W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W tygodniku „Sieci”: Jak Polska wygrała bitwę dyplomatyczną z Izraelem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 kwietnia 2023 10:13

W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają kulisy wielomiesięcznych negocjacji Polski z Izraelem zakończone podpisaniem umowy, która dla strony polskiej okazała się pełnym sukcesem. To kolejny dowód na to, że konsekwencja się opłaca, a pozycja Polski wzrasta.


Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Warto rozmawiać. Twardo” piszą o normalizacji stosunków na linii Polska – Izrael. Wyjaśniają, że wygrana Likudu ostatnich wyborach do Knesetu otworzyła drogę do dyskusji nad spornymi kwestiami, z których główną było wstrzymanie przez Izrael wycieczek uczniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Porozumienie w tej kwestii zostało już podpisane w przez szefów dyplomacji obu państw, jednak nie skończyło to w Izraelu fali krytyki obecnych władz, ale także Polski. Najwięcej emocji w umowie budzi bowiem punkt dotyczący poszerzenia programu wycieczek młodzieży o muzea lub miejsca pamięci związane z polską kulturą i historią, a nie tylko z Holokaustem.

O co chodzi w krytyce listy muzeów, które miałaby odwiedzać izraelska młodzież? – pytają Pyza i Wikło. – O trzy miejsca: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zarzut? W miejscach tych gloryfikuje się żołnierzy niezłomnych, a wśród nich mieli znajdować się mordercy Żydów o odpowiedzialności niemal równej niemieckim nazistom. Takie stanowisko świadczy o głębokiej niewiedzy Lapida i jemu podobnych na temat polskiego podziemia niepodległościowego. I nawet podnoszony najczęściej przykład Józefa „Ognia” Kurasia jest chybiony. Jego czarna legenda została bowiem stworzona przez kłamliwą propagandę PRL i na niej opierały się wszystkie późniejsze krytyczne wobec jego oddziału publikacje. Zwykle nie znajdziemy w nich istotnego niuansu, wielokrotnie klarowanego przez IPN, że tak jak w całej Polsce, tak i na Podhalu Żydzi ginęli z rąk polskiego podziemia nie jako przedstawiciele swojego narodu, ale z racji służby w organach represji, PPR lub agenturalnej współpracy z UB.


Jacek i Michał Karnowscy w rozmowie z Józefem Orłem, analitykiem politycznym, szefem Klubu Ronina („Trzy wyborcze atuty PiS”) podejmują kwestie nadchodzących wyborów. Józef Orzeł wyraża opinię, że pierwsze miejsce zajmie PiS, zastanawia się jedynie, czy razem z Solidarną Polską. Informuje, że według niego… najważniejsze diagnozy Solidarnej Polski podzielają zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Mateusz Morawiecki. W przypadku tego ostatniego różnicą jest oczywiście stosunek do Unii Europejskiej.
Analityk zauważa:
– To gra o pozycję, także w dalekiej perspektywie. Ale Jarosław Kaczyński potrafi układać nawet bardzo skomplikowane układanki. I to on ostatecznie zdecyduje, czy PiS idzie z Ziobrą, czy też nie. Ale by obraz był pełny, trzeba też wspomnieć o kawałkach PSL i SLD, które nie chcą zgodzić się na przywództwo Donalda Tuska po stronie opozycyjnej. I chyba Tusk przy całej swojej ambicji i pewności siebie zaczyna sobie zdawać sprawę, że bywa przeszkodą na drodze do jedności opozycji.

Szef Klubu Ronina podkreśla także:
– Jedność opozycji jest ważna nie teraz, nie w kontekście kampanii i wyborów, ale wówczas, gdy trzeba będzie policzyć głosy w Sejmie. Dziś Tusk twierdzi, że opozycja stoi tam, gdzie stoi on. A to z kolei oznacza brak poważnych rozmów i niepoważne traktowanie partnerów. A przecież każda z tych partii ma swoje interesy. I czasami nie tylko twarde, ale przede wszystkim bardzo utrwalone.


Konrad Kołodziejski w artykule „Pokolenie bez jasnej wizji” porusza temat poglądów politycznych wśród młodych Polaków. Przytacza dane z raportu Fundacji Konrada Adenauera „Polityczny portret młodych Polaków 2023”. Poprzednia wersja raportu była opublikowana w 2019 r. Autor wskazuje, że… choć młodzi częściej niż cztery lata temu narzekają na sytuację materialną i podlegają cywilizacyjnym zmianom (czego przejawem jest m.in. stopniowy spadek religijności), to trudno mówić o powszechnym nawróceniu generacji dwudziestolatków na liberalizm.

Kołodziejski zauważa: Tradycyjne wartości, które zgodnie z powszechną intuicją zostały niemalże wyrugowane z dużych miast, wcale nie muszą przekładać się na wzrost poparcia młodych wyborców dla takich partii jak PO czy nawet Lewica. […] wielkomiejski liberalizm młodych coraz częściej przybiera oblicze Konfederacji. Wielu dwudziestolatków mieszkających w miastach […] ma już dość nieustannej wojny na górze i ideologicznych obsesji anty-PiS-owskiej opozycji […]. Na prowincji rolę Konfederacji przejmuje z kolei partia Szymona Hołowni. Autor informuje też, że według badań ta grupa wiekowa czerpie wiedzę głównie z mediów społecznościowych i portali internetowych, a także rozmów z bliskimi: Młodzi nie ufają tradycyjnym mediom – tak jak nie ufają politykom. Zamiast tego samodzielnie szukają, jak im się zdaje, niezależnych lub budzących ich zaufanie źródeł. To powinno budzić zaniepokojenie, bo popularność informacji z internetu, niezweryfikowanych rzetelną wiedzą, może być doskonałą pożywką dla różnych manipulacji.


Polecamy także artykuły: Stanisława Janeckiego „Tusk na ulicy”, Marka Budzisza „Przywróćmy powszechną służbę wojskową”, Dariusza Matuszaka „Jasno oświetlony”, Jana Rokity „Najpierw NATO, potem pokój”, Jakub Augustyn Maciejewski „Kim są prorosyjscy Ukraińcy w Donbasie? Rzecz o »żdunach«”,”, Gorana Andrijanicia „Skandal w Axel Springer”, Małgorzaty Wołczyk „Komunista, peronista czy syn swojej ziemi?”, Aleksandry Rybińskiej „Koronacja na miarę czasów”, Przemysława Barszcza „Hitchcock tego nie zmyślił”. Godna uwagi jest również rozmowa Doroty Łosiewicz z Michałem Wójcikiem, ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów („Ja wam wszystko wyśpiewam”).


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Jana Pospieszalskiego, Jerzego Jachowicza, Andrzeja Zybertowicza.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.


Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 24 kwietnia br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież