Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oświadczenie gdańskiego oddziału Zarządu ZLP

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 lipca 2022 16:57

W związku z informacjami, przekazanymi 25.07.2022 r. mediom przez p. Daniela Stenzela, rzecznika prasowego prezydent Gdańska oraz wypowiedzią z 26 lipca 2022 r. prezydent Miasta Gdańska p. Aleksandry Dulkiewicz w Radio Gdańsk, informujemy, że:

1. Nie jest prawdą, że Związek Literatów Polskich nie przestrzegał warunków zawartej z Urzędem Miasta umowy.
Umowa najmu zawarta pomiędzy ZLP a Urzędem Miasta Gdańska została zawarta dnia 12 października 1990 roku. 31 grudnia 2012 roku, na podstawie zgody ówczesnego zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska, p. Macieja Lisickiego (pismo nr WGK-II-7152.1139.2012.BW) podnajemcą części lokalu (50 proc. powierzchni użytkowej, czyli 60,63 m2) został obecny operator Kawiarni Literackiej, spółka AKME.TEAM.


2. Nieprawdą jest, że ZLP przeznaczył wbrew umowie na podnajem więcej niż ustalone 50 proc. powierzchni użytkowej lokalu.

29 kwietnia 2021 roku Związek złożył w tej sprawie stosowny wniosek do zastępcy prezydenta Miasta Gdańska, p. Piotra Grzelaka, który wydał zgodę na podnajem przez ZLP powierzchni o areale 60,63 m2. Taką też powierzchnię, zgodnie z umową, ZLP na działalność gastronomiczną przekazał podnajemcy.

Należy przy tym zaznaczyć, że z uwagi na układ pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, konkretnych granic pomiędzy powierzchnią komercyjną a użytkowaną przez ZLP jako siedziba, dokładnie wyznaczyć się nie da – wspólne toalety, ciągi komunikacyjne, kuchnia). Ponadto członkowie ZLP i uczestnicy imprez kulturalnych korzystają podczas imprez z całości lokalu (z wyjątkiem zaplecza i pomieszczenia biurowego Związku).

Dlatego też informacja podana w audycji Radia Gdańsk (26 lipca 2022 r.) przez prezydent Miasta Gdańska, jakoby ZLP uszczuplał budżet Miasta i kieszenie podatników płacąc 2,75 zł za m2 powierzchni komercyjnej, mija się całkowicie z prawdą (opłatą taką objęte jest jedynie 50 proc. lokalu, wykorzystywanego na cele organizacyjne).

Co należy podkreślić - oddział gdański ZLP nigdy nie otrzymywał żadnych dotacji z Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nadal nie oczekuje finansowego wsparcia ze strony tych instytucji. Wiadomo nam natomiast, że na terenie Gdańska działa szereg organizacji i stowarzyszeń, które są przez Urząd Miasta zwalniane z poważnej części opłat.


3. Półprawdą jest też informacja, jakoby po otrzymaniu propozycji przeniesienia siedziby ZLP do lokalu przy ul. Św. Ducha, Zarząd Główny Związku Literatów polskich propozycję Gdańskich Nieruchomości przyjął, a gdański oddział ZLP ją odrzucił.

Początkowa rozbieżność w stanowiskach ZG ZLP i Zarządu oddziału gdańskiego wynikała z niezrozumienia przez ZG ZLP sytuacji. Po udzieleniu wyjaśnień przez członków gdańskiego ZLP, ZG ZLP poparł w pełni stanowisko gdańskich literatów.

W tym miejscu należy nadmienić, że zgoda na prowadzenie gastronomii w części lokalu przy ulicy Mariackiej, wydana przez wiceprezydenta Grzelaka pod koniec 2021 roku została (bez wskazania powodu) ograniczona tylko do końca 2021 roku. Na spotkaniu Zarządu ZLP z dyrektorem Nieruchomości Gdańskich Przemysławem Guzowem, gdańscy literaci usłyszeli, że zezwolenia na podnajem i kontynuowanie działalności gastronomicznej, bez której Związek nie będzie mógł wykonywać swoich zadań statutowych, nie tylko nie zostanie wydana, lecz że ZLP powinien przenieść się do 30-metrowego lokalu zastępczego na ul. Św. Ducha, gdyż „nie korzysta z siedziby przy ulicy Mariackiej”. Mimo wielu próśb pisemnych i telefonicznych, przez cały rok ani prezydent Dulkiewicz, ani jej zastępca Grzelak nie znaleźli dla literatów czasu na spotkanie. Prezydent Dukiewicz, mówiąc w Radio Gdańsk, że Urząd Miasta rozmawiał z literatami na temat niewłaściwego wykonywania umowy, zupełnie mija się z prawdą.


4. Kompletnie chybionym zarzutem jest też twierdzenie rzecznika prezydent Miasta Gdańska p. Daniela Stenzela, który w swoim oświadczeniu pisze: „Trudno doszukać się aktywnej działalności Związku, gdyż w mediach społecznościowych i internecie od 2015 roku organizacja nie informuje o swojej działalności, a z kolei o zaniku tej działalności informowały miasto także inne gdańskie środowiska literackie”.

Wypowiedź p. Stenzela oparta jest na „ocenach” bliżej nieokreślonych „gdańskich środowisk literackich”, co może oznaczać, że urzędnicy Miasta Gdańsk budują swoje przeświadczenia na temat rzeczywistości w oparciu o plotki i pomówienia.

W okresie poprzedzającym pandemię, czyli pomiędzy rokiem 2015 a marcem 2020, kiedy zostały wprowadzone pierwsze obostrzenia sanitarne, w siedzibie ZLP odbywało się tak wiele spotkań autorskich, zebrań członków gdańskiego ZLP i imprez kulturalnych, że nie sposób je w tym oświadczeniu wymienić. Natomiast w okresie pandemii działalność Związku rzeczywiście została zawieszona.

Kilka miesięcy temu ZLP wznowił działalność, czego oznaką jest m.in. inicjatywa powołania „Porozumienia” środowisk literackich i dziennikarskich, wyznających przekonanie, że istnieje pilna potrzeba wspierania i promowania niezależnych pomorskich twórców – co aż nazbyt jasno potwierdziły ostatnie wypowiedzi i decyzje władz Miasta Gdańska.

Jak bardzo trafna jest to diagnoza pokazuje reakcja m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia „Federacja Młodzieży Walczącej” i redakcji „Dziennika Bałtyckiego, które w sprawie współpracy z ZLP podpisały list intencyjny. Obecnie finalizowana jest także umowa z kilkoma innymi niezależnymi od Miasta Gdańsk organizacjami i stowarzyszeniami.

Sprowadzanie natomiast dyskusji do ocen miejskich urzędników na temat roli ZLP w najnowszej historii Polski, jest nie tylko nieporozumieniem, mającym na celu wyłącznie odwrócenie uwagi mieszkańców od meritum sprawy, jakim jest pozbawienie ZLP swojej siedziby, lecz także świadomym niszczeniem wieloletnich dokonań artystycznych paru pokoleń pomorskich i gdańskich pisarzy. Z kolei ataki ad personam w wykonaniu pani Dulkiewicz, znajdą najprawdopodobniej swój finał w sądzie.

W związku z powyższym, w imieniu Związku Literatów Polskich, wzywamy po raz kolejny Panią Prezydent do cofnięcia swojej chyba nie do końca przemyślanej decyzji, dotyczącej wypowiedzenia ZLP umowy najmu. Wzywamy ją również do podjęcia z przedstawicielami Związku Literatów Polskich oraz innych podmiotów – sygnatariuszy „Porozumienia” środowisk twórczych, które zadeklarowały wspólne działania na rzecz wolnego słowa, do konstruktywnych rozmów na temat dalszej współpracy.

Stanisław Załuski
Prezes ZLP o. Gdańsk

Edward Pukin
Wiceprezes ZLP o. Gdańsk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież