Długa i Długi Targ będą przebudowane. Prace budowlane ruszą prawdopodobnie w 2018 roku i potrwają do 2019 roku. Wymieniona zostanie nawierzchnia, infrastruktura podziemna oraz naziemna, tzw. „mała architektura”. Wprowadzone zostaną także elementy zieleni.
Podjęto decyzję o przebudowie ulic Długiej oraz Długiego Targu. Z tego powodu we wtorek 22 marca w Dworze Artusa odbyło się spotkanie władz miasta, ekspertów i mieszkańców, na którym przedstawiono schematyczny zarys działań, które podjęte zostaną w związku z przebudową najbardziej znanych ulic w Gdańsku. Warto zaznaczyć, że ostatni remont ulicy Długiej miał miejsce 45 lat temu.
Planowana jest m.in. wymiana zniszczonej nawierzchni i podziemnej infrastruktury technicznej (np. kabli i rur). Najstarsze rury, które znajdują się pod nawierzchnią ulicy Długiej pochodzą z 1874 roku. Ponadto w planach jest wymiana infrastruktury użytkowej (ławki, kosze), technicznej naziemnej (np. studzienek kanalizacyjnych), usunięcie spadków nawierzchni oraz wprowadzenie elementów zieleni. W ramach działań przedinwestycyjnych zaplanowano konsultacje z ekspertami, mieszkańcami oraz użytkownikami ulic Długiej i Długi Targ. Powołana została Rada Programowa, która będzie realizować projekt pod nazwą "Przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu". W skład Rady Programowej, którą oficjalnie powołał prezydent Adamowicz podczas wtorkowego spotkania, wchodzą: Małgorzata Kolesińska – p.o. kierownika Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej w ZDiZ, prof. nadzw. PG dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. ASP dr hab. Jacek Dominiczak, dr inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska, dr Ewa Barylewska-Szymańska – dyrektora ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Dariusz Chmielewski – wojewódzki konserwator zabytków, dr Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Andrzej Duch – dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Gdańsku, Ludwik Brzuskiewicz - konserwator dzieł sztuki, Jacek Droszcz – architekt, Remigiusz Kitliński - pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej, Jacek Kriegseisen - historyk sztuki, muzeolog, Łukasz Pancewicz - architekt-urbanista, Grzegorz Sulikowski – architekt, Bartosz Zimny – architekt.
– Dzisiaj rozpoczynamy konsultacje społeczne, czyli poprzez różne spotkania będziemy przedstawiali i przypominali sobie historię tego miejsca, różne uwarunkowania, różne ograniczenia wynikające z nawarstwienia się historycznego w tym miejscu, bowiem wszyscy chyba czujemy, że jesteśmy pielgrzymami. Mamy przekazane to w depozyt, nie na własność, ale w depozyt. W związku z tym jak wzięliśmy coś w depozyt od poprzednich pokoleń gdańszczanek i gdańszczan to musimy to przekazać naszym następnym pokoleniom nie w pogorszonym stanie, tylko w piękniejszym, lepszym stanie – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
W ramach konsultacji społecznych zaplanowano warsztaty dla interesariuszy (czyli bezpośrednich użytkowników ulic Długiej i Długi Targ np. restauratorów, przewodników, wspólnot mieszkaniowych), ale także dla mieszkańców Gdańska. Pierwsze warsztaty dla mieszkańców odbędą się 7 kwietnia o godz. 17:00 w budynku Technikum Łączności. Ponadto można wypełnić ankietę (w internecie lub w wersji papierowej) dotyczącą „Drogi Królewskiej”.
– Wszyscy gdańszczanie są użytkownikami „Drogi Królewskiej” – Długiego Targu i Długiej. W związku z tym zapraszamy wszystkich pozostałych gdańszczan z innych ulic Starego Miasta, czy innych dzielnic do tej dyskusji, do tej debaty – powiedział prezydent Adamowicz.
W tworzenie projektu przebudowy włączą się także studenci Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych, którzy pod nadzorem wykładowców przygotują koncepcje przebudowy tego obszaru.
Podsumowaniem konsultacji w sprawie przebudowy ulic Długiej i Długiego Targu ma być seminarium Rady Programowej i ekspertów, które planowane jest na czerwiec 2016 roku. Wówczas, w oparciu o wyniki konsultacji, prawdopodobnie powstaną ogólne wytyczne przebudowy i ruszy przetarg. Koncepcja przebudowy ma powstać na początku 2017 roku, zaś dokumentacja projektu pod koniec 2017 roku. Prace budowlane ruszą prawdopodobnie w 2018 roku, natomiast planowany czas ich zakończenia to rok 2019.
Aby zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na problem zniszczonych ulic Długiej i Długiego Targu, stworzono specjalną instalację – żółte kręgi na nawierzchni, ławce, koszu na śmieci. Ma ona na celu przekazanie, że w tych miejscach istotne jest nie tylko piękno zabytkowej architektury, ale także infrastruktura techniczna, z której korzystają wszyscy. W miejscu żółtych kręgów pojawiły się informacje o projekcie przebudowy oraz wystawa zdjęć i rycin.
We wtorkowym spotkaniu w Dworze Artusa wzięli udział także radni miasta Gdańska m.in. Bogdan Oleszek i Grzegorz Strzelczyk oraz zastępca prezydenta Piotr Grzelak.
Prezydent Adamowicz poprosił zebranych o minutę ciszy, by uczcić w ten sposób pamięć ofiar ataku terrorystycznego w Brukseli.
Karolina Rabiej
- 24/03/2016 19:26 - Audiodeskrypcja czyli przybliżyć sztukę wizualną niewidomym
- 24/03/2016 15:31 - Liberadzki nowym prezesem Radia Gdańsk
- 24/03/2016 12:02 - Crist zakończył testy "Ośmiornicy" budującej morskie autostrady
- 24/03/2016 07:19 - „Miasto niepokorne” – debata
- 23/03/2016 21:54 - Fułek: Spytaj prezydenta (Karnowskiego), on ci prawdę powie...
- 22/03/2016 10:17 - Wojciech Lamentowicz: Wstają z kolan, by paść na twarz
- 21/03/2016 19:35 - Maturzysto, wybierz kierunek studiów! Targi Akademia 2016 na UG
- 21/03/2016 13:41 - Proces Amber Gold: Alarm bombowy opóźnił rozpoczęcie rozprawy
- 20/03/2016 15:22 - Soroptymistki z Gdańska – silne kobiety wykorzystują swoje zalety
- 20/03/2016 15:13 - Ana Blandiana laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”