Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: Podręczniki to „złote jajo” wydawnictw

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 17 września 2011 09:06

altZ Franciszkiem Potulskim, nauczycielem, byłym wiceministrem edukacji, działaczem ZNP rozmawia Artur S. Górski


- Czy mamy do czynienia z fikcją bezpłatnego szkolnictwa publicznego? Oto na książki dla dwójki uczniów, pobierających naukę w szkole podstawowej wydajemy ponad 600 złotych. Dodatkowe opłaty pobierane są także w różnych formach przez szkoły publiczne.
Franciszek Potulski: W konstytucji jest zagwarantowany realny bezpłatny dostęp do nauki. Od lat był jeden elementarz Falskiego. To się zmieniło. Zmieniają się podstawy programowe.


- Te zmiany, wymuszające co roku zakup nowych podręczników spowodowały „urynkowienie” tychże podręczników?
Franciszek Potulski: Powstał rynek wydawnictw, ale też powstał dyktat wydawnictw. To dla nich złote jajo. Ceny w poszczególnych wydawnictwach różnią się nieznacznie. Pojęcie „rynku” można przełożyć na coś czego nie musimy kupić, mamy wybór, ale podręczniki kupić rodzic musi. Skromne dotacje na wyprawkę szkolną to jedynie łagodzenie skutków.


- Co proponujecie by ceny podręczników spadły?
Franciszek Potulski: I to o połowę. Przede wszystkim to opanowanie treści programowych w podręcznikach, by zmiana kilku wersów nie powodowała konieczności zakupu nowego podręcznika. Ministerstwo powinno też ogłosić konkurs na druk.


- SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za państwowe przedszkola. Czy uważacie państwo, że takie rozwiązanie godzi w zagwarantowane w konstytucji prawo do bezpłatnej edukacji?  
Franciszek Potulski: Zapisy są niezgodne z gwarantowanym przez konstytucję dostępem do bezpłatnej nauki oraz dyskryminują przedszkola. Potwierdził to już wyrok Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Teraz czas na Trybunał. Jeżeli w szkole edukacja i opieka na świetlicy są bezpłatne, to w przedszkolach publicznych też powinny być bezpłatne. Stan znajomości rzeczy jeśli chodzi o system edukacji przedszkolnej jest niestety znikomy. Minister Hall nie pyta, wiec nie wie. Samorządy przejęły przedszkola w 1991 roku. Dostały na ten cel fundusze w postaci udziału  podatku od osób fizycznych PIT. Jako, że z każdej złotówki podatku do kasy gminy wraca przeciętnie 40 groszy, to połowa powinna trafiać na edukację. Miała być zasada bezpłatnej opieki przedszkolnej. Przecież rodzice pracują, muszą wiec ich dzieci mieć zapewnioną opiekę. Rodzice już na to zapocili podatek. Dodatkowe opłaty to ponowne opodatkowanie. Na dodatek pobrany bez żadnego upoważnienia.


- Przecież dzieci mają teraz bezpłatną opiekę przez 5 godzin dziennie celem realizacji programu. Pozostały czas niesie ze sobą opłaty…
Franciszek Potulski: Które małe dziecko wytrzyma pięć godzin edukacji? Dzieci muszą odpocząć, pobawić się, wyspać oraz realizować podstawy programowe.


- Skąd się wzięło te pięć godzin w wychowaniu i edukacji w przedszkolu?

Franciszek Potulski: Minister Wittbrodt wydał rozporządzenie przed jedenastu laty, ale ono dotyczyło sytuacji, kiedy ktoś chce założyć przedszkole. Musiał wówczas zapewnić minimum pięć godzin realizacji podstaw programowych dla przedszkola. Stąd nieporozumienie. Realizacja podstaw nie daje argumentu za opłatami.


- Jednak opłaty są pobierane…
Franciszek Potulski: Nie ma ku temu podstaw. Chyba, że np. przedszkole działa od 6.00 do 16.00 i rodzic nie odbierze o czasie dziecka. Musi więc zostać ponad czas pracy opiekun, nauczyciel. Wtedy opłata się należy bo ktoś wykonał dodatkowa, ponad umowę, pracę. Po drugie wyżywienie. Od opłat za nie uciekniemy. Zatem w edukacji przedszkolnej jest  owe pięć godzin realizacji programu, czyli jak  w sporcie - „czystej gry”. To jednak, że w przedszkolu z 25-osobowej grupy po owych pięciu godzinach rodzice odbiorą dziesięcioro dzieci, a pozostałe będą kontynuowały pobyt nie zwiększa kosztów funkcjonowania placówki. Pozostaje w niej dyrektor, nauczyciele, woźna, musi być ono ogrzane, oświetlone itd. Zatem nie chcemy by na rodziców, którzy przecież stoją pod przymusem pozostawienia dziecka w przedszkolu nakładały gminy dodatkowy podatek i to bez uzasadnienia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież