“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„10 lat Polski w UE” na Politechnice Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 07 maja 2014 19:40

Jak zachowałby się Układ Słoneczny, gdyby Ziemia była 1000 razy cięższa, albo jak przeprowadzić bezpieczne badanie promieniotwórczości połączone z podróżowaniem w czasie? Te i wiele innych intrygujących zagadnień można samodzielnie rozwiązać, dzięki wirtualnym eksperymentom opracowanym na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.



O szczegółach można było się dowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego w holu Centrum Nanotechnologii PG, podsumowującym projekt „E-doświadczenia w fizyce”. Spotkanie, które odbyło się 6 maja, zainaugurowało jednocześnie obchody „10 lat Polski w UE” na Politechnice Gdańskiej.


alt



Jak zapewniał dr Patryk Jasik, asystent kierownika projektu ds. merytorycznych (na zdjęciu z prawej), opracowany na PG i zademonstrowany zebranym osobom zestaw E-doświadczeń cieszy się ogromną popularnością wśród internautów – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odnotowano już ponad 11 mln wyświetleń. Chętnie korzystają z tego także nauczyciele podczas lekcji w szkołach. Jest to E-projekt z wielu dziedzin fizyki, powszechnie dostępny, dzięki którego zastosowaniu szkolna młodzież poprawiła oceny z tego przedmiotu. Projekt wyróżniono tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka 2013” w ministerialnym konkursie Dobre Praktyki EFS. A to z tego względu, bo jak wykazały przeprowadzone sondaże, wielu uczniów kończy szkoły średnie bez wykonania choćby jednego doświadczenia z fizyki. A bez tego nie da się porządnie poznać tajników fizyki. Sondaż wykazał również, że tylko połowa nauczycieli wykorzystuje doświadczenia i to jedynie w zakresie minimalnym.


alt



Podczas spotkania mgr Iwona Kos z IX LO w Gdańsku (na powyższym zdjęciu) powiedziała o projekcie  E-doświadczeń z punktu widzenia nauczyciela fizyki. Jak stwierdziła, młodzież kończy szkoły podstawowe i gimnazja w przeświadczeniu, że przedmiot fizyki jest bardzo nudny i powinien być zlikwidowany. Dopiero łatwość dostępu poprzez Internet do analizowania zjawisk fizycznych przekonuje o istocie i wartości tego przedmiotu.


alt



O strategii rozwoju Politechniki Gdańskiej we wdrażaniu środków unijnych mówił prof. Henryk Krawczyk, rektor PG (na powyższym zdjęciu). W tej strategii w coraz większej ilości partycypują studenci zagraniczni, których w ostatnich pięciu latach nastąpił aż czterokrotny wzrost. –  Na PG historia w naturalny sposób splata się z nowoczesną teraźniejszością. Z jednej strony kampusu znajduje się wieloletnie Laboratorium Maszynowe, a po drugiej powstaje właśnie Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej - powiedział rektor uczelni.


Prezentację pt. „Unia dla Pomorza” przedstawił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Jeśli w latach 2007-2013 pomorskie otrzymało wsparcie w wysokości 1,3 mld euro, to na lata 2014-2020 wynosi ono 1,8 mld euro, co oznacza wzrost o około 700 mln euro. Nowością jest narzędzie terytorialne, w ramach którego 235 mln euro po spełnieniu pewnych kryteriów będzie można przeznaczyć na rozwój obszaru metropolitarnego.


O nowej perspektywie finansowej jako szansie rozwoju dla polskich uczelni mówił prof. Edmund Wittbrodt, były rektor PG, obecnie senator RP. W jego ocenie największym mankamentem w Polsce jest nikła współpraca nauki z biznesem. Powinno się to zmienić, tym bardziej, że na naukowe badania UE przyznała nam 80 mld euro, kiedy przy poprzednim „rozdaniu” było to 52 mld euro. Dobrze się stało, że na uczelniach nadal jest kontynuowany program Erasmus, z którego dotychczas skorzystało 120 tys. polskich studentów. Z polskiego budżetu dotychczas na naukę przeznaczano 0,8 proc. rocznego PKB, którą to wielkość zwiększono obecnie do 1,7 proc. PKB, a według senatora  Edmunda Wittbrodta powinno być 3 proc. PKB.


Z kolei o sukcesie Polski we wdrażaniu środków unijnych mówił Wojciech Motelski, kierownik Działu Wdrażania XIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ośrodek Przetwarzania Informacji. Przy poprzednim „rozdaniu” środków unijnych zawarto aż 94 tys. umów na łączną kwotę naszego „wsadu” 275 mld zł. Zrealizowano 3 tys. projektów badawczych. Przy nowym „rozdaniu” środków unijnych, z których 1 mld euro trafi na Pomorze, ma zostać w Polsce wybudowanych 11 tys. km dróg, zmodernizowanych 1650 km linii kolejowych, ułożonej w ziemi szerokopasmowej sieci internetowej na długości 47 tys. km. W planach na lata 2014-20 jest budowa w Polsce 400 nowych oczyszczalni ścieków. Mają też powstać 54 nowe obiekty uczelniane, w tym laboratoria badawcze. Pocieszającym jest fakt, ze Politechnika Gdańska jest w czołówce krajowych uczelni sięgającej po środki unijne. Jednym z nich - jakże istotnych -  jest przebudowa i modernizacja zabytkowych pomieszczeń uczelnianych, w tym sal wykładowych i laboratoriów.


alt



Bezpośrednio po spotkaniu w holu między dziedzińcami w Gmachu Głównym PG odbył się wernisaż okolicznościowej wystawy fotograficznej prezentującej projekty wykonane dzięki funduszom UE. Wystawę otworzył rektor PG, prof. Henryk Krawczyk w towarzystwie zaproszonych na spotkanie gości oraz zwiedzających wystawę studentek.


alt



Na dziedzińcu im. Daniela G. Fahrenheita można było oglądać specjalne stoiska informacyjne dedykowane najciekawszym projektom zrealizowanym w ostatnim dziesięcioleciu na Politechnice Gdańskiej. Zwiedzający mieli okazję sprawdzić jak działa m.in. Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych czy też CyberOko. O tych wynalazkach i przedsięwzięciach szczegółowo informowali eksperci.


alt



Ponadto dla chętnych zorganizowano wycieczki po najnowocześniejszych budynkach i laboratoriach, które dzięki środkom unijnym wyposażono w specjalistyczny sprzęt badawczy. Swoje podwoje otworzyło m.in. niedawno uruchomione Centrum Nanotechnologii PG. Po sterylnych pomieszczeniach osobiście oprowadzał dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej prof. Wojciech Sadowski, u którego pracę doktorską na temat nanostruktur tlenków nieorganicznych, popartą licznymi doświadczeniami, pisze Marta Prześniak. (oboje na powyższym zdjęciu). Można było też zawitać do Centrum Informatycznego TASK, w którym mieści się superkomputer GALERA.


Podczas dnia otwartego PG zaprezentowano także sale wyremontowane bądź zrewitalizowane w ramach projektu „Nowoczesne Audytoria PG”. Dzień otwarty „10 lat Polski w UE” był imprezą towarzyszącą przypadającemu w tym roku jubileuszowi 110-lecia Politechniki Gdańskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież