W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Długa kolejka do zdrowych oczu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 listopada 2017 18:13

W naszym kraju nawet 800 tys. Polaków jest dotkniętych zaćmą. Na to schorzenie narażone są szczególnie osoby w podeszłym wieku. Nieleczona katarakta może doprowadzić do niemal całkowitej utraty wzroku, a jedynym ratunkiem jest leczenie operacyjne. Sprawdziliśmy ile trzeba czekać na zabieg w gdańskich szpitalach.Pogorszenie widzenia, utrata ostrości wzroku, trudności przy czytaniu czy prowadzeniu samochodu. To pierwsze objawy, z jakimi przychodzą do okulisty osoby cierpiące na zaćmę. Choroba dotyka zwłaszcza osób w podeszłym wieku, nie oznacza to jednak, iż nie występuje u osób młodych. Czy jednak możemy ustrzec się tej choroby?
- Głównym czynnikiem ryzyka zaćmy jest wiek. Schorzenie to występuje o większości osób po 70 roku życia, tylko z różnym poziomem zaawansowania. Natomiast są choroby, które powodują wcześniejszy rozwój zaćmy np. cukrzyca czy stany zapalne. Zdrowy tryb życia oczywiście może opóźnić postęp zaćmy, jednak generalnie nie ma możliwości, aby się zupełnie uchronić od tego schorzenia. Występowanie zaćmy jest związane ze starzeniem się organizmu – informuje dr n. med. Maciej Gawęcki, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki Wojewody Pomorskiego.


Dzięki leczeniu operacyjnemu zaćma jest chorobą w pełni uleczalną. Problemem jest jednak długi czas oczekiwania na zabieg. Dlatego lekarze często zapisują na leczenie już w początkowym stadium zmian - pacjenta czeka bowiem i tak kilkuletnia kolejka. Zgodnie z informacją Narodowego Funduszu Zdrowia najwcześniej na refundowany zabieg operacyjny dostaniemy się w Nadmorskim Centrum Medycznym na ul. Otomińskiej, tam dostępne terminy rozpoczynają się od połowy 2018 roku. W innych placówkach jest jednak dużo gorzej. W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej oraz NZOZ Centrum Zdrowia Swissmed pierwsze wolne zabiegi datuje się na jesień 2019 roku, a w przypadku popularnego „Marwoja” na operację czeka obecnie przeszło 4 tys. osób. Jak sytuacja wygląda w największych gdańskich placówkach medycznych? Szpital im. Mikołaja Kopernika oferuje wolne terminy w 2021 roku, a niechlubny rekord pobija Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – tutaj uda się nam zapisać dopiero za siedem lat. Oczywiście jest możliwość skorzystania z usług sektora prywatnego, jednak ceny za zabieg rozpoczynają się od około 2 2700 zł - 3 000 zł.


Leczenie operacyjne jest jedyną skuteczną terapią. Wszelkie rodzaje kropli nie są w stanie zatrzymać procesów degeneracyjnych. Podczas zabiegu usuwa się naturalną soczewkę i zastępuje się ją sztucznym implantem. Czy jest więc możliwe ostateczne wyleczenie?
- Zaćma nigdy nie nawraca, ponieważ po zabiegu nie mamy już naszej soczewki tylko implant. Jednak sztuczna soczewka jest umieszczona w naturalnej torebce, która może zmętnieć i to nazywamy zaćmą wtórną. O wiele łatwiej możemy się jej pozbyć stosując laser YAG (kapsulotomia). Procedura jest szybka i prosta oraz ma charakter czysto ambulatoryjny – uspokaja dr n. med. Maciej Gawęcki.
Piotr Kallalas


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież