Z udziałem premier Ewy Kopacz, Adam Korola, ministra sportu, Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, Ryszarda Stachurskiego, Hanny Zych-Cisoń, członka Zarządu Województwa Pomorskiego w piątek 25 września odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Budynek szpitala, którego realizacja wraz z wyposażeniem będzie kosztować około 600 mln zł, będzie sześciopiętrowy i zostanie wyposażony w 688 łóżek dla pacjentów stacjonarnych. Do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przeniesie się 20 klinik niezabiegowych, które obecnie rozproszone są po całym terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Na uroczystości nie zabrakło byłych rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Romana Kaliszana, prof. Zdzisława Wajdy, prof. Barbary Krupy-Wojciechowskiej i prof. Mariusza Żydowo oraz pracowników Uczelni i Szpitala.
- Będziemy wbudowywać kamień węgielny pod inwestycję niezwykle ważną dla mieszkańców Pomorza, ale nie tylko - powiedziała premier Ewa Kopacz. - Ten szpital, który do tej pory funkcjonuje jest szeroko komentowany i omawiany nie tylko w kręgach pracowników ochrony zdrowia i pacjentów w całej Polsce. O tej części, tej inwazyjnej części mówi się z uznaniem w Europie. 600 milionów złotych, które z budżetu państwa trafiły tu na budowę kolejnej części, czterech budynków, tym razem nieinwazyjnej części, to pieniądze, które trafiły w dobre ręce. Wiem, że cała praca będzie wykonana po pierwsze terminowo, po drugie z całą starannością, a po trzecie jak dobry gospodarz każdego dnia dopilnują kolejnych etapów rozbudowy. Jeśli mogę dziś powiedzieć, że jestem dumna z pracowników ochrony zdrowia, z tych, którzy zarządzają tą ochroną zdrowia to mówię to z głębi serca i jestem tego pewna.
- Rozpoczęta dziś inwestycja ma kapitalne znaczenie - powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przede wszystkim jest to szansa na poprawę warunków bytowych pacjentów, a co za tym idzie poprawienia komfortu w czasie najtrudniejszym czyli choroby. Pamiętajmy, że szpital, którym obecnie dysponujemy jest to szpital w większości z początków XX wieku. Nie spełnia on tak naprawdę kryteriów rozporządzeń Unii Europejskiej. Stąd też rozpoczęcie inwestycji, która pozwoli na wyrównanie szans naszych pacjentów do tych, które mają pacjenci w Unii Europejskiej. Jest to również bardzo ważne dla kształcenia przyszłych kadr. W mojej opinii wszyscy przyszli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, elektrolodzy, wszystkie zawody medyczne, muszą być kształceni w szpitalu, który stanowi pewnego rodzaju wzorzec czyli stanowi element, w którym się nauczą prawidłowego postępowania, prawidłowej organizacji i będą się starali to wdrażać w innych ośrodkach. Dla mnie niedopuszczalną sytuacją jest taka, w której studenci kończą uczelnię pracującą w starych warunkach i idą do szpitali, które często są nowocześniejsze niż szpital uniwersytecki. Jeśli chodzi o Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to powstanie jeden budynek, który będzie miał kształt lekko kopniętej litry H czyli bez jednego ramienia. Będzie się składał z czterech skrzydeł. W pierwszym etapie budujemy skrzydło położone najbliżej lasu. Tu gdzie dziś stoimy rozpocznie się budowa obiektu, który pomieści w sobie medycynę nuklearną, radioterapię i onkologię czyli ten bardzo ważny obecnie kierunek działań. Pozwoli to na przeniesienie działów ze starych budynków do nowej infrastruktury, co poprawki w sposób kapitalny komfort pacjentów. W drugiej części powstanie budynek, w którym znajdą się klinki zarówno zabiegowe i niezabiegowe. Budowa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to trzy lata do uruchomienia pierwszej części szpitala, która umożliwi przeniesienie klinik z budynków, które muszą być wyburzone pod drugi etap. Drugi etap zajmie kolejne dwa lata. Do 2020 roku ten kompleks będzie w całości działał. Pierwszych pacjentów spodziewamy się przyjąć na koniec roku 2018.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 02/10/2015 11:54 - Oktoberfest w Brovarni Hotelu Gdańsk po raz siódmy
- 02/10/2015 11:26 - Festiwal PR Biedronia skończy referendum?
- 01/10/2015 17:25 - Pastusiak: Polityka jest sztuką dialogu lecz kurczy się przestrzeń kultury politycznej
- 01/10/2015 17:20 - Pomorska weterynaria - gorący kartofel polityczny PO
- 30/09/2015 22:15 - 50 lat Gdańskiej Szkoły Floretu
- 28/09/2015 14:34 - Minister Plocke milczy w sprawie weterynarii
- 27/09/2015 21:45 - Integracyjno-sportowy festyn w oruńskiej "dziesiątce"
- 27/09/2015 21:03 - "Zaczytani w Gdańsku" po raz trzeci
- 25/09/2015 13:11 - Kostrzewa: Lekarze odchodzą. Pacjencie - nie martw się. To przecież tylko wydarzenia medialne
- 25/09/2015 12:50 - Gdańskie Dożynki Piwne – Oktoberfest 2015 w Brovarni Hotelu Gdańsk