Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kamień węgielny pod Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 września 2015 20:23

Z udziałem premier Ewy Kopacz, Adam Korola, ministra sportu, Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, Ryszarda Stachurskiego, Hanny Zych-Cisoń, członka Zarządu Województwa Pomorskiego w piątek 25 września odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.Budynek szpitala, którego realizacja wraz z wyposażeniem będzie kosztować około 600 mln zł, będzie sześciopiętrowy i zostanie wyposażony w 688 łóżek dla pacjentów stacjonarnych. Do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przeniesie się 20 klinik niezabiegowych, które obecnie rozproszone są po całym terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


altNa uroczystości nie zabrakło byłych rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Romana Kaliszana, prof. Zdzisława Wajdy, prof. Barbary Krupy-Wojciechowskiej i prof. Mariusza Żydowo oraz pracowników Uczelni i Szpitala.


alt- Będziemy wbudowywać kamień węgielny pod inwestycję niezwykle ważną dla mieszkańców Pomorza, ale nie tylko - powiedziała premier Ewa Kopacz. - Ten szpital, który do tej pory funkcjonuje jest szeroko komentowany i omawiany nie tylko w kręgach pracowników ochrony zdrowia i pacjentów w całej Polsce. O tej części, tej inwazyjnej części mówi się z uznaniem w Europie. 600 milionów złotych, które z budżetu państwa trafiły tu na budowę kolejnej części, czterech budynków, tym razem nieinwazyjnej części, to pieniądze, które trafiły w dobre ręce. Wiem, że cała praca będzie wykonana po pierwsze terminowo, po drugie z całą starannością, a po trzecie jak dobry gospodarz każdego dnia dopilnują kolejnych etapów rozbudowy. Jeśli mogę dziś powiedzieć, że jestem dumna z pracowników ochrony zdrowia, z tych, którzy zarządzają tą ochroną zdrowia to mówię to z głębi serca i jestem tego pewna.


alt- Rozpoczęta dziś inwestycja ma kapitalne znaczenie - powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przede wszystkim jest to szansa na poprawę warunków bytowych pacjentów, a co za tym idzie poprawienia komfortu w czasie najtrudniejszym czyli choroby. Pamiętajmy, że szpital, którym obecnie dysponujemy jest to szpital w większości z początków XX wieku. Nie spełnia on tak naprawdę kryteriów rozporządzeń Unii Europejskiej. Stąd też rozpoczęcie inwestycji, która pozwoli na wyrównanie szans naszych pacjentów do tych, które mają pacjenci w Unii Europejskiej. Jest to również bardzo ważne dla kształcenia przyszłych kadr. W mojej opinii wszyscy przyszli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, elektrolodzy, wszystkie zawody medyczne, muszą być kształceni w szpitalu, który stanowi pewnego rodzaju wzorzec czyli stanowi element, w którym się nauczą prawidłowego postępowania, prawidłowej organizacji i będą się starali to wdrażać w innych ośrodkach. Dla mnie niedopuszczalną sytuacją jest taka, w której studenci kończą uczelnię pracującą w starych warunkach i idą do szpitali, które często są nowocześniejsze niż szpital uniwersytecki. Jeśli chodzi o Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to powstanie jeden budynek, który będzie miał kształt lekko kopniętej litry H czyli bez jednego ramienia. Będzie się składał z czterech skrzydeł. W pierwszym etapie budujemy skrzydło położone najbliżej lasu. Tu gdzie dziś stoimy rozpocznie się budowa obiektu, który pomieści w sobie medycynę nuklearną, radioterapię i onkologię czyli ten bardzo ważny obecnie kierunek działań. Pozwoli to na przeniesienie działów ze starych budynków do nowej infrastruktury, co poprawki w sposób kapitalny komfort pacjentów. W drugiej części powstanie budynek, w którym znajdą się klinki zarówno zabiegowe i niezabiegowe. Budowa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to trzy lata do uruchomienia pierwszej części szpitala, która umożliwi przeniesienie klinik z budynków, które muszą być wyburzone pod drugi etap. Drugi etap zajmie kolejne dwa lata. Do 2020 roku ten kompleks będzie w całości działał. Pierwszych pacjentów spodziewamy się przyjąć na koniec roku 2018.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież