Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Politycy PiS pytają: gdzie jest 250 milionów złotych?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 kwietnia 2023 13:19

250 milionów złotych to kwota jaką Gdańsk mógł stracić na wycenie gruntów pod budowę „Forum Gdańsk” w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto wniosło do niego grunt w centrum miasta, które zdaniem Kacpra Płażyńskiego zostały wycenione na kwotę 3 razy mniejszą od ich wartości. Przy budowie "Forum Gdańsk" grunt w 2014 roku został wyceniony na niecałe 4 tysiące złotych za metr kwadratowy, a w 2011 roku sąd, przy innej sprawie, wycenił go na 11 tysięcy złotych za metr kwadratowy. - Gdzie jest 250 milionów złotych, które w tym gruncie powinno być wkładem w przyszłe inwestycje - pytają politycy PiS.


Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od roku prowadzi śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości przy budowie „Forum Gdańsk” – w którego część wchodzi tzw. Kunszt Wodny, czyli „miejska” część nieruchomości – nigdy nie uruchomiona i generująca wysokie koszty utrzymania. We wtorek, 25 kwietnia, poseł Kacper Płażyński przekazał do prokuratury kolejne dokumenty, związane z budową centrum. Chodzi o wycenę gruntu na którym powstało "Forum Gdańsk", która zdaniem posła PiS została poważnie zaniżona. Przy jego budowie grunt wyceniono na ok. 3600zł/m2. To była podstawa do wyliczenia wkładu miasta w partnerstwo publiczno-prywatne.

alt


– To, co było niegdyś gruntem miasta Gdańska, zostało wniesione do spółki na podstawie wyceny, która trzykrotnie zaniżyła wartość gruntu - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Powinniśmy mieć trzykrotnie więcej udziałów w tej spółce. Ta inwestycja powinna inaczej wyglądać, jeśli wyjdziemy z założenia że ten teren nie był wart 113 milionów złotych, tylko 350 milionów. Mówimy tu o skali ogromnego nadużycia, czy, jeśli to zostanie potwierdzone, przestępstwa niegospodarności na 250 milionów złotych. Kiedy mówimy o 250 milionach złotych, to nie jest zwykła niegospodarność, tylko ktoś komuś po prostu musiał wręczyć odpowiednie duże nominały, aby mogło dojść do takiego przekrętu. Jak to jest możliwe, że w ciągu trzech lat na najbardziej atrakcyjnej inwestycyjnie lokalizacji w Gdańsku działki trzykrotnie staniały względem tego, co miasto uznało w 2014 roku. Samo miasto Gdańsk w 2011 roku uznawało, że metr kwadratowy jest warty prawie dwa razy więcej, niż trzy lata później. Mi się to w głowie nie mieści. To nie są zarzuty wobec obecnej prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, bo to nie ona wtedy pociągała za sznurki w mieście Gdańsku.

alt– Temat jest bardzo poważny - powiedział radny Andrzej Skiba. - Ponad rok temu, z inicjatywy radnych PiS, na stadionie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska, która w naszym odczuciu była pokazem ignorancji, cynizmu i bagatelizowania sprawy w wykonaniu byłych włodarzy Gdańska. Ile się nasłuchaliśmy, że nie mamy argumentów, że to wspaniała inwestycja. Forum powstało ku uciesze gdańszczan, turystów i Bóg wie kogo jeszcze. Przez wiele miesięcy odwiedzaliśmy różne instytucje, w których zbieraliśmy informacje i kompletowaliśmy dokumenty w sprawie Forum Gdańsk. Dzisiaj trzeba powiedzieć jasno: w Gdańsku mogło dojść do rażącej niegospodarności na dużą skalę. Są ludzie, gdyby zapytać na ulicy, którzy wprost nazwaliby to złodziejstwem. Ja, jako radny miasta Gdańska, tak daleko posuniętej tezy dzisiaj jeszcze nie poprę, ale jestem zdania, że w Gdańsku mogło dojść do dużej niegospodarności.

alt


– Miasto Gdańsk ma poważny problem, od lat, z partnerstwem publiczno-prywatnym - powiedział radny Przemysław Majewski. - Inwestycja Forum Gdańsk nie jest jedyną, która powstawała w tej formule. Wśród nieudanych inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego można wymienić: parkingi kubaturowe w centrum miasta, inwestycje na Dolnym Mieście, koncepcję budowy kompleksu Nautilius przy stadionie, budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu. Te inwestycje okazały się kompletną klapą. Trzeba zadać pytanie ówczesnym władzom Gdańska, wiceprezydentom, piastującym dziś funkcje w miejskich spółkach: gdzie jest 250 milionów złotych, które w tym gruncie powinno być wkładem w przyszłe inwestycje? – pytał Przemysław Majewski.

alt

Pytania w tej sprawie politycy PiS wysłali również do Urzędu Miejskiego w Gdańska.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież