Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ratujmy Jeziora Pojezierza Kaszubskiego

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
sobota, 08 października 2022 16:31

Zarówno seria bardzo ciekawych wykładów seminaryjnych jak i dyskusja po konferencji poświęconej ratowaniu Jezior Kaszubskich mogła zburzyć dobre samopoczucie. Wnikliwe omówienie stanu degradacji tych wód przez prof. dr hab. inż. Julitę Dunalską, kierownik Katedry Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie, pozwala zadać pytanie „co człowiek może sam sobie zrobić i jak dalece skomplikować sytuację, często doprowadzając do nieodwracalności skutków”.


Pytanie w tym wypadku dotyczy degradacji i zamierania życia w Jeziorach Kaszubskich. Organizatorzy konferencji, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i gospodarz seminarium Leśny Dwór w Sulęczynie, dali początek dyskusji w ramach „Kaszubskiego Festiwalu Raków”. Seminaria poszczególnych prelegentów zarysowały zakres zainteresowania tematem: dr Kamil Nowiński z Instytutu Geografii Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Katarzyna Bociąg z Pracowni Przyrodniczej Pro Natura Pro Homini, dr hab. inż. Przemysław Śmietana - prof. Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Marek Theus właściciel Jeziora Sominko, omówili w wielowątkowych prezentacjach aktualny stan Jezior Kaszubskich, a przede wszystkim badania populacji raka szlachetnego na podstawie gospodarki nad jego introdukcją.

alt

Prof. dr hab. inż. Julita Dunalska


alt

Rak szlachetny


W roku 1900 na Pomorzu zaobserwowano 479 stanowisk raka szlachetnego, a w 2010 tylko 37. Jednak bardzo interesujące badania prowadzone już od wielu lat nad Jeziorem Sominko dają nadzieję. Omówił je prof. Śmietana i Marek Theus, właściciel jeziora. Ostatnio w hodowli uzyskano 6500 raczków w wieku od roku do dwóch lat. Przy ich pomocy dokonano restytucji w kilku wytypowanych Jeziorach Kaszubskich, tak aby stworzyć solidną podstawę ich rozwoju. Wszystko poparte było wielu badaniami i wielką kosztowną pracą. Są więc pierwsze sukcesy przy złożoności problemu mimo wszystko pierwsze osiągnięcia dają wiarę w powodzenie projektu i powrotu raka szlachetnego do Jezior Pomorskich.

alt

Dr hab. inż. Przemysław Śmietana


alt

Marek Theus, właściciel Jeziora Sominko


Konferencja odbyła się w obecności wielu mieszkańców Kaszub, przedstawicieli samorządów, władz lokalnych, policji, straży pożarnych, nadleśnictw, przedstawicieli organizacji samorządowych, właścicieli jezior. Dyskusja po zakończeniu konferencji, otworzyła wiele nowych wątków. Profesor Śmietana zauważył, że podstawą przywrócenia raka szlachetnego jest zachowanie bioróżnorodności jako postępu przeżycia ludzkości.

alt

Widok z tarasu Leśnego Dworu w Sulęczynie na Jezioro Węgorzyno


- Konferencja przeszła moje najśmielsze oczekiwania, przyniosła olbrzymi zasób wiedzy. Z wielu spraw pomimo dużego doświadczenia nie zdawałem sobie sprawy, a wiele uwag jest do zastosowania i wprowadzenia od zaraz. Kilka lat czekałem na takie podejście do tematu i tak kompleksowo przekazanego. Teraz zaczynam mieć zupełnie inne plany wobec jezior które otaczają naszą gminę i myślę, że ta konferencja dała nam wiele śmiałości w ich realizacji. Czekam na dalsze tego typu spotkania - powiedział Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno jednocześnie prezes zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież