Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni... Politycy i mieszkańcy Gdańska razem przeciwko nielegalnej imigracji » W niedzielę, 30 marca 2025 roku, w Gdańsku odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji w Polsc... Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Wybrzeże wygrało, ale..
środa, 16 kwietnia 2025 12:41
Wybrzeże wygrało, ale..
Bez fajerwerków na inauguracje rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Europejska droga. 40-lecie partnerstwa Gdańska i Bremy” – debata w ECS

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 maja 2016 23:51

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę podpisania porozumienia gdańsko-bremeńskiego. 12 kwietnia 1976 roku władze Gdańska i władze Bremy podpisały ramowe porozumienie o współpracy obu miast. Z tej okazji w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata „Europejska droga. 40-lecie partnerstwa Gdańska i Bremy”, w której wzięli udział Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Cornelia Peiper – konsul generalna Niemiec w Gdańsku, Christian Weber – prezydent parlamentu Bremy, dr Dominik Pick – historyk, kulturoznawca, specjalista od relacji polsko-niemieckich. Moderatorem dyskusji był Basil Kerski – dyrektor ECS.


– Dzisiaj spotykamy się z wielu powodów. Po pierwsze nie tylko 40-lecie tego ważnego partnerstwa, ale też 25-lecie traktatu polsko-niemieckiego z 17 czerwca 1991 roku. Jeszcze 2, 3, 4 lata temu wydawało nam się, że to po prostu następny fajny jubileusz. Dzisiaj mamy świadomość, że to był jeden z dokumentów, fundamentów nowej Europy i fundamentów, które zobaczymy jak będą stabilne – powiedział Basil Kerski.



alt



Ważnym tematem debaty była postać zmarłego niedawno Hansa Koschnicka, który był burmistrzem Bremy i za razem sygnatariuszem porozumienia gdańsko-bremeńskiego. Basil Kerski poprosił zebranych na debacie ludzi o uczczenie pamięci Hansa Koschnicka, a także arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego minutą ciszy. Obaj zmarli są honorowymi obywatelami Gdańska.


Pierwsze pytanie w debacie Basil Kerski skierował do Christiana Webera oraz do Pawła Adamowicza, a dotyczyło ono roli Hansa Koschnicka w porozumieniu gdańsko-bremeńskim, a także w kontaktach polsko-niemieckich.


Pierwszy głos zabrał Christian Weber.

– Ja mam też takie korzenie migracyjne, ponieważ moja rodzina pochodzi ze Śląska i ja nigdy o tym nie wspominałem, ponieważ nie chciałem być uważany za rewanżystę, ale byłem oczywiście zwolennikiem tej ówczesnej polityki wschodniej i uważałem pojednanie z narodem, któremu wyrządziliśmy tyle krzywdy i tyle cierpienia w czasach nazistowskich, w czasach II wojny światowej, za coś niezbędnego. Hans Koschnick na poziomie landowym, ponieważ jak Państwo wiedzą Niemcy są krajem federalnym, był tym motorem, tą siłą sprawczą, która chciała doprowadzić do pojednania – powiedział Christian Weber. – Hans Koschnick razem z Willym Brandtem doprowadzili do tego, że w ogóle do takiego pojednania mogło dojść. I chyba niedostatecznie mocno to doceniamy, ponieważ w tamtych czasach, przed 40 laty, to nie było normalne. Dla nas to porozumienie jest normalne dzisiaj, otwarte granice, że żyjemy w zjednoczonej Europie, natomiast wtedy tak nie było. Nie wiem czy Państwo pamiętają to, że Willy Brandt swój osobisty, polityczny los położył na szali w tej kwestii. Czy znają Państwo dzisiaj takiego polityka, który by się tak zaangażował i właściwie swoją karierę polityczną podporządkował jednej takiej kwestii. Jestem bardzo szczęśliwy, że Niemcy konsekwentnie poszły tą drogą polityki otwarcia, zaufania, pojednania.



alt



Kolejnym mówcą był prezydent Paweł Adamowicz.

– Prezydentem Gdańska był Tomasz Posadzki, ja byłem przewodniczącym Rady Miasta, kiedy z inicjatywy profesora Józefa Borzyszkowskiego oraz grupy, nazwijmy, Kaszubów powstała inicjatywa nadania obywatelstwa honorowego Gdańska Hansowi Koschnickowi – powiedział Paweł Adamowicz. – Ta uroczystość nadania honorowego obywatelstwa Hansowi Koschnickowi była dla nas ówczesnych radnych miasta Gdańska, wtedy rada liczyła 60 członków, to była wielka lekcja spotkania Polski z Niemcami, Niemców z Polakami, Bremy z Gdańskiem. Dla większości z nas, również i dla mnie, to było coś nowego. Pamiętajcie, to mówię do naszych przyjaciół Niemców, bremeńczyków, myśmy jednak byli wychowani w dużej podejrzliwości do Niemiec i Niemców. Niemiec to był wróg. A więc to obywatelstwo honorowe dla Koschnicka, pierwszego Niemca, obywatela honorowego Gdańska po 1990 roku, to był jakiś psychologiczny przełom.


Prezydent Gdańska podzielił się z zebranymi własnymi odczuciami dotyczącymi Hansa Koschnicka.

– Dla mnie spotkanie z Hansem Koschnickiem (…) to było też spotkanie pierwszy raz w życiu z krwi i kości z prawdziwym Niemcem i do tego politykiem (…). Dla mnie to było spotkanie takie bardzo kulturalne, w przypadku Koschnicka jowialnego pana, otwartego, brata łatę, ciepłego, magnetycznego – powiedział prezydent.

Paweł Adamowicz powiedział także, że jego liczne wyjazdy do Bremy były „transferem dobrych praktyk i doświadczeń”. Prezydent Gdańska podkreślił również, że spotkanie z inną, niemiecką kulturą, także polityczną, było dla niego bardzo owocnym doświadczeniem i czuje się dzięki niemu bogatszy m.in. jako lokalny polityk.



alt



Następnie Basil Kerski zapytał o ocenę relacji polsko-niemieckiej i znaczenia tego porozumienia.

– Dla mnie bardzo ważne jest to, że Polska i Niemcy mogą traktować się w tej chwili jak partnerzy. Przed 40 laty było to niewyobrażalne i właściwie wydawało się niemożliwe, a zawdzięczamy to wielu wybitnym osobistościom takim jak Korschnick, Brandt, Genscher. Byli to wizjonerzy, którzy doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy żyć w innych czasach i nie powinniśmy poprzestawać w naszych staraniach – powiedziała Cornelia Peiper.

– Szczególny w stosunkach polsko-niemieckich jest ten bardzo silny splot i te więzy łączące nasze społeczeństwa obywatelskie, które są naprawdę bardzo silne i to jest bardzo ważne zwłaszcza w obliczu dramatycznych zmian, które obserwujemy w Europie i tego skierowania się na prawo. Widzimy jak silne są protesty przeciwko naruszaniu demokracji w Polsce i jak ważne jest to, że społeczeństwa obywatelskie są tak niezmiernie zorganizowane.


Kolejne pytanie moderatora dotyczyło dzisiejszej kondycji relacji polsko-niemieckiej.

– Partnerstwo między Bremą a  Gdańskiem musi żyć, musi być wypełnione życiem. Tutaj właściwie zwracam się do tych młodych ludzi, którzy siedzą w tylnych rzędach. Jest to dla nas ogromnie ważne, żebyśmy mieli następców i to jest też taka troska po niemieckiej stronie, że wyrośnie nam pokolenie, które jest w pełni oderwane od historii, a my mamy nadzieję, że znajdą się młodzi ludzie, którzy zechcą pójść w nasze ślady i to co zaczęli sygnatariusze porozumienia, to co my poprowadziliśmy dalej, że oni to przejmą – powiedział Christian Weber. – Rządy przychodzą i odchodzą, ludzie pozostają i trzeba naprawdę mieć taki długi oddech i czasem przetrzymać te gorsze czasy.

Prezydent parlamentu Bremy podkreślił również, że m.in. dzięki twórczości Güntera Grassa mógł poznać historię Gdańska i właśnie dzięki tej literaturze ma ogromnie emocjonalny związek zarówno z Gdańskiem, jak i z Polską.


Następnie Basil Kerski zapytał Dominika Picka co dla niego jest istotne w obecnych relacjach Gdańska i Bremy.

– Myślę, że liczy się przede wszystkim i mimo wszystko partnerstwo miast – powiedział Dominik Pick. – Kontakty z Bremą, czy kontakty z Gdańskiem nie są jednostronne. To nie jest tak, że my Polacy jesteśmy biedniejsi i uczymy się od bremeńczyków, wręcz przeciwnie. Bardzo wielu moich bremeńskich rozmówców podkreśla, że pobyt w Polsce, kontakt z polskimi kolegami otwiera im też jakby zupełnie nowe perspektywy.

Dominik Pick opowiedział również o genezie porozumienia gdańsko-bremeńskiego.



alt



Kolejnym punktem wydarzenia były pytania, komentarze i wypowiedzi publiczności.

– Ta pomoc ze strony Bremy była nie tylko w okresie „Solidarności”, ale również w okresie różnych nieszczęść, które spadały na mieszkańców Gdańska. Pamiętam, że sam przywoziłem jakieś pieniądze z Bremy ofiarowane na pomoc poszkodowanym w pożarze hali Stoczni Gdańskiej albo w budynku przy Alei Wojska Polskiego, a może jedno i drugie – powiedział Tomasz Posadzki, były prezydent Gdańska.


Ponadto na końcu spotkania wręczono nagrody młodym zwycięzcom konkursu „Związki Gdańska z morzem”, a także wylosowano laureatów konkursu miesięcznika „Herold”.


Na debacie obecni byli m.in. Bogdan Oleszek, Wiesław Bielawski, Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Błaszkowski, Tadeusz Fiszbach.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież