Wręczenie międzynarodowej nagrody literackiej i tygodniowe święto poezji dla mieszkańców Gdańska - w poniedziałek, 19 marca, rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal Literatury „Europejski Poeta Wolności”. W programie imprezy są innymi spotkania autorskie, debaty, gry miejskie, koncerty i happeningi. W sobotę, 24 marca, podczas gali w Teatrze Wybrzeże, dowiemy się, który z nominowanych poetów otrzymał nagrodę – tytuł Europejskiego Poety Wolności. W konkursie udział biorą twórcy z Albanii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Turcji i Ukrainy.
- Międzynarodowa nagroda literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez miasto Gdańsk w 2008 roku. Celem nagrody jest wyróżnienie wybitnych artystycznie zjawisk poetyckich, podejmujących ten jeden z najistotniejszych tematów współczesności - mówi Anna Czekanowicz, pomysłodawczyni nagrody i festiwalu, dyrektor Biura ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Lista nominacji do nagrody Europejski Poeta Wolności powstaje na podstawie rekomendacji tłumaczy z siedmiu języków wylosowanych w danej edycji. Nominowani poeci to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Durs Grünbein (Niemcy), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina). Listę nominacji uzupełnia tom polskiego poety Ryszarda Krynickiego, wybrany spośród tomów wskazanych przez redakcje pism literackich. Laureata wybiera jury, w skład którego weszli: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rotenberg. Przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian.
W programie festiwali między innymi "Głośniej!" - koncert młodej polskiej poezji (środa, 21 marca, Teatr Miniatura), "Wagary z poezją" - poetycka gra miejska i warsztaty dla dzieci i młodzieży (21-23 marca, Instytut Kultury Miejskiej), "Poeci Kina Europejskiego" - przegląd filmowy w klubie Żak (19-25 marca). W ramach festiwalu odbędzie się także, nawiązujący do trójmiejskich tradycji, konkurs poezji improwizowanej "Zlew w Buffecie" prowadzony przez Pawła "Konjo" Konnaka i Pawła "Paulasa" Mazura (22 marca, klub Buffet). Tego samego dnia w klubie Buffet wystąpi zespół Towary Zastępcze.
Uczestnicy festiwalu będą będą mogli wziąć udział w spotkaniu z każdym z nominowanych do nagrody poetów, autorami przekładów oraz z prof. Krzysztofem Pomianem - przewodniczącym jury. "Poezja w kryzysie" - to temat głównej debaty festiwalowej, w której udział wezmą Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg (23 marca, Dwór Artusa). W poniedziałek w Radiu Gdańsk odbędzie się debata "Wolność poezji, poezja wolności – o sile tekstów w muzyce", z udziałem Tomasza Lipińskiego (Brygada Kryzys, Tilt), Pablopavo (Vavamuffin), Macieja Szajkowskiego (R.U.T.A), Ryszarda Tymona Tymańskiego (Miłość, Kury), Roberta Matery (Dezerter).
Laureata nagrody Europejski Poeta Wolności poznamy w sobotę, 24 marca. Gala w Teatrze Wybrzeże, w czasie której wystąpią Gaba Kulka, Wacław Zimpel, Olo Walicki i Kuba Staruszkiewicz, będzie transmitowana w TVP Gdańsk i retransmitowana w TVP Kultura.
Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: www.europejskipoetawolnosci.pl
ASG
Inne artykuły związane z:
- 21/03/2012 09:05 - Konkurs „Najładniejsza elewacja 2011” rozstrzygnięty
- 20/03/2012 17:34 - 42. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego
- 20/03/2012 10:34 - Pierwsze w Gdańsku, pierwsze w Polsce!
- 19/03/2012 17:30 - Wiatr wymusił ewakuację Targów Akademia 2012
- 19/03/2012 14:05 - Kolejne Bajkowe Kąciki dla małych pacjentów w Gdańsku - GALERIA
- 19/03/2012 09:32 - Łopiński: Państwo nie wypełnia obowiązków wobec obywateli
- 19/03/2012 08:25 - Wielka manifestacja w obronie wolności słowa i swobody przekazu
- 17/03/2012 18:24 - Busola Lewicy dla prof. Pastusiaka
- 17/03/2012 10:15 - Powstała Pomorska Grupa Kompetencji Klastrowych
- 16/03/2012 15:40 - PiS podejrzewa, że prezydent Gdańska to neobolszewik