Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Politycy PiS pytają: gdzie jest 250 milionów złotych?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 kwietnia 2023 13:19

250 milionów złotych to kwota jaką Gdańsk mógł stracić na wycenie gruntów pod budowę „Forum Gdańsk” w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto wniosło do niego grunt w centrum miasta, które zdaniem Kacpra Płażyńskiego zostały wycenione na kwotę 3 razy mniejszą od ich wartości. Przy budowie "Forum Gdańsk" grunt w 2014 roku został wyceniony na niecałe 4 tysiące złotych za metr kwadratowy, a w 2011 roku sąd, przy innej sprawie, wycenił go na 11 tysięcy złotych za metr kwadratowy. - Gdzie jest 250 milionów złotych, które w tym gruncie powinno być wkładem w przyszłe inwestycje - pytają politycy PiS.


Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od roku prowadzi śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości przy budowie „Forum Gdańsk” – w którego część wchodzi tzw. Kunszt Wodny, czyli „miejska” część nieruchomości – nigdy nie uruchomiona i generująca wysokie koszty utrzymania. We wtorek, 25 kwietnia, poseł Kacper Płażyński przekazał do prokuratury kolejne dokumenty, związane z budową centrum. Chodzi o wycenę gruntu na którym powstało "Forum Gdańsk", która zdaniem posła PiS została poważnie zaniżona. Przy jego budowie grunt wyceniono na ok. 3600zł/m2. To była podstawa do wyliczenia wkładu miasta w partnerstwo publiczno-prywatne.

alt


– To, co było niegdyś gruntem miasta Gdańska, zostało wniesione do spółki na podstawie wyceny, która trzykrotnie zaniżyła wartość gruntu - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Powinniśmy mieć trzykrotnie więcej udziałów w tej spółce. Ta inwestycja powinna inaczej wyglądać, jeśli wyjdziemy z założenia że ten teren nie był wart 113 milionów złotych, tylko 350 milionów. Mówimy tu o skali ogromnego nadużycia, czy, jeśli to zostanie potwierdzone, przestępstwa niegospodarności na 250 milionów złotych. Kiedy mówimy o 250 milionach złotych, to nie jest zwykła niegospodarność, tylko ktoś komuś po prostu musiał wręczyć odpowiednie duże nominały, aby mogło dojść do takiego przekrętu. Jak to jest możliwe, że w ciągu trzech lat na najbardziej atrakcyjnej inwestycyjnie lokalizacji w Gdańsku działki trzykrotnie staniały względem tego, co miasto uznało w 2014 roku. Samo miasto Gdańsk w 2011 roku uznawało, że metr kwadratowy jest warty prawie dwa razy więcej, niż trzy lata później. Mi się to w głowie nie mieści. To nie są zarzuty wobec obecnej prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, bo to nie ona wtedy pociągała za sznurki w mieście Gdańsku.

alt– Temat jest bardzo poważny - powiedział radny Andrzej Skiba. - Ponad rok temu, z inicjatywy radnych PiS, na stadionie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska, która w naszym odczuciu była pokazem ignorancji, cynizmu i bagatelizowania sprawy w wykonaniu byłych włodarzy Gdańska. Ile się nasłuchaliśmy, że nie mamy argumentów, że to wspaniała inwestycja. Forum powstało ku uciesze gdańszczan, turystów i Bóg wie kogo jeszcze. Przez wiele miesięcy odwiedzaliśmy różne instytucje, w których zbieraliśmy informacje i kompletowaliśmy dokumenty w sprawie Forum Gdańsk. Dzisiaj trzeba powiedzieć jasno: w Gdańsku mogło dojść do rażącej niegospodarności na dużą skalę. Są ludzie, gdyby zapytać na ulicy, którzy wprost nazwaliby to złodziejstwem. Ja, jako radny miasta Gdańska, tak daleko posuniętej tezy dzisiaj jeszcze nie poprę, ale jestem zdania, że w Gdańsku mogło dojść do dużej niegospodarności.

alt


– Miasto Gdańsk ma poważny problem, od lat, z partnerstwem publiczno-prywatnym - powiedział radny Przemysław Majewski. - Inwestycja Forum Gdańsk nie jest jedyną, która powstawała w tej formule. Wśród nieudanych inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego można wymienić: parkingi kubaturowe w centrum miasta, inwestycje na Dolnym Mieście, koncepcję budowy kompleksu Nautilius przy stadionie, budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu. Te inwestycje okazały się kompletną klapą. Trzeba zadać pytanie ówczesnym władzom Gdańska, wiceprezydentom, piastującym dziś funkcje w miejskich spółkach: gdzie jest 250 milionów złotych, które w tym gruncie powinno być wkładem w przyszłe inwestycje? – pytał Przemysław Majewski.

alt

Pytania w tej sprawie politycy PiS wysłali również do Urzędu Miejskiego w Gdańska.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież