej nawierzchni i podziemnej infrastruktury technicznej (np. kabli i rur). Najstarsze rury, które znajdują się pod nawierzchnią ulicy Długiej pochodzą z 1874 roku. Ponadto w planach jest wymiana infrastruktury użytkowej (ławki, kosze), technicznej naziemnej (np. studzienek kanalizacyjnych), usunięcie spadków nawierzchni oraz wprowadzenie elementów zieleni. W ramach działań przedinwestycyjnych zaplanowano konsultacje z ekspertami, mieszkańcami oraz użytkownikami ulic Długiej i Długi Targ. Powołana została Rada Programowa, która będzie realizować projekt pod nazwą "Przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu". W skład Rady Programowej, którą oficjalnie powołał prezydent Adamowicz podczas wtorkowego spotkania, wchodzą: Małgorzata Kolesińska – p.o. kierownika Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej w ZDiZ, prof. nadzw. PG dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. ASP dr hab. Jacek Dominiczak, dr inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska, dr Ewa Barylewska-Szymańska – dyrektora ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Dariusz Chmielewski – wojewódzki konserwator zabytków, dr Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Andrzej Duch – dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Gdańsku, Ludwik Brzuskiewicz - konserwator dzieł sztuki, Jacek Droszcz – architekt, Remigiusz Kitliński - pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej, Jacek Kriegseisen - historyk sztuki, muzeolog, Łukasz Pancewicz - architekt-urbanista, Grzegorz Sulikowski – architekt, Bartosz Zimny – architekt.


alt



– Dzisiaj rozpoczynamy konsultacje społeczne, czyli poprzez różne spotkania będziemy przedstawiali i przypominali sobie historię tego miejsca, różne uwarunkowania, różne ograniczenia wynikające z nawarstwienia się historycznego w tym miejscu, bowiem wszyscy chyba czujemy, że jesteśmy pielgrzymami. Mamy przekazane to w depozyt, nie na własność, ale w depozyt. W związku z tym jak wzięliśmy coś w depozyt od poprzednich pokoleń gdańszczanek i gdańszczan to musimy to przekazać naszym następnym pokoleniom nie w pogorszonym stanie, tylko w piękniejszym, lepszym stanie – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.


W ramach konsultacji społecznych zaplanowano warsztaty dla interesariuszy (czyli bezpośrednich użytkowników ulic Długiej i Długi Targ np. restauratorów, przewodników, wspólnot mieszkaniowych), ale także dla mieszkańców Gdańska. Pierwsze warsztaty dla mieszkańców odbędą się 7 kwietnia o godz. 17:00 w budynku Technikum Łączności. Ponadto można wypełnić ankietę (w internecie lub w wersji papierowej) dotyczącą „Drogi Królewskiej”.


alt



– Wszyscy gdańszczanie są użytkownikami „Drogi Królewskiej” – Długiego Targu i Długiej. W związku z tym zapraszamy wszystkich pozostałych gdańszczan z innych ulic Starego Miasta, czy innych dzielnic do tej dyskusji, do tej debaty – powiedział prezydent Adamowicz.


W tworzenie projektu przebudowy włączą się także studenci Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych, którzy pod nadzorem wykładowców przygotują koncepcje przebudowy tego obszaru.


Podsumowaniem konsultacji w sprawie przebudowy ulic Długiej i Długiego Targu ma być seminarium Rady Programowej i ekspertów, które planowane jest na czerwiec 2016 roku. Wówczas, w oparciu o wyniki konsultacji, prawdopodobnie powstaną ogólne wytyczne przebudowy i ruszy przetarg. Koncepcja przebudowy ma powstać na początku 2017 roku, zaś dokumentacja projektu pod koniec 2017 roku. Prace budowlane ruszą prawdopodobnie w 2018 roku, natomiast planowany czas ich zakończenia to rok 2019.


alt



Aby zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na problem zniszczonych ulic Długiej i Długiego Targu, stworzono specjalną instalację – żółte kręgi na nawierzchni, ławce, koszu na śmieci. Ma ona na celu przekazanie, że w tych miejscach istotne jest nie tylko piękno zabytkowej architektury, ale także infrastruktura techniczna, z której korzystają wszyscy. W miejscu żółtych kręgów pojawiły się informacje o projekcie przebudowy oraz wystawa zdjęć i rycin.


We wtorkowym spotkaniu w Dworze Artusa wzięli udział także radni miasta Gdańska m.in. Bogdan Oleszek i Grzegorz Strzelczyk oraz zastępca prezydenta Piotr Grzelak.


Prezydent Adamowicz poprosił zebranych o minutę ciszy, by uczcić w ten sposób pamięć ofiar ataku terrorystycznego w Brukseli.

Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież