Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Potulski: Podręczniki to „złote jajo” wydawnictw

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 17 września 2011 09:06

altZ Franciszkiem Potulskim, nauczycielem, byłym wiceministrem edukacji, działaczem ZNP rozmawia Artur S. Górski


- Czy mamy do czynienia z fikcją bezpłatnego szkolnictwa publicznego? Oto na książki dla dwójki uczniów, pobierających naukę w szkole podstawowej wydajemy ponad 600 złotych. Dodatkowe opłaty pobierane są także w różnych formach przez szkoły publiczne.
Franciszek Potulski: W konstytucji jest zagwarantowany realny bezpłatny dostęp do nauki. Od lat był jeden elementarz Falskiego. To się zmieniło. Zmieniają się podstawy programowe.


- Te zmiany, wymuszające co roku zakup nowych podręczników spowodowały „urynkowienie” tychże podręczników?
Franciszek Potulski: Powstał rynek wydawnictw, ale też powstał dyktat wydawnictw. To dla nich złote jajo. Ceny w poszczególnych wydawnictwach różnią się nieznacznie. Pojęcie „rynku” można przełożyć na coś czego nie musimy kupić, mamy wybór, ale podręczniki kupić rodzic musi. Skromne dotacje na wyprawkę szkolną to jedynie łagodzenie skutków.


- Co proponujecie by ceny podręczników spadły?
Franciszek Potulski: I to o połowę. Przede wszystkim to opanowanie treści programowych w podręcznikach, by zmiana kilku wersów nie powodowała konieczności zakupu nowego podręcznika. Ministerstwo powinno też ogłosić konkurs na druk.


- SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za państwowe przedszkola. Czy uważacie państwo, że takie rozwiązanie godzi w zagwarantowane w konstytucji prawo do bezpłatnej edukacji?  
Franciszek Potulski: Zapisy są niezgodne z gwarantowanym przez konstytucję dostępem do bezpłatnej nauki oraz dyskryminują przedszkola. Potwierdził to już wyrok Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Teraz czas na Trybunał. Jeżeli w szkole edukacja i opieka na świetlicy są bezpłatne, to w przedszkolach publicznych też powinny być bezpłatne. Stan znajomości rzeczy jeśli chodzi o system edukacji przedszkolnej jest niestety znikomy. Minister Hall nie pyta, wiec nie wie. Samorządy przejęły przedszkola w 1991 roku. Dostały na ten cel fundusze w postaci udziału  podatku od osób fizycznych PIT. Jako, że z każdej złotówki podatku do kasy gminy wraca przeciętnie 40 groszy, to połowa powinna trafiać na edukację. Miała być zasada bezpłatnej opieki przedszkolnej. Przecież rodzice pracują, muszą wiec ich dzieci mieć zapewnioną opiekę. Rodzice już na to zapocili podatek. Dodatkowe opłaty to ponowne opodatkowanie. Na dodatek pobrany bez żadnego upoważnienia.


- Przecież dzieci mają teraz bezpłatną opiekę przez 5 godzin dziennie celem realizacji programu. Pozostały czas niesie ze sobą opłaty…
Franciszek Potulski: Które małe dziecko wytrzyma pięć godzin edukacji? Dzieci muszą odpocząć, pobawić się, wyspać oraz realizować podstawy programowe.


- Skąd się wzięło te pięć godzin w wychowaniu i edukacji w przedszkolu?

Franciszek Potulski: Minister Wittbrodt wydał rozporządzenie przed jedenastu laty, ale ono dotyczyło sytuacji, kiedy ktoś chce założyć przedszkole. Musiał wówczas zapewnić minimum pięć godzin realizacji podstaw programowych dla przedszkola. Stąd nieporozumienie. Realizacja podstaw nie daje argumentu za opłatami.


- Jednak opłaty są pobierane…
Franciszek Potulski: Nie ma ku temu podstaw. Chyba, że np. przedszkole działa od 6.00 do 16.00 i rodzic nie odbierze o czasie dziecka. Musi więc zostać ponad czas pracy opiekun, nauczyciel. Wtedy opłata się należy bo ktoś wykonał dodatkowa, ponad umowę, pracę. Po drugie wyżywienie. Od opłat za nie uciekniemy. Zatem w edukacji przedszkolnej jest  owe pięć godzin realizacji programu, czyli jak  w sporcie - „czystej gry”. To jednak, że w przedszkolu z 25-osobowej grupy po owych pięciu godzinach rodzice odbiorą dziesięcioro dzieci, a pozostałe będą kontynuowały pobyt nie zwiększa kosztów funkcjonowania placówki. Pozostaje w niej dyrektor, nauczyciele, woźna, musi być ono ogrzane, oświetlone itd. Zatem nie chcemy by na rodziców, którzy przecież stoją pod przymusem pozostawienia dziecka w przedszkolu nakładały gminy dodatkowy podatek i to bez uzasadnienia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież