Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ratujmy Jeziora Pojezierza Kaszubskiego

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
sobota, 08 października 2022 16:31

Zarówno seria bardzo ciekawych wykładów seminaryjnych jak i dyskusja po konferencji poświęconej ratowaniu Jezior Kaszubskich mogła zburzyć dobre samopoczucie. Wnikliwe omówienie stanu degradacji tych wód przez prof. dr hab. inż. Julitę Dunalską, kierownik Katedry Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie, pozwala zadać pytanie „co człowiek może sam sobie zrobić i jak dalece skomplikować sytuację, często doprowadzając do nieodwracalności skutków”.


Pytanie w tym wypadku dotyczy degradacji i zamierania życia w Jeziorach Kaszubskich. Organizatorzy konferencji, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i gospodarz seminarium Leśny Dwór w Sulęczynie, dali początek dyskusji w ramach „Kaszubskiego Festiwalu Raków”. Seminaria poszczególnych prelegentów zarysowały zakres zainteresowania tematem: dr Kamil Nowiński z Instytutu Geografii Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Katarzyna Bociąg z Pracowni Przyrodniczej Pro Natura Pro Homini, dr hab. inż. Przemysław Śmietana - prof. Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Marek Theus właściciel Jeziora Sominko, omówili w wielowątkowych prezentacjach aktualny stan Jezior Kaszubskich, a przede wszystkim badania populacji raka szlachetnego na podstawie gospodarki nad jego introdukcją.

alt

Prof. dr hab. inż. Julita Dunalska


alt

Rak szlachetny


W roku 1900 na Pomorzu zaobserwowano 479 stanowisk raka szlachetnego, a w 2010 tylko 37. Jednak bardzo interesujące badania prowadzone już od wielu lat nad Jeziorem Sominko dają nadzieję. Omówił je prof. Śmietana i Marek Theus, właściciel jeziora. Ostatnio w hodowli uzyskano 6500 raczków w wieku od roku do dwóch lat. Przy ich pomocy dokonano restytucji w kilku wytypowanych Jeziorach Kaszubskich, tak aby stworzyć solidną podstawę ich rozwoju. Wszystko poparte było wielu badaniami i wielką kosztowną pracą. Są więc pierwsze sukcesy przy złożoności problemu mimo wszystko pierwsze osiągnięcia dają wiarę w powodzenie projektu i powrotu raka szlachetnego do Jezior Pomorskich.

alt

Dr hab. inż. Przemysław Śmietana


alt

Marek Theus, właściciel Jeziora Sominko


Konferencja odbyła się w obecności wielu mieszkańców Kaszub, przedstawicieli samorządów, władz lokalnych, policji, straży pożarnych, nadleśnictw, przedstawicieli organizacji samorządowych, właścicieli jezior. Dyskusja po zakończeniu konferencji, otworzyła wiele nowych wątków. Profesor Śmietana zauważył, że podstawą przywrócenia raka szlachetnego jest zachowanie bioróżnorodności jako postępu przeżycia ludzkości.

alt

Widok z tarasu Leśnego Dworu w Sulęczynie na Jezioro Węgorzyno


- Konferencja przeszła moje najśmielsze oczekiwania, przyniosła olbrzymi zasób wiedzy. Z wielu spraw pomimo dużego doświadczenia nie zdawałem sobie sprawy, a wiele uwag jest do zastosowania i wprowadzenia od zaraz. Kilka lat czekałem na takie podejście do tematu i tak kompleksowo przekazanego. Teraz zaczynam mieć zupełnie inne plany wobec jezior które otaczają naszą gminę i myślę, że ta konferencja dała nam wiele śmiałości w ich realizacji. Czekam na dalsze tego typu spotkania - powiedział Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno jednocześnie prezes zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież