Zarówno seria bardzo ciekawych wykładów seminaryjnych jak i dyskusja po konferencji poświęconej ratowaniu Jezior Kaszubskich mogła zburzyć dobre samopoczucie. Wnikliwe omówienie stanu degradacji tych wód przez prof. dr hab. inż. Julitę Dunalską, kierownik Katedry Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie, pozwala zadać pytanie „co człowiek może sam sobie zrobić i jak dalece skomplikować sytuację, często doprowadzając do nieodwracalności skutków”.
Pytanie w tym wypadku dotyczy degradacji i zamierania życia w Jeziorach Kaszubskich. Organizatorzy konferencji, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i gospodarz seminarium Leśny Dwór w Sulęczynie, dali początek dyskusji w ramach „Kaszubskiego Festiwalu Raków”. Seminaria poszczególnych prelegentów zarysowały zakres zainteresowania tematem: dr Kamil Nowiński z Instytutu Geografii Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Katarzyna Bociąg z Pracowni Przyrodniczej Pro Natura Pro Homini, dr hab. inż. Przemysław Śmietana - prof. Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Marek Theus właściciel Jeziora Sominko, omówili w wielowątkowych prezentacjach aktualny stan Jezior Kaszubskich, a przede wszystkim badania populacji raka szlachetnego na podstawie gospodarki nad jego introdukcją.
Prof. dr hab. inż. Julita Dunalska
Rak szlachetny
W roku 1900 na Pomorzu zaobserwowano 479 stanowisk raka szlachetnego, a w 2010 tylko 37. Jednak bardzo interesujące badania prowadzone już od wielu lat nad Jeziorem Sominko dają nadzieję. Omówił je prof. Śmietana i Marek Theus, właściciel jeziora. Ostatnio w hodowli uzyskano 6500 raczków w wieku od roku do dwóch lat. Przy ich pomocy dokonano restytucji w kilku wytypowanych Jeziorach Kaszubskich, tak aby stworzyć solidną podstawę ich rozwoju. Wszystko poparte było wielu badaniami i wielką kosztowną pracą. Są więc pierwsze sukcesy przy złożoności problemu mimo wszystko pierwsze osiągnięcia dają wiarę w powodzenie projektu i powrotu raka szlachetnego do Jezior Pomorskich.
Dr hab. inż. Przemysław Śmietana
Marek Theus, właściciel Jeziora Sominko
Konferencja odbyła się w obecności wielu mieszkańców Kaszub, przedstawicieli samorządów, władz lokalnych, policji, straży pożarnych, nadleśnictw, przedstawicieli organizacji samorządowych, właścicieli jezior. Dyskusja po zakończeniu konferencji, otworzyła wiele nowych wątków. Profesor Śmietana zauważył, że podstawą przywrócenia raka szlachetnego jest zachowanie bioróżnorodności jako postępu przeżycia ludzkości.
Widok z tarasu Leśnego Dworu w Sulęczynie na Jezioro Węgorzyno
- Konferencja przeszła moje najśmielsze oczekiwania, przyniosła olbrzymi zasób wiedzy. Z wielu spraw pomimo dużego doświadczenia nie zdawałem sobie sprawy, a wiele uwag jest do zastosowania i wprowadzenia od zaraz. Kilka lat czekałem na takie podejście do tematu i tak kompleksowo przekazanego. Teraz zaczynam mieć zupełnie inne plany wobec jezior które otaczają naszą gminę i myślę, że ta konferencja dała nam wiele śmiałości w ich realizacji. Czekam na dalsze tego typu spotkania - powiedział Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno jednocześnie prezes zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej.
GG
Inne artykuły związane z:
- 17/10/2022 09:53 - W tygodniku „Sieci”: Razem uderzą na polską granicę
- 14/10/2022 14:46 - Krzysztof Dośla: Sytuacja międzynarodowa nie zwalnia państwa od odpowiedzialności
- 13/10/2022 16:56 - Czytanie uczestniczące w Manhattanie
- 10/10/2022 15:28 - Tragedia ma Motławie. 19-letni sternik usłyszał zarzuty
- 10/10/2022 07:23 - W tygodniku „Sieci”: Tak III RP żegna Urbana
- 07/10/2022 14:04 - Rafał Chwedoruk: Węgiel w architekturze politycznej na globalnej szachownicy
- 06/10/2022 16:37 - Zielony dzień w Przedszkolu nr 77
- 05/10/2022 20:28 - Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian
- 04/10/2022 12:43 - Zachować się...
- 04/10/2022 12:32 - Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze!