Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Reklama
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pożegnanie Roberta Bogdanowicza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 07 maja 2011 12:51

Na cmentarzu komunalnym na Łostowicach pochowano wczoraj Roberta Bogdanowicza, radnego gdańskiego w latach 1998-2002, absolwenta UG, geografa, hydrologa, profesora gdańskiego uniwersytetu i wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.


W uroczystości pogrzebowej wzięło udział kilkaset osób. Dr. hab. Roberta Bogdanowicza żegnali jego studenci, przyjaciele z uczelni, koledzy z rady miasta i współpracownicy z funduszu. Wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak wręczył rodzinie przyznany pośmiertnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a taże złotą odznakę za zasługi dla ochrony środowiska.

W działalności publicznej dr Robert Bogdanowicz wyróżniał sie dogłębną wiedzą merytoryczną. Wniósł ją do publicznej debaty w Gdańsku, by sprawom ochrony środowiska nadać społeczną jakość, uczynić to co było jego badawczą pasją istotną przesłanką kształtowania lokalnego prawa. Tak rozumiał swój udział w przestrzeni politycznej w Gdańsku - nie  trafił do niej z prymatu osobistych ambicji, ale z przekonania, że dzieląc się swoim naukowym doświadczeniem i ekologiczną wrażliwością, może poprawiać jakość życia w Gdańsku. Wielokrotnie na ten temat dyskutował z nami i naszymi gośćmi w redakcji "Głosu Wybrzeża". Był polemistą szanowanym, bo potrafił słuchać - słuchając, potrafił odpowiadać tak, by to co wspólne było najważniejszą nutą spotkania. Przekonywać, ale szanować poglądy nieprzekonanych - chyba taki miał wewnętrzny postulat. Warto, zwłaszcza dzisiaj, zapamiętać.

Może dlatego na Łostowice przyszło dr.Roberta Bogdanowicza pożegnać tak wielu z tak różnych gdańskich zakątów. Prezydenci: Tomasz Posadzki, Henryk Woźniak, Longin Mażewski, Ryszard Gruda, Marek Kostecki, Adam Landowski, szef pomorskiej Unii Wolności Krzysztof Pusz, radni lewicy Władysław Łęczkowski i Eugeniusz Głogowski, radne PO Maria Małkowska i Małgorzata Chmiel.

Nie było tylko nikogo, kto z kierownictwa ratusza - zarządu albo rady - potrafił pożegnać swojego wieloletniego kolegę. Zauważam to bez zdziwienia, ale ze smutkiem.

Marek Formela

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież