Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: Podręczniki to „złote jajo” wydawnictw

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 17 września 2011 09:06

altZ Franciszkiem Potulskim, nauczycielem, byłym wiceministrem edukacji, działaczem ZNP rozmawia Artur S. Górski


- Czy mamy do czynienia z fikcją bezpłatnego szkolnictwa publicznego? Oto na książki dla dwójki uczniów, pobierających naukę w szkole podstawowej wydajemy ponad 600 złotych. Dodatkowe opłaty pobierane są także w różnych formach przez szkoły publiczne.
Franciszek Potulski: W konstytucji jest zagwarantowany realny bezpłatny dostęp do nauki. Od lat był jeden elementarz Falskiego. To się zmieniło. Zmieniają się podstawy programowe.


- Te zmiany, wymuszające co roku zakup nowych podręczników spowodowały „urynkowienie” tychże podręczników?
Franciszek Potulski: Powstał rynek wydawnictw, ale też powstał dyktat wydawnictw. To dla nich złote jajo. Ceny w poszczególnych wydawnictwach różnią się nieznacznie. Pojęcie „rynku” można przełożyć na coś czego nie musimy kupić, mamy wybór, ale podręczniki kupić rodzic musi. Skromne dotacje na wyprawkę szkolną to jedynie łagodzenie skutków.


- Co proponujecie by ceny podręczników spadły?
Franciszek Potulski: I to o połowę. Przede wszystkim to opanowanie treści programowych w podręcznikach, by zmiana kilku wersów nie powodowała konieczności zakupu nowego podręcznika. Ministerstwo powinno też ogłosić konkurs na druk.


- SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za państwowe przedszkola. Czy uważacie państwo, że takie rozwiązanie godzi w zagwarantowane w konstytucji prawo do bezpłatnej edukacji?  
Franciszek Potulski: Zapisy są niezgodne z gwarantowanym przez konstytucję dostępem do bezpłatnej nauki oraz dyskryminują przedszkola. Potwierdził to już wyrok Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Teraz czas na Trybunał. Jeżeli w szkole edukacja i opieka na świetlicy są bezpłatne, to w przedszkolach publicznych też powinny być bezpłatne. Stan znajomości rzeczy jeśli chodzi o system edukacji przedszkolnej jest niestety znikomy. Minister Hall nie pyta, wiec nie wie. Samorządy przejęły przedszkola w 1991 roku. Dostały na ten cel fundusze w postaci udziału  podatku od osób fizycznych PIT. Jako, że z każdej złotówki podatku do kasy gminy wraca przeciętnie 40 groszy, to połowa powinna trafiać na edukację. Miała być zasada bezpłatnej opieki przedszkolnej. Przecież rodzice pracują, muszą wiec ich dzieci mieć zapewnioną opiekę. Rodzice już na to zapocili podatek. Dodatkowe opłaty to ponowne opodatkowanie. Na dodatek pobrany bez żadnego upoważnienia.


- Przecież dzieci mają teraz bezpłatną opiekę przez 5 godzin dziennie celem realizacji programu. Pozostały czas niesie ze sobą opłaty…
Franciszek Potulski: Które małe dziecko wytrzyma pięć godzin edukacji? Dzieci muszą odpocząć, pobawić się, wyspać oraz realizować podstawy programowe.


- Skąd się wzięło te pięć godzin w wychowaniu i edukacji w przedszkolu?

Franciszek Potulski: Minister Wittbrodt wydał rozporządzenie przed jedenastu laty, ale ono dotyczyło sytuacji, kiedy ktoś chce założyć przedszkole. Musiał wówczas zapewnić minimum pięć godzin realizacji podstaw programowych dla przedszkola. Stąd nieporozumienie. Realizacja podstaw nie daje argumentu za opłatami.


- Jednak opłaty są pobierane…
Franciszek Potulski: Nie ma ku temu podstaw. Chyba, że np. przedszkole działa od 6.00 do 16.00 i rodzic nie odbierze o czasie dziecka. Musi więc zostać ponad czas pracy opiekun, nauczyciel. Wtedy opłata się należy bo ktoś wykonał dodatkowa, ponad umowę, pracę. Po drugie wyżywienie. Od opłat za nie uciekniemy. Zatem w edukacji przedszkolnej jest  owe pięć godzin realizacji programu, czyli jak  w sporcie - „czystej gry”. To jednak, że w przedszkolu z 25-osobowej grupy po owych pięciu godzinach rodzice odbiorą dziesięcioro dzieci, a pozostałe będą kontynuowały pobyt nie zwiększa kosztów funkcjonowania placówki. Pozostaje w niej dyrektor, nauczyciele, woźna, musi być ono ogrzane, oświetlone itd. Zatem nie chcemy by na rodziców, którzy przecież stoją pod przymusem pozostawienia dziecka w przedszkolu nakładały gminy dodatkowy podatek i to bez uzasadnienia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież