Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Gdańska mógł zakazać pikiety – NSA wydał precedensowy wyrok

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 12:09

altZakaz zgromadzenia miał prawne podstawy, ponieważ miała się ona odbyć w miejscu przewidzianym na uroczystość z udziałem prezydenta RP – ocenił Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok NSA dotyczyła wydarzeń z 14 maja 2011 r. podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. To nie koniec sprawy. Opozycja zapowiada skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
- Można zakazać zgromadzenia publicznego, jeżeli mogłoby ono narażać bezpieczeństwo osób podlegających ochronie w państwie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku.
- Nie spodziewałem się innego werdyktu w rządzonym przez Platformę Obywatelską państwie. Wartości wolnościowe i prawo swobody zgromadzeń zostały naruszone. Werdykt NSA nie kończy sprawy. Teraz możemy złożyć skargę do trybunału w Strasburgu. I na pewno to uczynimy. Niech niezależne od politycznych układów europejskie gremia ocenią, czy w Polsce są respektowane prawa obywatelskie do swobodnej wypowiedzi – powiedział portalowi wybrzeze24.pl poseł PiS Andrzej Jaworski, który przypomina, że sprawę zablokowania pikiety bada też prokuratura. Wyrok NSA dotyczyła wydarzeń z 14 maja 2011 r. podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. 
W tym samym miejscu tego dnia w godzinach 12.00 – 13.00 chcieli się spotkać uczestnicy pikiety. Jej organizator, Leszek Lis reprezentujący Klub „Gazety Polskiej", podał, że ma to być protest „przeciw powołaniu na stanowisko dyrektora ECS osoby, która zrzekła się polskiego obywatelstwa", czyli Basila Kerskiego oraz przeciwko zawłaszczaniu idei „Solidarności” przez jedną z opcji politycznych.Prezydent Gdańska zakazał zgromadzenia publicznego. Wojewoda pomorski utrzymał decyzję w mocy, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Leszka Lisa. Klub „Gazety Polskiej” złożył więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA stwierdził, że istniała prawna podstawa do zakazu pikiety, i oddalił skargę, przywołując artykuł 8 pkt 2 prawa o zgromadzeniach, który przewiduje, że organ gminy zakazuje zgromadzenia publicznego, jeżeli… jego odbycie może m.in. zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi.Z przepisów ustawy z 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu wynika, że do zadań BOR należy m.in. ochrona prezydenta RP, premiera i innych ważnych osób w państwie. NSA przywołał też…ustawę o drogach. Jednym z takich środków, przewidzianych w   ustawie o drogach publicznych, jest możliwość zamykania dróg i wprowadzania ograniczeń ruchu, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia. Ten właśnie środek zastosowano tu ze względu na planowaną uroczystość z udziałem prezydenta RP. Doszło wcześniej do wyłączenia ulic z ruchu, trzeba było zakazać zgromadzenia, nawet pikiety, w tym samym czasie i miejscu, które zostało wcześniej zabezpieczone dla bezpieczeństwa osób objętych ochroną BOR. Tak przynajmniej wynika z werdyktu sądu
W czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności, które ma powstać na dawnym terenie Stoczni Gdańskiej, planowane były trzy manifestacje.  Władze Gdańska zdecydowały o zamknięciu ulice w tym rejonie miasta.   - Priorytetem jest bezpieczeństwo głowy państwa i innych ważnych gości – mówił wówczas Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO).


 
Poseł Jaworski zaś zarzucił prezydentowi Adamowiczowi nadużycie władzy.
Ostatecznie prezydent Bronisław Komorowski i około 200 gości wzięło udział w uroczystym akcie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności na zamkniętym terenie Placu Solidarności. Z kolei na zamknięty plac próbowali dostać się anarchiści z ruchu Nic o nas bez nas, którzy zorganizowali Marsz Pustych Garnków, członkowie i sympatycy PiS i Gazety Polskiej. Ochrona użyła przeciwko nim m.in. gazu. Policja biernie przyglądała się poczynaniom ochroniarzy. Nowy obiekt ECS ma być gotowy do końca 2013 roku. Koszt budowy ECS sięgnie 300 mln zł. Co druga złotówka pochodzi z funduszy unijnych. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież