Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: Jak Polska wygrała bitwę dyplomatyczną z Izraelem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 kwietnia 2023 10:13

W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają kulisy wielomiesięcznych negocjacji Polski z Izraelem zakończone podpisaniem umowy, która dla strony polskiej okazała się pełnym sukcesem. To kolejny dowód na to, że konsekwencja się opłaca, a pozycja Polski wzrasta.


Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Warto rozmawiać. Twardo” piszą o normalizacji stosunków na linii Polska – Izrael. Wyjaśniają, że wygrana Likudu ostatnich wyborach do Knesetu otworzyła drogę do dyskusji nad spornymi kwestiami, z których główną było wstrzymanie przez Izrael wycieczek uczniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Porozumienie w tej kwestii zostało już podpisane w przez szefów dyplomacji obu państw, jednak nie skończyło to w Izraelu fali krytyki obecnych władz, ale także Polski. Najwięcej emocji w umowie budzi bowiem punkt dotyczący poszerzenia programu wycieczek młodzieży o muzea lub miejsca pamięci związane z polską kulturą i historią, a nie tylko z Holokaustem.

O co chodzi w krytyce listy muzeów, które miałaby odwiedzać izraelska młodzież? – pytają Pyza i Wikło. – O trzy miejsca: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zarzut? W miejscach tych gloryfikuje się żołnierzy niezłomnych, a wśród nich mieli znajdować się mordercy Żydów o odpowiedzialności niemal równej niemieckim nazistom. Takie stanowisko świadczy o głębokiej niewiedzy Lapida i jemu podobnych na temat polskiego podziemia niepodległościowego. I nawet podnoszony najczęściej przykład Józefa „Ognia” Kurasia jest chybiony. Jego czarna legenda została bowiem stworzona przez kłamliwą propagandę PRL i na niej opierały się wszystkie późniejsze krytyczne wobec jego oddziału publikacje. Zwykle nie znajdziemy w nich istotnego niuansu, wielokrotnie klarowanego przez IPN, że tak jak w całej Polsce, tak i na Podhalu Żydzi ginęli z rąk polskiego podziemia nie jako przedstawiciele swojego narodu, ale z racji służby w organach represji, PPR lub agenturalnej współpracy z UB.


Jacek i Michał Karnowscy w rozmowie z Józefem Orłem, analitykiem politycznym, szefem Klubu Ronina („Trzy wyborcze atuty PiS”) podejmują kwestie nadchodzących wyborów. Józef Orzeł wyraża opinię, że pierwsze miejsce zajmie PiS, zastanawia się jedynie, czy razem z Solidarną Polską. Informuje, że według niego… najważniejsze diagnozy Solidarnej Polski podzielają zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Mateusz Morawiecki. W przypadku tego ostatniego różnicą jest oczywiście stosunek do Unii Europejskiej.
Analityk zauważa:
– To gra o pozycję, także w dalekiej perspektywie. Ale Jarosław Kaczyński potrafi układać nawet bardzo skomplikowane układanki. I to on ostatecznie zdecyduje, czy PiS idzie z Ziobrą, czy też nie. Ale by obraz był pełny, trzeba też wspomnieć o kawałkach PSL i SLD, które nie chcą zgodzić się na przywództwo Donalda Tuska po stronie opozycyjnej. I chyba Tusk przy całej swojej ambicji i pewności siebie zaczyna sobie zdawać sprawę, że bywa przeszkodą na drodze do jedności opozycji.

Szef Klubu Ronina podkreśla także:
– Jedność opozycji jest ważna nie teraz, nie w kontekście kampanii i wyborów, ale wówczas, gdy trzeba będzie policzyć głosy w Sejmie. Dziś Tusk twierdzi, że opozycja stoi tam, gdzie stoi on. A to z kolei oznacza brak poważnych rozmów i niepoważne traktowanie partnerów. A przecież każda z tych partii ma swoje interesy. I czasami nie tylko twarde, ale przede wszystkim bardzo utrwalone.


Konrad Kołodziejski w artykule „Pokolenie bez jasnej wizji” porusza temat poglądów politycznych wśród młodych Polaków. Przytacza dane z raportu Fundacji Konrada Adenauera „Polityczny portret młodych Polaków 2023”. Poprzednia wersja raportu była opublikowana w 2019 r. Autor wskazuje, że… choć młodzi częściej niż cztery lata temu narzekają na sytuację materialną i podlegają cywilizacyjnym zmianom (czego przejawem jest m.in. stopniowy spadek religijności), to trudno mówić o powszechnym nawróceniu generacji dwudziestolatków na liberalizm.

Kołodziejski zauważa: Tradycyjne wartości, które zgodnie z powszechną intuicją zostały niemalże wyrugowane z dużych miast, wcale nie muszą przekładać się na wzrost poparcia młodych wyborców dla takich partii jak PO czy nawet Lewica. […] wielkomiejski liberalizm młodych coraz częściej przybiera oblicze Konfederacji. Wielu dwudziestolatków mieszkających w miastach […] ma już dość nieustannej wojny na górze i ideologicznych obsesji anty-PiS-owskiej opozycji […]. Na prowincji rolę Konfederacji przejmuje z kolei partia Szymona Hołowni. Autor informuje też, że według badań ta grupa wiekowa czerpie wiedzę głównie z mediów społecznościowych i portali internetowych, a także rozmów z bliskimi: Młodzi nie ufają tradycyjnym mediom – tak jak nie ufają politykom. Zamiast tego samodzielnie szukają, jak im się zdaje, niezależnych lub budzących ich zaufanie źródeł. To powinno budzić zaniepokojenie, bo popularność informacji z internetu, niezweryfikowanych rzetelną wiedzą, może być doskonałą pożywką dla różnych manipulacji.


Polecamy także artykuły: Stanisława Janeckiego „Tusk na ulicy”, Marka Budzisza „Przywróćmy powszechną służbę wojskową”, Dariusza Matuszaka „Jasno oświetlony”, Jana Rokity „Najpierw NATO, potem pokój”, Jakub Augustyn Maciejewski „Kim są prorosyjscy Ukraińcy w Donbasie? Rzecz o »żdunach«”,”, Gorana Andrijanicia „Skandal w Axel Springer”, Małgorzaty Wołczyk „Komunista, peronista czy syn swojej ziemi?”, Aleksandry Rybińskiej „Koronacja na miarę czasów”, Przemysława Barszcza „Hitchcock tego nie zmyślił”. Godna uwagi jest również rozmowa Doroty Łosiewicz z Michałem Wójcikiem, ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów („Ja wam wszystko wyśpiewam”).


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Jana Pospieszalskiego, Jerzego Jachowicza, Andrzeja Zybertowicza.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.


Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 24 kwietnia br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież